3. Економічна думка стародавнього Сходу
Писемні джерела, на підставі яких можна дослід-жувати ек-ну думку стародавнього Сходу, — це зведення з-нів, юридичні акти, документи госп-кої звітності та твори про управління державою й де-ржавним госп-вом. Тому багато з них мають нор-мативний хар-р і відображують позицію насамперед правлячих верств — фараонів, царів, вель-можних придворних та чиновників. Ек-ому знан-ню притаманні догматизм, апріорність і значною мірою символізм.
1-і з 1-их відомих нам пам'яток ек-ної думки належать до епохи Стародавнього Єгипту. У них знайшли відображення численні питання органі-зації та управління державним госп-вом, а також уявлення стародавніх єгиптян про власність, раб-ство, товарно-грошові відносини. Відомі писемні пам’ятки: «Пророчення Іпусера» та «Пророцтво Неферті».
1-им із найдавніших центрів людської цивілізації була Месопотамія (Дворіччя). На відміну від Стародавнього Єгипту, у державах цього регіону порівняно швидко розвивалися приватна власність та товарно-грошові відносини, посилювало-ся соц-не розшарування сус-ва. Держава намага-лася за допомогою з-нодавства регулювати ек-ну діяльність населення та регламентувати приват-ноправові відносини. Відома пам`ятка ек-ної дум-ки 18 ст. до н. е. є з-н вавилонського царя Хамму-рапі. Текст з-нів складається зі вступу, 282 ста-тей та підсумку. Основна мета – усебічне зміц-нення ек-ної влади держави. Найвизначніші сатті присвячені питанням охорони власності вавилон-ських громадян. Питанням оренди, найму, лихва-рства. Розв-ток товарно-грошових відносин допу-скається у такій мірі, яка не спричинятиме масо-вого зубожіння вільних громадян. З-ни Хаммурапі захищають приватну власність, особливо влас-ність царя, храму, державних службовців та вої-нів. Зазіхання на неї карається смертю або, у ліп-шому випадку, продажем винуватця у довічне ра-бство. У цілому з-ни царя Хаммурапі є сис-мою правових норм, спрямованих на регулювання соц-но-ек-них відносин.
Економічна думка Стародавньої Індії була оп-овита релігійною оболонкою. У давньоіндійській літературі вже наявні відомості про ек-ний лад держави, а також відображено практичні знання в галузі ведення госп-ва, подано рекомендації що-до управління ним, зокрема щодо організації опо-даткування та з ін. питань ек-ної політики. Буд-дійське вчення: необхідна умова досягнення кінцевого спасіння – нірвани – відмова від влас-ності, не заперечують госп-кої діяльності мирян, подаянням яких мають жити монахи, але не при-діляють їй спеціальної уваги.рабство – перешко-да до досягненння нірвани, боргова кабала – страшне лихо. Сповідується униканння заборго-ваності та своєчасне сплачування боргів.
Брахманське вчення: грунтуються на концепції 3 цілей життя – релігійного обов`яз-ку, матеріаль-ної вигоди та чуттєвої любові. Книги про обов`я-зок – «З-ни Ману», про вигоду – «Артхашастра».
«З-ни Ману» (близько 2 ст. до н.е. – 1 ст. н.е.) – збірка релігійних, моральних, політичних та пра-вових вказівок, що приписувалися міфічному ро-доначальнику людей Ману. У них ек-ка розгляда-ється як сфера діяльності варни вайшя. Вона об`єднувала тваринництво, землеробство, торгі-влю та лихварство. Багатство давало право на особливу пошану тільки у середовищі самих вай-шя. Ремесло як різновид обслуговуючої праці бу-ло долею Варни шудра. Такою самою вважалася праця орендарів –половинщиків. Найманих пра-цівників у с-г. Незалежний господар – сус-ний ід-еал – 1-а з головних умов свободи та повноправ-ності людини. «Артхашастру» (між 4 та 3 ст. до н.е.) присвячено користі, мат вигоді - трактат про мистецтво політики та управління державою, це зведення правил, адресованих царям та прави-телям, якими вони мають керуватися у своїй дер-жавній діяльності. У ньому подано грунтовні відо-мості про ек-ку, адміністрацію, соц-ні та юридичні інститути, зовнішню та внутрішню політику. Пока-зує величезну роль держави в госп-ому житті країни. Головна мета ек-ної політики – поповнен-ня скарбниці. Тобто «Артхашастра» - вчення про управління та державні доходи. Основні джерела доходів – прибутки від державних підприємств, а також різноманітні податки, мито та штрафи, що стягувалися з населення. Податок – утримання, належне цареві у винагороду за охорону країни від зовнішньої небезпеки та внутрішніх заколотів. Також торкається питання торгівлі як 1-го зі спо-собів збагачення державної скарбиці. Важлива складова регламентації торгівлі – нагляд за ціна-ми та отриманим прибутком. Ринкові наглядачі могли встановити «справедливі ціни» на товар, а на аукціонах стягати різницю між ринковою та оголошеною ціною у скарбницю. Прибуток вклю-чався в ціну товару як частина витрат: місцеві товари - 5%, іноземні – 10%.
Ек-на думка Стародавнього Китаю виникла та розвивалася у рамках тогочасних філософських та політичних учень. Основними напрямами ста-рокитайської сус-ної думки були конфуціанство, легізм, даосизм та моїзм. Кофуціанство: Основ-ні постулати вчення у збірці «Лунь юй» («Бесіди й міркування»). Вчення захищало архаїчні стосун-ки, вічний та незмінний порядок, установлений іще легендарними правителями глибокої давни-ни. Сувору соц-ну ієрархію, управління на засаді неухильного дотримання ритуалів, обрядів, пев-ним норм етики та моралі; розглядало регламен-тацію патріархально-родинних відносин як запо-руку стабільності державного ладу. Своєрідна соц-но-ек-на програма для правителів – прави-тель мав дотримуватися економії у витратах та дбати про людей. Пропонувалося розділити бага-тство «справедливіше», щоб не було надто вели-кої бідності, зменшити податки й залучати на-род до громадських робіт, не порушуючи сезонності с-г робіт. Тоді буде гармонія у державі. Школа легістів. Засновник – Лі Куй склав «Зведення» усіх наявних до нього з-нів, котре стало основою законодавства у період 3 ст. до н.е. –3 ст. н.е. створив вчення про найповніше використання сил землі, утіливши у ньому ідеї державного ре-гулювання хлібного ринку. Держава мусить регу-лювати ціни на зерно, закуповуючи його у врожа-йні роки і продаючи за твердими цінами з держа-вних комор у роки стихійних лих та голоду. Моїс-ти. Засновник – Мо Ді (Мо-цзи) (479-400 до н.е.). вчення викладено у книжці «Мо-цзи». Моїсти ви-ходили з природної рівності всіх людей, виступа-ли проти станового поділу сус-ва, засуджували рабство, розкіш і паразитизм панівних станів, гноблення ними землеробів і ремісників. Вважа-ли фізичну працю джерелом багатства й заклика-ли всіх старанно працювати. Щоб досягти щастя та добробуту. Шлях до вдосконалення громадсь-кого життя вбачали в утвердженні у відносинах між людьми принципів «загальної любові» (рівно-правні стосунки між людьми) і « взаємної вигоди» (сума окремих інтересів). Було поставлено пита-ння про співвідношення загальних та особистих інтересів. Даосизм. Книжка «Дао де цзин». Осно-воположник – Лао-цзи (4-5 ст. до н.е.). «Дао» - природний закономірний рух і мінливість усього сутнього. Цей рух не допускає будь-якого зовніш-нього втручання.соц-не зло – порушення цього з-ну, заміни його «людським дао» через несправе-дливість правителів. Виступав проти соц-ної не-рівності, гноблення. Накопичення вельможами багатства, розбою та чванства багатіїв.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 Наверх ↑