Тема 2. Господарське законодавство і господарські правовідносини.
Характерними ознаками господарського права є зміст і форма. Вони дозволяють систематизувати джерела цього предмету, якими є норми міжнародного права в зовнішьоекономічних відносинах, рекомендовані міжнародними економічними організаціями та нормативні документи про господарську діяльність в Україні.
Основні засади регулювання господарських правовідносин визначається Конституцією України, розвиток яких здійснюється в загальних законах, нормативних актах, про види та правовий статус господарюючих суб'єктів, окремі види господарської діяльності та окремі господарські відносини.
Основою господарського законодавства є система статутних або компетенційних законів, які визначають правове становище господарюючих суб'єктів, які, в свою чергу, класифікуються на загальні та закони, що визначають правове становище окремих видів підприємств усіх галузей економіки.
Вимоги до правових актів господарювання включають в себе: суворе дотримання принципів правової економіки, видання галузевих нормативних актів недопущення застосування відомчих нормативних актів, що не відповідають чинному законодавству, здійснення державної реєстрації відомчих нормативних актів.
Важливу роль в господарських правовідносинах відіграє судова практика, якою розглядаються спірні питання підприємств, застосовуються закони та інші нормативні акти до конкретних стосунків, розглядаються певні норми права. Судово-господарська практика впливає на саме законодавство, дозволяючи виявляти його прорахунки, невідповідність актів органів влади, міністерств та відомств актам більш високого рівня, а також відставання законодавства від реальних умов діяльності господарюючих суб'єктів.
Достатньої уваги заслуговує розподіл правовідносин на наступні види: вільні, дозвільні та підприємницьку діяльність, яку можуть здійснювати лише державні підприємства.
До принципів підприємницької діяльності відносяться: право вільного вибору чи напрямку підприємницької діяльності, можливість залучення майна та коштів громадян і юридичних осіб, право самостійно формувати програму власної діяльності, залучення необхідної кількості та кваліфікації робочої сили, можливість використання матеріально-технічних, фінансових та інтелектуальних ресурсів, вільне розпорядження прибутками та самостійно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Наверх ↑