3. Методи дослідження соціально-економічних проблем праці.
Зв’язок економіки праці з іншими науками
Методом економіки праці є діалектичний метод, який дозволяє розглядати питання в розвитку і взаємозалежності.
Метод економіки праці включає і наукову абстракцію, і узагальнення, коли відкидається все випадкове, одиничне і досліджуються стійкі та типові властивості і закономірності.
Свої висновки економіка праці провіряє на практиці. Важливу групу складають аналітичні методи. Вони засновані на розмежуванні складних економічних процесів на відповідні їх елементи і глибокому їх вивченню (наприклад, вивчення елементів, які входять до складу заробітної плати – заробітна плата і премія).
В деяких випадках застосовуються економічні експерименти, наприклад, призначається величина заробітної плати в особливих умовах праці і вивчаються наслідки.
В економіки праці все ширше застосовуються економіко-математичні методи і моделі, економічні прогнози (наприклад, можлива поведінка персоналу та ін.).
Зв’язок економіки праці з іншими науками. Економіка праці, яка вивчає суспільний устрій праці, використовує висновки і рекомендації всіх інших наук, так чи інакше пов’язаних з процесом праці:
· соціологія праці – вивчає соціальні відносини і процеси в сфері праці. Соціальні відносини визначаються подібністю і відмінністю соціального положення, інтересів і трудової поведінки різноманітних соціальних груп і окремих працівників.
· психологія праці – вивчення психологічних властивостей і здібностей особистості в процесі праці.
· фізіологія праці – вивчає стан організму людини в процесі праці.
· трудове право – вивчення трудового законодавства, реалізується через соціальний контроль поведінки в сфері праці.
· основи економічної теорії – вивчає теоретичні закономірності та категорії, які відносяться до праці.
· наукова організація праці та нормування – заходи щодо вдосконалення організації праці, нормування праці, розрахунок економічного ефекту заходів.
До проміжних дисциплін можна віднести етнографію, антропологію, археологію. Етнографи порівнюють традиції і трудову етику різноманітних народів, знаходять подібні риси і відмінності трудового устрою життя в залежності від етнічної належності.
Про минулу трудову діяльність людини свідчать знахідки археологів.
Історичні етапи становлення людського роду через процес праці вивчає антропологія.
Застосування висновків і рекомендацій всіх цих наук має важливе значення для забезпечення розвитку особистості, нормального процесу відтворення робочої сили, для раціональної організації праці на виробництві.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑