6.5. Стандартизація та сертифікація продукції
Стандартизація – це визначення і застосування правил з метою впорядкування діяльності в певній галузі. Стосовно продукції стандартизація охоплює такі фактори:
– встановлення вимог до якості готової продукції, а також сировини, матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих виробів;
– розвиток уніфікації та агрегатування продукції як важливої умови спеціалізації та автоматизації виробництва;
– визначення норм, вимог і методів у галузі проектування та виготовлення продукції з метою забезпечення належної якості та недопущення невиправданої різноманітності видів і типорозмірів виробів однакового функціонального призначення;
– формування єдиної системи показників якості продукції, методів її випробування та контролю;
– забезпечення спільності термінів вимірювань і позначень;
– створення єдиних систем класифікації і кодування продукції, носіїв інформації, форм і методів організації виробництва.
Результати стандартизації знаходять відображення в спеціальній нормативно-технічній документації. Основними її видами є стандарти і технічні умови – документи, що містять обов’язкові для виробників норми якості виробу і засоби їх досягнення. Застосовувана на підприємствах нормативно-технічна документація охоплює певні категорії стандартів: міжнародні стандарти ISO серії 9000, державні стандарти України, галузеві стандарти, стандарти науково-технічних та інженерних товариств, технічні умови, стандарти підприємств.
Найбільш жорсткі вимоги щодо якості містяться у міжнародних стандартах, які розробляються Міжнародною організацією стандартизації – ISO і використовуються для сертифікації виробів, що експортуються в інші країни і реалізуються на світовому ринку.
Державні стандарти України установлюються на вироби загальномашинобудівного застосування (підшипники, інструменти, деталі кріплення тощо), продукцію міжгалузевого призначення, продукцію для населення і народного господарства, організаційно-методичні та загальнотехнічні об’єкти (науково-технічна термінологія, класифікація та кодування техніко-економічної інформації), елементи народногосподарських об’єктів державного значення (зв’язок, енергосистема, оборона, транспорт тощо), методи випробувань. Вони містять обов’язкові та рекомендовані вимоги.
Галузеві стандарти розробляють на ту продукцію, на яку відсутні державні стандарти України або у випадку необхідності встановлення вимог, що доповнюють чи перевищують останні в державних стандартах.
Технічні умови містять вимоги, що регулюють відносини між постачальником і споживачем продукції. Вони регламентують норми і вимоги щодо якості тих видів продукції, для яких державні або галузеві стандарти не розробляються та які виготовляються на замовлення окремих підприємств, а також нових видів виробів на період їх освоєння виробництвом.
Стандарти підприємств розробляються за власною ініціативою підприємств з метою конкретизації вимог до продукції і самого виробництва, що містяться звичайно в інших видах нормативно-технічної документації. Такі стандарти використовуються для створення внутрішньої системи управління якістю праці і продукції.
Стандарти і технічні умови – це документи динамічного характеру. Вони повинні періодично переглядатись і уточнюватись з урахуванням інноваційних процесів і нових вимог споживачів до продукції.
Важливим заходом, що підвищує технічний рівень і якість, є введення системи сертифікації продукції.Сертифікація – система дій, що спрямована на підтвердження відповідності характеристик продукції вимогам стандартів. При введені сертифікації підприємства-виробники повинні проходити атестацію, а потім періодично переатестовуватися з метою визначення їх придатності стабільно випускати продукцію встановленого рівня якості. Періодичні випробування продукції також повинні проводитись в незалежних випробувальних центрах, після чого вона отримує “сертифікат відповідності”, тобто підтвердження відповідності якості продукції вимогам стандартів. Сертифікація передбачає взаємне визнання результатів випробувань постачальником і споживачем, виключає повторні випробування і тим самим скорочує шлях “виробництво – експлуатація”.
Для деяких видів продукції діє міжнародна система сертифікації, в якій беруть участь окремі країни чи фірми. Координацією заходів зі створення таких систем займається спеціальний комітет з сертифікації – СЕРТИКО, що діє у складі ISO.
У деяких країнах вже функціонують акредитовані у СЕРТИКО ІSО і визнані світовим співтовариством випробувальні центри, що видають сертифікати на певні види продукції. Зокрема у США діє центр з випробування тракторів і сільськогосподарських машин, у Франції – автомобілів, у Чехії та Словаччині – електроустаткування та медичної техніки.
На початку 1993 р. Україна стала членом ISO та міжнародної електротехнічної комісії – ІЕС. Це дає їй право нарівні з 90 іншими країнами світу брати участь у діяльності більш ніж 1000 міжнародних робочих органів технічних комітетів зі стандартизації і сертифікації та використовувати понад 12000 міжнародних стандартів.
Для набуття максимально можливого значення та іміджу надійного партнера на зовнішньому ринку підприємствам бажано створювати і сертифікувати також власні системи якості. Відповідний рівень такої системи підтримується сертифікатом, який видається підприємству на певний строк – один рік, два роки тощо. Право видачі сертифіката на систему якості може мати національний орган із сертифікації, у необхідних випадках йому надається можливість делегувати таку функцію акредитованій для цієї мети організації. Для оцінки системи якості та отримання сертифіката на неї дозволяється залучати будь-яку закордонну фірму, що займається сертифікацією. Вагомість сертифіката і рівень довіри до нього залежить від іміджу організації, яка видає такий документ.
В Україні створена державна система стандартизації та сертифікації. Національним органом, що проводить і координує роботу з забезпечення її функціонування, є Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики (Держспоживстандарт України). Для організації розробки і підготовки до затвердження державних стандартів України за рішенням Держспоживстандарту створені технічні комітети зі стандартизації. До роботи в цих комітетах залучаються на добровільних засадах представники підприємств і організацій, провідні вчені та спеціалісти.
Органи державного нагляду виконують наступні функції: здійснюють перевірку додержання стандартів (норм і правил), узагальнюють її результати та інформують про це відповідні органи державної влади і громадськість; забезпечують оперативне вживання заходів до припинення порушень стандартів, вносять пропозиції щодо підвищенняякості продукції та ефективності своєї діяльності.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 Наверх ↑