1.1. Предмет та завдання курсу, функціональні види діяльності організації виробництва
Машинобудування – одна з найбільш розвинутих провідних галузей промисловості, яку називають найважливішою галуззю економіки. Машинобудування об’єднує багато спеціалізованих галузей і призначене забезпечувати національну економіку високоякісною та ефективною технікою. Від рівня розвитку машинобудування залежить розвиток суспільного виробництва.
Виділяють три основних елементи сучасного виробництва: сучасне технічне озброєння, оптимальна технологія та досконала організація виробництва.
Під організацією виробництва розуміють координацію та оптимізацію в часі та просторі всіх матеріальних та трудових елементів виробництва за операціями та робочими місцями, завдяки яким досягаються рівномірна ритмічна робота та високі техніко-економічні показники.
Для кожної галузі національної економіки характерні особливості, які впливають на процеси організації виробництва та планування. Особливостями машинобудівного виробництва є: широка номенклатура виробів, їх велика складність і трудомісткість, високий ступінь інтеграції, неперервна зміна засобів виробництва, оновлення верстатів, приладів, обладнання, пристроїв, удосконалення технологій.
Наука про організацію та планування виробництва тісно пов’язана з технічними науками, які дають змогу удосконалювати методи обробки деталей, складальних одиниць, приладів, машин з метою одержання заданих технічних характеристик. Організація виробництва спрямована на досягнення більш раціонального використання сировини, матеріалів, обладнання, технологічної оснастки, затрат часу на технологічні операції тощо.
Об’єктом вивчення організації виробництва є процеси виробництва, визначення оптимальних параметрів якості виробів, найбільш повне використання їх в часі, а також економічна ефективність продукції в процесі виробництва та експлуатації.
Основним завданням організації виробництва, планування та управління на підприємстві є раціональне співвідношення живої праці з матеріальними елементами виробництва з метою випуску визначеної кількості продукції заданої якості при мінімумі затрат на її виробництво.
Предметом курсу є вивчення та використання форм прояву економічних законів у діяльності промислових підприємств з метою забезпечення виконання замовлення з мінімальними затратами матеріальних, фінансових та трудових ресурсів. Тому наука про організацію вивчає та виявляє шляхи підвищення ефективності суспільного виробництва.
Перед організацією виробництва в галузі машинобудування стоять завдання:
- прискорити темпи створення та освоєння нової техніки, покращити її якісні характеристики та конкурентноздатність;
- підвищити фондовіддачу;
- підвищити продуктивність праці за рахунок досконалої її організації, механізації та автоматизації праці;
- знизити матеріало- та енергомісткість продукції;
- знизити собівартість і підвищити рентабельність виробництва та машин;
- забезпечити короткі терміни технічного переозброєння, реконструкції підприємств тощо.
У поняття “організація виробництва” обов’язково входять наступні функціональні види діяльності:
- створення та освоєння нової техніки;
- вибір основних виробничих процесів та побудова їх в просторі і часі;
- технічне обслуговування основних виробничих процесів;
- наукова організація праці;
- планування виробництва.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 Наверх ↑