5. Кадрова політика на підприємстві
Головна мета сучасної кадрової політики підприємства полягає в забезпеченні тепер і в майбутньому кожного робочого місця і кожної посади персоналом відповідних професій та спеціальностей належної кваліфікації.
Досягнення кінцевої мети кадрової політики суб’єктом господарювання має передбачати виконання певних функцій (заходів). Основні з них такі:
· розробка і корекція згідно з умовами господарювання, що змінюються, стратегії формування та використання трудового потенціалу;
· набір і формування необхідних категорій персоналу (відбір, професійна орієнтація, наймання, адаптація);
· підготовка персоналу до відповідної професійної діяльності (виробничо-технічне учнівство, загальна підготовка, підвищення кваліфікації, просування по службі);
· оцінка персоналу (контроль відповідності персоналу конкретним потребам виробництва, контроль висування та службових переміщень);
· мотивація дотримання режиму трудової діяльності і високопродуктивної праці;
· постійний моніторинг безпеки праці (виробничо-господарської чи іншої діяльності);
· забезпечення соціальної захищеності персоналу підприємства (фірми, корпорації);
· реалізація постійних зв’язків між керівництвом підприємства (фірми, корпорації) і представниками трудових колективів.
Підбір кадрів полягає у встановленні придатності працівників і відбору найбільш підготовлених з них для виконання обов’язків на визначеній посаді.
Розміщення передбачає обгрунтований і економічно доцільний розподіл працівників по структурних підрозділах та посадах у відповідності з необхідним рівнем та профілем підготовки, досвідом роботи, діловими та особистими якостями.
За підбір та розміщення кадрів на підприємстві несуть відповідальність його керівник та кадрова служба.
Підбір та розміщення складаються з ряду процедур:
1) Визначення найбільш важливих специфічних вимог до працівників для виконання посадових обов’язків.
2) Збір даних про кандидатів на посаду і оцінки їх індивідуальних якостей, складання характеристик на кожного з них;
3) Співставлення якостей кандидатів з вимогами, необхідними для даної посади, і вибір найбільш відповідного;
4) Призначення кандидата на посаду.
Вимоги до працівника:
· професійні – вивчення специфічних особливостей змісту роботи по відповідній посаді, визначення її складності, необхідного рівня спеціальної підготовки працівника, необхідного досвіду.
· особисті якості:
- здібності – організаторські, технічні, дослідні та інші;
- риси характеру – організованість, комунікабельність, ініціативність, цілеспрямованість, принциповість та інші;
- соціально обумовлені якості – моральні, відношення до праці, до підлеглих та до колег;
- кваліфікаційна підготовленість – рівень спеціальних знань, досвід практичної роботи;
- індивідуальні особливості психофізіологічних процесів – уважність, критичне мислення, аналітичні здібності, рішучість, дисциплінованість.
Для визначення вимог до особистих якостей важливо, щоб вони були обґрунтовані.
В зарубіжній практиці, як відомо, приділяють велику увагу особистим якостям і особливостям стилю поведінки працівника. На багатьох наших підприємствах практикують таку форму, як співбесіда, яка дозволяє встановити деякі риси людини, такі як: інтелект, професійна ерудиція, логіка мислення, такт, знання спеціальності. Таку співбесіду доцільно проводити з використанням запитань, які були попередньо розроблені. Для визначення інтелекту, організаторських здібностей необхідно використовувати тести.
Дамо характеристику деяких методів, які застосовуються в нашій та зарубіжній практиці для підбору кадрів.
1. Матричний метод. Для посади, на яку підбирається кандидат, розробляється таблиця – матриця, в якій перераховуються всі ділові і особисті якості, необхідні для успішної діяльності на даній посаді. В таблицю заносяться фамілії кандидатів і напроти кожної проставляється оцінка якостей в балах (в таблиці: зміст роботи по функціях, ділові якості – професійні навички, досвід організаційної роботи, самостійність, ініціативність, тактовність, пунктуальність, відповідальність; особисті якості – зовнішній вигляд, особливості характеру, вміння адаптуватись до обставин, інтерес до професії, ввічливість). Далі визначається загальна сума балів і визначається перемог.
2. Ділові ігри. Це достатньо ефективний метод для виявлення ділових якостей, здібностей людини, а також володіння навичками пошуку найбільш оптимальних управлінських рішень.
3. Метод анкетування. Суть його у наступному: складається анкета з перерахуванням всіх ділових і особистих якостей, які необхідні для спеціаліста або керівника. Форма і зміст питань анкети можуть бути різними. Вони можуть носити відкритий чи закритий характер та стосуватися різних боків діяльності. Перелік питань в анкеті можна об’єднати в п’ять груп:
1. Якості, які визначають рівень кваліфікації.
2. Якості, які визначають виробничий досвід.
3. Якості, які визначають характер взаємовідносин керівника з іншими працівниками.
4. Риси характеру і психологічні якості керівника.
5. Якості, які визначають активність керівника.
Анкетний метод дозволяє одержати комплексну та різноманітну оцінку ділових і особистих якостей, виявити позитивні та негативні сторони діяльності працівника.
4. Метод комітентів – обговорення кандидатів в таких групах - застосовується при оцінці діяльності менеджерів. Рішення виносять групи експертів, які проводять аналіз діяльності менеджерів, залучаючи консультантів по технічних питаннях та ін.
Комітент оцінює не тільки "досягнення" або "недосягнення", але й ціну досягнення (якими зусиллями, за який час була досягнута мета). Цей метод широко використовується в США для оцінки менеджерів.
5. Оціночні інтерв’ю – це метод, який перенесений із соціології. По формі цей метод нагадує співбесіду, але змістовна оцінка (те, що "оцінюється") більш цілеспрямована. В США, наприклад, розповсюджено чотирьох факторне інтерв’ю по вивченню особистості, яке передбачає оцінку інтелекту, мотивації, темпераменту, досвіду особистістю
Для характеристики інтелекту – критичність мислення, кмітливість, логічність, продуктивність пам’яті та інші.
Для характеристики мотивації з’ясовується характер інтересів, ціннісні орієнтації (що цікавило, захоплювало в школі, інституті). Спеціально оцінюється здібність (якщо це потрібно) працювати в складних умовах.
Для характеристики темпераменту – рішучість, наполегливість, організованість, самовладання.
Досвід особистості оцінюється рівнем освіти, практичним досвідом праці, навичками. На проведення інтерв’ю відводиться одна година.
6. Метод оціночних центрів – цей метод розглядається деякими дослідниками як головний для виявлення управлінських здібностей людини. Центри виконують дві задачі:
· виявлення управлінських здібностей людини;
· встановлення для кожного з них індивідуальної програми тренування, яка призначена для розвитку цих здібностей.
Методичною роботою оціночних центрів керують спеціальні консультативні фірми. В США такі центри функціонують в 2000 фірмах, таких як "Дженерал Моторс", "Дженерал Електрик", "Форд".
Основні переваги цього методу:
1) екзаменатор не зв’язаний з тим, хто екзаменується, робочими відносинами, тому їх оцінка вважається об’єктивною;
2) екзаменатор спостерігає того, хто екзаменується, в спеціальній обстановці;
3) тестові вправи стандартизовані, тому кожний має рівні умови добитися високих результатів;
4) оціночні ділові ігри імітують конкретні аспекти діяльності менеджера;
5) тести, що пропонуються, дозволяють тому, хто екзаменується, повністю проявити свої здібності, що в реальній обстановці не завжди можливо.
Оцінка персоналу – цілеспрямоване порівняння певних характеристик (професійно-кваліфікаційного рівня, ділових якостей, результатів праці) працівників з відповідними параметрами, вимогами, етапами.
Можливі види оцінки: самооцінка, зовнішня оцінка.
Самооцінка здійснюється самим працівником і базується на власному уявленні про цілі життя й трудової діяльності. Зовнішня оцінка – оцінка діяльності працівника трудовим колективом, керівниками, безпосередніми споживачами продуктів праці.
Основні функції оцінки персоналу: орієнтувальна, стимулююча.
Орієнтувальна функція полягає в тому, що кожний працівник за допомогою самооцінки та суспільної оцінки усвідомлює себе, свій стан і поведінку, одержує можливість визначити напрямки і способи дальшої діяльності.
Стимулююча функція виявляється в тому, що вона, породжуючи в працівникові переживання успіху чи невдачі і підтверджуючи правильність або помилковість поведінки, спонукає його до діяльності в потрібному напрямку.
Оцінка персоналу має базуватися на принципах: об’єктивності; всебічності; обов’язковості; систематичності (постійності).
Напрями використання оцінки персоналу:
· підбір і розстановка нових працівників;
· прогнозування просування працівників по службі та планування їх кар’єри;
· раціоналізація прийомів і методів роботи, управлінських процедур;
· побудова ефективної системи мотивації праці;
· оцінка ефективності діяльності окремих працівників і трудових колективів.
Широко застосовується на практиці комплексна оцінка персоналу за бальною системою, за якою за допомогою балів кількісно вимірюються найбільш істотні характеристики як самого працівника, так і виконуваної ним роботи: професійно-кваліфікаційний рівень, ділові якості, складність роботи, конкретно досягнутий результат.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑