3.1. Поняття принципів управління і їх розвиток у рамках класичного підходу до управління.

Важливе значення в реалізації цілей організації мають принципи управління, яких дотримуються керівники. Принцип – основне, вихідне положення теорії, правило діяльності організації в будь-якій сфері або правило поведінки особистості.

Принципи управління – це правила, норми управлінської діяльності, відповідно до яких має створюватися, функціонувати і розвиватись система менеджменту організації (підприємства).

Принципи управління були сформульовані на основі спостережень і досліджень, тому вони є узагальненням практичного позитивного управлінського досвіду і ґрунтуються на певних законах і закономірностях суспільного розвитку. Їх використання в управлінській діяльності дає свого роду ефект “прокладеної лижні”, коли відомо, що треба робити для того, щоб уникнути невдач. Тому знання і врахування принципів управління у сучасному менеджменті є важливою умовою його ефективності.

Універсальні принципи менеджменту мають відповідати таким вимогам [97, c.111]:

· відображати загальні положення, що властиві організаціям різних типів і видів;

· відповідати законам розвитку природи, суспільства і бізнесу; об’єктивно відображати сутність явищ і реальних процесів управління організацією;

· бути керівною установкою, що визнається суспільством.

Оскільки наука управління у своїй еволюції на тих чи інших історичних відрізках визначала різні пріоритети і висовувала різні концепції управління, то і принципи управління пройшли відповідних шлях, починаючи з раціоналістичного підходу до організації виробничих процесів і закінчуючи уявленнями про ефективне управління у епоху глобалізації та інформаційних технологій.

Першим звернув увагу на необхідність дотримання певних раціональних правил в управлінні виробництвом Ф. Тейлор. У 1911 р. він опублікував результати своїх досліджень під назвою “Принципи наукового управління”, де виділив чотири принципи управління індивідуальною працею робітників:

1) науковий підхід до виконання кожного елементу роботи;

2) науковий підхід до підбору, навчання і тренінгу робітника;

3) кооперація з робітниками;

4) розподіл відповідальності за результати роботи між менеджерами і робітниками.

Ці принципи стали відправною точкою для наступних досліджень у даній сфері, оскільки використання їх дозволило значною мірою підвищити ефективність управління виробничими процесами. Продовжив і збагатив дослідження Ф. Тейлора Г. Емерсон, ввівши низку фундаментальних положень менеджменту, а саме:

· підлеглий існує для того, щоб продовжувати і розширювати особу керівника;

· керівник існує тільки для того, щоб зробити продуктивнішою роботу підлеглого;

· компетентні фахівці повинні формулювати основні справи, навчати всіх і кожного їх застосуванню і постійно стежити за всіма відхиленнями;

· кожен вищий рівень управління існує не для задоволення тих, хто стоїть вище, а для обслуговування тих, хто стоїть нижче;

· кожна операція в організації повинна обслуговуватись усіма знаннями і вміннями, які тільки є у світі.

Означені принципи вже більшою мірою стосувалися не порядку планування і контролю за виконанням роботи, як у Ф. Тейлора, а визначали роль і місце менеджера у організації. Ще далі пішов у цьому напрямку представник адміністративної школи менеджменту – А. Файоль. Він поставив перед собою завдання сформулювати універсальні принципи управління, які б стосувалися будь-яких сфер управлінської діяльності. Тому першим його кроком у напрямку розробки ефективної системи управління було виділення основних управлінських функцій і встановлення взаємозв’язків між ними, що дозволило розглядати управління як безперервний процес. А далі, вивчаючи зміст цих функцій, А. Файоль дійшов висновку, що ефективне управління неможливе без раціональної побудови структури організації і управління працівниками. Тому він запропонував дотримуватися при вирішенні управлінських проблем і виконанні функцій менеджменту наступних принципів (табл. 3.1) [89, c.16].

Таблиця 3.1

Принципи управління А. Файоля

 

Принципи

Зміст принципів

Розподіл праці

Спеціалізація робіт, що необхідна для ефективного використання робочої сили (за рахунок скорочення числа цілей, на які спрямовуються зусилля працівника)

Повноваження і відповідальність

Кожному працівникові мають бути делеговані повноваження, достатні для того, щоб нести відповідальність за виконання роботи

Дисципліна

Працівники мусять дотримуватися умов угоди, що укладена між ними та керівництвом; менеджери повинні застосовувати справедливі санкції до порушників порядку.

Єдиновладдя

Працівник отримує розпорядження тільки від одного безпосереднього керівника і звітує лише перед ним.

Єдність дій

Всі дії, що мають однакову мету, повинні об’єднуватися в групи і виконуватися за єдиним планом

Підпорядкова-ність інтересів

Інтереси організації мають перевагу перед інтересами індивідуума

Винагорода персоналу

Отримання працівниками справедливої винагороди за свою працю

Централізація

Природний порядок в організації, що має керуючий центр.

Скалярний ланцюг

Безперервний ланцюг команд, за яким передаються всі розпорядження і здійснюються комунікації між усіма рівнями ієрархії

Порядок

Робоче місце для кожного працівника і кожен працівник на своєму робочому місці

Справедливість

Встановлених правил повинні дотримуватися на всіх рівнях скалярного ланцюга

Стабільність персоналу

Установка на довгострокову роботу в організації, оскільки висока плинність знижує ефективність

Ініціатива

Заохочення працівників до незалежних суджень в межах делегованих їм повноважень

Корпоративний дух

Гармонія інтересів персоналу і організації забезпечує єдність зусиль

 

Багато із цих принципів і до сьогодні мають практичну цінність, незважаючи на те, що з моменту їх виокремлення  управлінська наука значно змінилася.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 
100 101 102 103 104 105  Наверх ↑