91. Кримінальне право і процес в 30-х рр..
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99
100 101 102 103 104 105 106
Для розвитку кримінального права 30-х років характерним було ужорсточення заходів покарання. Саме в ці роки в галузі кримінального і кримінально-процесуального права відбулися серйозні деформації, які повністю зруйнували гарантії прав особистості в кримінальному судочинстві. В цьому ракурсі перш за все назвемо постанову ЦВК і РНК СРСР від 7 серпня 1932 року "Про охорону майна державних підприємств колгоспів та кооперації і зміцнення суспільної (соціалістичної) власності", яка ввійшла в історію кримінального законодавства як Закон від 7 серпня 1932 року. Його було прийнято за ініціативою Сталіна. Юридична преса того часу, називаючи цей закон історичним, цитувала слова Л. Кагановича про те, що "такі закони живуть десятки і сотні років". Закон від 7 серпня 1932 року розглядав будь-якого злочинця, який посягав на громадську власність, ворогом народу, а боротьбу з такими злочинами оголошував головним обов'язком кожного громадянина. Відповідно до цього законодавчого акта розкрадання соціалістичної (державної і колгоспно-кооперативної) власності каралося розстрілом, а за "пом'якшуючих обставин" — позбавленням волі на термін не менше 10 років з конфіскацією всього майна. До таких злочинців не могла .застосовуватися амністія. За жменю зерна, принесеного з поля голодуючій сім'ї, колгоспник діставав термін у концтаборах. В ряді районів України справа дійшла до того, що Закон від 7 серпня 1932 року застосовувався навіть у випадках зрізання колосків одноосібниками на власному полі. У народі цей драконівський акт охрестили "законом про п'ять колосків". Широка практика застосування цього закону потягнула за собою різкий ріст кількості засуджених. Тільки за неповні п'ять місяців після його прийняття було засуджено 54645 чоловік, з них 2110 — до найвищої міри покарання.
Закон від 7 серпня 1932 року встановлював кримінальну відповідальність не тільки за розкрадання соціалістичної власності, а й за антиколгоспну агітацію, насильство та загрозу насильства щодо колгоспників. Міра покарання — позбавлення волі терміном від 5 до 10 років.
Ряд нормативних актів було спрямовано на боротьбу з господарськими злочинами, приватно-господарською діяльністю та спекуляцію. Так, постановою ВУЦВК і РНК УСРР від 14 лютого 1930 року в КК УСРР була внесена ст. 153— З, яка встановлювала кримінальну відповідальність за масовий або систематичний випуск промисловими підприємствами недоброякісних виробів. Постановою ВУЦВК і РНК УСРР від 25 грудня 1932 року вносилися зміни в ст. 127 КК УСРР, яка передбачала покарання за спекуляцію. За новою редакцією цієї статті спекуляція каралась позбавленням волі на термін не менше 5 років з конфіскацією всього або частини майна.
25 липня 1934 року ЦВК і РНК СРСР прийняли постанову "Про доповнення кримінальних кодексів союзних республік статтею про відповідальність за обкрадання споживача і обдурювання Радянської держави". У відповідній постанові ВУЦВК і РНК УСРР від 23 серпня 1934 року зазначалося, що обважування і обмірювання покупців карається позбавленням волі терміном до 10 років.
"Полювання на відьом", яке почалося в 30-ті роки, вимагало створення відповідних нормативних актів. 8 червня 1934 року була прийнята постанова ЦВК СРСР про кримінальне покарання за зраду Батьківщини. Постанова містила досить широкий перелік діянь, які охоплювались цим складом злочину. До них відносились: шпигунство, виказування військової чи державної таємниці, перехід на бік ворога, втеча або переліт за кордон. За ці злочини була встановлена вища міра покарання — розстріл з конфіскацією всього майна, а при пом'якшуючих обставинах — позбавлення волі терміном до 10 років з конфіскацією майна.
Кваліфікованим видом зради визнавалася зрада, здійснена військовослужбовцем. Недонесення з боку військо-492
Вослужбовця про підготовку або здійснення зради каралось позбавленням волі терміном до 10 років. У разі втечі військовослужбовця за кордон члени його сім'ї, які знали про втечу, за недонесення каралися позбавленням волі терміном від 5 до 10 років з конфіскацією майна. Інші повнолітні члени сім'ї зрадника позбавлялись виборчих прав і засилались у віддалені райони Сибіру на 5 років, що грубо порушувало один з основних принципів кримінального права про відповідальність і покарання тільки за вчинення злочину.
На підставі союзного Закону від 8 червня 1934 року ВУЦВК і РНК 20 липня 1934 року прийняли постанову про доповнення КК УСРР рядом статей про зраду Батьківщині. Цю постанову було повністю включено до КК
УСРР.
Постанова ЦВК СРСР від 2 жовтня 1937 року збільшила термін покарання за особливо небезпечні державні злочини з 10 до 25 років. Кримінальне законодавство встановлює відповідальність за посягання на обороноздатність країни, за незаконний випуск цінних паперів, переплавлення державної розмінної монети, підробку паспортів, порушення правил паспортної системи.
Кримінально-процесуальне законодавство. В 30-ті роки фактично були ліквідовані всі демократичні принципи судочинства. В зв'язку з цим особливо виокремлювалася постанова ЦВК СРСР від 1 грудня 1934 року "Про порядок ведення справ про підготовку або здійснення терористичних актів", яка отримала назву Закон від 1 грудня 1934 року. Ця постанова була підготовлена протягом кількох годин після повідомлення про вбивство одного з державних діячів СРСР Сергія Кірова. Цей надзвичайний закон відкрито попирав принципи усності, гласності, змагальності, справедливості, гуманізму. Слідство у справах про терористичні акти обмежувалося 10-денним терміном. Звинувачувальний акт вручався звинуваченому за 24 го-
493
Дини до розгляду справи у суді. З процесу виключались прокурор і адвокат. Касаційне обжалування і подання клопотань про помилування у цих справах не допускались. Розстріл приводився у виконання негайно після оголошення вироку. Цинічно звучать слова Вишинського про те, що Закон від 1 грудня 1934 року не порушував принципів радянської демократії, що при його застосуванні "звинувачений залишається носієм відомих процесуальних прав, достатньо широких для захисту своїх інтересів".
З проведенням масових позасудових репресій пов'язана також діяльність Особливої наради, яку було створено при НКВС СРСР 10 липня 1934 року.
9 грудня 1934 року була прийнята постанова ВУЦВК "Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу УСРР". Вказані нормативні акти свідчили про повний перехід до надзвичайного порядку судочинства. Ці акти мали стати правовою базою масових репресій.
92. Перебудова державного апарату на воєнний лад в 1941-1945 рр.
Фашистська Німеччина 22 червня 1941 р. Несподівано напала на СРСР. Розпочалася війна небачених масштабів і жорстокості. Фашистські війська атакували радянські збройні сили на величезній ділянці фронту — від Білого моря на півночі до Чорного моря на півдні. Радянський уряд, знехтувавши численними застереженнями про напад нацистів на СРСР, був захоплений війною зненацька.
Найбільша частина німецьких сил — група армій «Південь» під командуванням фельдмаршала Карла фон Рундштедта — мала захопити Україну.
У наступі на Україну взяли участь 57 дивізій і 13 корпусів армій групи «Південь», їм протистояло 80 дивізій Київського та Одеського округів. Перші дні війни виявилися несприятливими для Червоної армії. Були виведені з ладу десятки аеродромів, а сотні літаків — знищені на землі. У тижневій танковій битві в районі Луцьк— Рівне—Броди радянські війська втратили більшість танків: з 4201 у них залишилось тільки 737. У районі Києва було оточене велике угруповання радянських військ, захоплено 650 тис. Полонених.
Унаслідок цього через чотири місяці від початку вторгнення німці окупували майже всю Україну. До грудня 1941 р. Вони контролювали близько 80 млн. Населення, або 42% населення Радянського Союзу і велику частину його економічного потенціалу, а також захопили 3,8 млн. Радянських військовополонених.
Повною мірою виявилася непідготовленість до війни збройних сил СРСР, у яких внаслідок сталінських репресій було практично знищено вище командування до рівня полків: тільки 1937—1938 рр. Розстріляно понад 40 тис. Командирів і комісарів — 20% загальної кількості.
Під час відступу радянських військ у районах, що могли стати ареною бойових дій, за наперед заготовленими списками розпочалися арешти «неблагонадійних». Блискавично фабрикувалися нові звинувачення, і невдовзі військові трибунали влаштовували у дворі тюрем «суди». Підсудним задавали одне-два запитання і, навіть не чекаючи відповіді, виносили вирок, переважно смертний. В'язнів не просто розстрілювали, а мордували. У Симбірській тюрмі 3 березня 1941 р. В'язнів годували людським м'ясом. У Луцькій тюрмі було «знешкоджено» З тис., у Кіровоградській — 12 тис. Осіб. Сотні в'язнів загинули у тюрмах Львова, Києва, Харкова та інших міст. Масові розстріли відбулися у селах Валуйки на Харківщині, Биківня під Києвом, Дем'янів Лаз поблизу Станіслава. Серед загиблих — відомі представники української інтелігенції артисти М. Донець та І. Юхименко, поет В. Свідзінський, професор К. Студинський, син І. Франка П. Франко та багато інших.
Загальна кількість жертв у цей період становила близько 50 тис. Осіб. Не дивно, що певна частина українського населення прихильно ставилася до німецької армії.
Розгубленість і безладдя на початку війни змінилися упорядкованим відступом. Застосовувалася традиційна російська тактика «спаленої землі», що, за словами Сталіна, мала «зробити нестерпним життя в тилу ворога». Промислові підприємства, якими могли б скористатися; німці, підлягали знищенню або евакуації. Київ зазнав страшніших руйнувань від відступу радянських військ, (вони висадили в повітря чимало історичних пам'ятників. І споруд міста), ніж від наступу фашистів. У Донбасі більшовики затопили майже всі шахти, було також зруйновано гігантський комплекс заводів при Дніпрельстині; та всі 54 домни у республіці.
Проводилася масова евакуація за Урал до Середньої Азії військових заводів, кваліфікованої робочої сили, важливих учених-спеціалістів. Внаслідок чи не найбільшої в історії евакуації радянський уряд вивіз поза меж» досяжності німців близько 1500 заводів і понад 10 млн. Осіб. Понад третину всього цього евакуйовано з України.. Місцем перебування українського радянського уряду стала столиця Башкирської автономної республіки Уфа, що на Уралі.
Особливу «активність» під час евакуації виявив НКВС. Підозрюючи у зраді кожного, хто ухилявся від переселення, він заарештовував і знищував багатьох людей. Тих, хто мав відсидіти в ув'язненні понад три роки, розстрілювали.
Нацистське керівництво, розігруючи «українську карту», розглядало два варіанти розвитку подій. Перший, автором якого став ідеолог нацистської партії Розенберг передбачав створення «самостійної» Української держави під протекторатом Німеччини об'єднання зусиль у боротьбі проти Кремля. Цей варіант повністю підтримував абвер на чолі з Канарісом, який мав зв'язки з ОУН, виступав за співпрацю з ними. Незадовго до нападу на СРЄР у німецькій армії було створено українське збройне-з'єднання «Легіон українських націоналістів», який мав два підрозділи під кодовими назвами «Нахтігаль» і «Ро-ланд». Німці планували використати їх у диверсійних цілях, але ОУН вбачала у них серцевину майбутньої української армії. Другий варіант передбачав повне і безумовне включення України до складу рейху, перетворення її в колонію.
Розуміючи, що Берлін може зайняти стосовно української проблеми ворожу позицію, ОУН (р) при підтримці «Нахтігалю» проголосили ЗО червня 1941 р. У Львові! Підновлення Української самостійної держави. Було створено уряд (Українське державне правління) на чолі з:
Я. Стецьком, а дещо пізніше організовано верховний-державний орган — Українську Національну Раду її очолив колишній голова уряду ЗУНР К. Левицький.
Німецьке керівництво на Акт 30 червня прореагувало. Вороже. С. Бандеру і Я. Стецька викликали до Берліна і наказали оголосити цю акцію недійсною. Після їх від мови С. Бандеру, Я. Стецька і понад 300 членів ОУН (р) за наказом Гітлера заарештували і більшість з них розстріляли.
Війна проти німецького фашизму дістала відповідно визначення як «Велика Вітчизняна», «священна». Щоправда, деякі історики на Заході заперечують таке визначення стосовно України. Зокрема, Т. Гунчак (США) у лекції, прочитаній у Львівському університеті 7 грудня 1991 р., зазначив, що цей термін для України непридатний, адже вона стала жертвою і сталінського, і гітлерівського тоталітарних режимів. Завоювання України продовжувалось до 22 липня 1942 р., коли радянські війська залишили м. Свердловськ Ворошиловградської області. «Новий порядок», який встановили німецькі війська, вирізнявся винятковою жорстокістю.
Новоявлені колонізатори визнавали єдиний метод управління захопленими територіями — фізичний і моральний терор. За роки окупації вони закатували на українській землі 5264 тис. Мирного населення та військовополонених, вивезли на примусові роботи до Німеччини 2,4 млн українців (200 тис. З них, небезпідставно боячись сталінського режиму, так і не повернулися додому після закінчення війни), спалили сотні міст, пограбували й привели у цілковиту непридатність підприємства, шахти, колгоспи, радгоспи. Тільки прямі матеріальні збитки, завдані гітлерівцями Україні, становили 285 млрд. Крб. (у довоєнних цінах).
Нещадно експлуатуючи Україну, фашисти вирішили використати радянські форми господарства шляхом збереження колгоспів. Експлуатація селян зросла настільки, що 85% постачання Німеччини продуктами з окупованих радянських територій вивозилося з України.
Особливо жорстоко проводився геноцид стосовно міського населення та інтелігенції. Міста України майже не постачалися продуктами. Київ, наприклад, втратив близько 60% жителів. Шеф СС Гімлер висунув гасло — «знищити більшу частину української інтелігенції». Згорталася система медичного обслуговування, щоб підірвати «біологічні сили українців». Існували крамниці, ресторани, місця у трамваї тощо, призначені тільки для німців.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99
100 101 102 103 104 105 106 Наверх ↑