Тема 9. Захист прав та законних інтересів суб’єктів господарської діяльності.
У законодавчому порядку виділяється компетенція і правове становище суб’єктів господарювання внаслідок чого вони можуть бути учасниками державних, адміністративних, трудових, цивільних, цивільно-процесуальних та інших правовідносин. Реалізація суб'єктивних цивільних прав щодо захисту прав власності підприємств здійснюється на основі наступних цивільно-правових принципів: не порушення прав і інтересів інших осіб, забезпечення захисту прав власності, дозвіл всього, що не заборонено законом.
Найбільшого значення на сьогодні у практичній діяльності суб'єктів господарювання відіграють наступні форми захисту прав та інтересів: нотаріальний, адміністративний, судовий та претензійний.
Характеризуючи нотаріальний захист прав і інтересів варто зрозуміти, що він застосовується лише на окремі види угод і покладаються на нотаріусів. До таких угод відносяться: договори про відчуження нерухомого майна, його заставу, відчуження земельних ділянок, купівлі-продажу державних підприємств, а також доручення, яке видається в порядку передоручення і договору позики. Нотаріальний захист прав суб'єктів господарської діяльності у відносинах з іноземними партнерами здійснюється шляхом використання прав країни іноземного партнера.
Найбільш розповсюдженим є судовий захист прав суб'єктів господарювання: Статтею 1 Господарського процесуального кодексу передбачається право звернення до арбітражного суду всіх юридичних осіб, а також громадян, які займаються підприємницькою діяльністю. Виходячи із знання компетенції господарського суду, майбутній спеціаліст-підприємець визначає характер позовів, з якими можна звертатися до цієї судової інстанції. До компетенції господарського суду відносяться економічні спори між організаціями, громадянами-підприємцями, незалежно від їх відомчої приналежності, які виникають у зв'язку з підписанням договорів, зміною їх умов та невиконанням зобов'язань.
Дещо менше у практичній діяльності зустрічається такий вид захисту як адміністративний, а також претензійний порядок врегулювання спорів, В той же час, студенту для можливого наступного використання у практичній діяльності, необхідно знати, що при підготовці претензії обов'язково вказуються: вимоги заявника; сума претензії і її розрахунок; обставини, на яких базуються вимоги; докази, які підтверджують законність вимог, а також додавати до претензії документи, що стосуються її суті. При ознайомленні зі способами захисту господарських прав-та законних інтересів студенту доцільно знати, що вони здійснюються: визнаючи повністю чи частково недійсними актів державних органів, які не відповідають вимогам чинного законодавства; відновленням положення, діючого до порушення прав та інтересів; припиненням діянь, якими створюється загроза діяльності господарюючих суб'єктів; присудженням до виконання певних обов'язків; зняттям суми нанесених збитків, а також застосування оперативно-господарських санкцій.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Наверх ↑