2. Робочий час, його склад і структура
Для того щоб дізнатися, із яких частин укладаються різноманітні норми праці, необхідно вивчити класифікацію витрат робочого часу ( рис. 1).
Відповідно до неї весь робочий час виконавця або групи робітників підрозділяється на час роботи і час перерв.
Час роботи - період, протягом якого робітник здійснює підготування і безпосереднє виконання отриманої роботи. Воно складається з часу роботи з виконання виробничого завдання і часу роботи, не передбаченого виробничим завданням.
Час роботи по виконанню виробничого завдання складається з таких категорій витрат робочого часу виконавця: підготовчо-заключного часу, оперативного часу і часу обслуговування робочого місця.
Рис.1 Класифікація витрат часу виконавця
Підготовчо-заключний час - це час, що затрачається робітником на підготування засобів виробництва до виконання заданої роботи і дії, пов'язані з її закінченням. До нього відноситься час, витрачений на одержання наряду на роботу, інструментів, пристосувань і технологічної документації; ознайомлення з майбутньою роботою, технологічною документацією, кресленням; інструктаж про порядок виконання роботи; наладку устаткування на відповідний режим роботи; здачу готової продукції й ін.
Величина підготовчо-заключного часу не залежить від обсягу роботи, виконуваної по даному завданню. Тому, коли тривалий час виконується та сама робота, підготовчо-заключний час у розрахунку на одиницю продукції буде незначним по розміру. У цих випадках при встановленні норм воно звичайно не враховується.
Оперативний час - це час, що затрачається на виконання заданої роботи (операції), яке повторюється з кожною одиницею або визначеним обсягом продукції. Воно підрозділяється на основне, протягом якого предмет праці притерпів кількісні і якісні зміни (наприклад, зняття стружки з деталі на токарному верстаті), і допоміжне, що витрачається на дії виконавця, що забезпечують виконання основної роботи (наприклад, установка і зняття деталі).
Час обслуговування робочого місця - це час, що витрачається робітником на догляд за робочим місцем і підтримкою його в стані, що забезпечує продуктивну роботу протягом зміни. Час обслуговування робочого місця підрозділяється на час технічного й організаційного обслуговування.
Час технічного обслуговування - це час, що затрачається робітником на догляд за робочим місцем і устаткуванням, що входить в його склад, необхідним для виконання конкретного завдання.
Час організаційного обслуговування - це час, що затрачається робітником на підтримку робочого місця в робочому стані протягом зміни (час на приймання і здавання зміни, на розміщення і складання інструмента і т.д.).
Час роботи, не передбачене виробничим завданням це час, що затрачається на виконання випадкової і непродуктивної роботи (наприклад, на виправлення браку продукції).
Час перерв - це час, протягом якого робітник не приймає участі в роботі. Воно ділиться на час регламентованих і час нерегламентованих перерв.
Час регламентованих перерв у роботі містить у собі час перерв у роботі, обумовлених технологією й організацією виробничого процесу, а також час на відпочинок і особисті потреби.
Час нерегламентованих перерв у роботі - це час перерв у роботі, викликаних порушенням нормального плину виробничого процесу. Воно містить у собі час перерв у роботі, викликаних недоліками в організації виробництва, і час перерв у роботі, викликаних порушеннями трудової дисципліни.
Всі витрати робочого часу виконавця, крім приведеної класифікації, можуть підрозділятися на нормовані і ненормовані.
Нормовані витрати включаються в норму. Вони необхідні для виконання заданої роботи. До них відноситься підготовчо-заключний час, час оперативної роботи, обслуговування робочого місця і регламентованих перерв.
Ненормовані витрати часу (час випадкової і непродуктивної роботи і нерегламентованих перерв) у норму часу не включаються. Вони є прямими втратами робочого часу.
Сумарний розмір витрат часу на одиницю продукції називається штучно-калькуляційною нормою часу( ) і визначається за формулою:
де - підготовчо-заключний час на партію виробів;
- кількість виробів у партії;
- основний час на одиницю продукції;
- допоміжний час на одиницю продукції;
- час обслуговування робочого місця на одиницю продукції;
- час на відпочинок та власні потреби на одиницю продукції;
- час нормованих перерв з організаційно-технічних потреб.
- підготовчо-заключний час на одиницю продукції.
Обернений до норми часу показник зветься нормою виробітку. Норма виробітку за зміну визначається за формулою:
де - тривалість зміни, годин.
Класифікація витрат робочого часу виконавця дозволяє виявити розмір і причини втрат, а також нераціональних витрат робочого часу. У цих цілях проводиться вивчення витрат часу на робочому місці.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Наверх ↑