2. Державна система стандартизації, метрології та сертифікації.
Управління стандартизацією продукції в Україні здійснює Державний Комітет по стандартизації, метрології і сертифікації, який:
· координує діяльність державних органів управління в цій галузі;
· забезпечує взаємодію з органами державної влади суб'єктів господарювання в державі;
· встановлює загальні організаційно-технічні правила проведення робіт по стандартизації, форми і методи взаємодії суб'єктів господарювання з державними органами управління;
· виконує державний контроль і нагляд за дотриманням обов'язкових вимог державних стандартів;
· встановлює правила застосування міжнародних стандартів, правил, норм і рекомендацій по стандартизації в Україні.
Суб'ектам господарської діяльності надано право розробляти і приймати стандарти, а також організовувати і проводити роботи по стандартизації в межах положень, передбачених Декретом КБМ № 46-93 р. "Про стандартизацію і сертифікацію"
До нормативних документів по стандартизації відносяться державні стандарти України, міжнародні стандарти, правила та норми і рекомендації по стандартизації, загальноукраїнські класифікатори техніко-економічної інформації, стандарти окремих галузей., стандарти суб'єк-гів господарської діяльності, стандарти науково-технічних, інженерних та інших товариств.
3 метою контролю за якістю продукції, яка ввозиться з-за кордону, а також виробляється вітчизняним виробником Держкомстандартом на розгляді Верховної Ради знахордиться проект відповідного закону, яким передбачається відповідальність за ввезення та вироблення неякісної продукції, який на сьогодні залишається поза увагою народних депутатів України.
Система сертифікації складається з центрального органу сертифікації, органу по сертифікації і дослідницьких лабораторіях. Центральний орган системи сертифікації організує. координує роботу і встановлює правила процедури і управління в загальній системі сертифікації, розглядає скарги на дію органів по сертифікації. Органи сертифікації здійснюють сертифікацію продукції, видають сертифікати і ліцензії на застосування знаку відповідності, призупиняє або відаіняє дію виданих раніше сертифікатів, надає необхідну інформацію щодо сертифікованої продукції.
Порядок проведення сертифікації встановлений Декретом Кабміну № 46-93р. "Про стандартизацію і сертифікацію". Нормативним актом розрізняється два види сертифікацц: добровільну і обов'язкову. Добровільна сертифікація проводиться по бажанню заявника-виготовлювача чи реалізатора продукцц на відповідні роботи , послуги чи продукцію. Обов'язковою сертифікаціею передбачається необхідність дотримання обовіяхквоих вимог, які забезпечують безпеку життя та здоров'я, охорони навколишнього середовища, технічного та інформаційного взаємовідношення і взаємної замінності. Перелік продукції, яка підлягає сертифікуванню затверджується органами управління в межах їх компетенції. Наприклад, перелік продукції, на яку повинен бути гігієнічний сертифікат, затверджений управління. Він включає в себе всі харчові продукти , сировину, яка використовується для їх виготовлення, товари для дітей, парфюмерно-косметичні засоби, товари побутової хімії, засоби хімізації сільсь-кого господарства, полімерні і систематичні матерІали, які використовуються в будівництві та на транспорті. Реалізація продукції і послуг, які підлягають сертифікуванню, без сертифікатів забороняється.
Для проведення сертифікації вітчизняний чи іноземний заявник направляє в акредитований орган сертифікації цієї продукції декларацію-заявку. Не пізніше одного місяця після її отримання , орган по сертифікації повідомляє заявнику рішення, яке містить основні умови сертифікації і назву дослІдницької лабораторії, яка проводитиме дослідження. Після проведення дослідження лабораторія направляє органу по сертифікуванню протокол дослідження, а його копію-заявнику.
Сертифікат відповідності на продукцію видається органом про сер-тифікуванню після отримання протоколу дослідження на партію продукції, кожний виріб або на окремий тип продукції і реєструється в державному реєстрі Системи. Термін дії сертифікату встановлюється органом по сер-тифікації, але не більше ніж натермінтрьохроків,
До випадку визнання іноземного сертифіка-іу орган по сертифікації видає заявнику сертифікат встановленого системою зразка, а продукція вноситься у державний реєстр Системи. Всі роботи по сертифікуванню продукції чи послуг, а також визнанню іноземних сертифікатів виплачує заявник.
Забезпечення якості продукції неможлива без встановлення єдності величин, якими вимірюються різні параметри, а також вимог до таких вимірів, їх перевірки. Таким нормативним актом є Закон України «Про метрологію і метрологічну діяльність".
Цим законом визначено, що едність вимірів в Україні забезпечується Державної метрологічною службою, яка підпорядковується Деражиному комітету по стандартизації, метрології і сертифікації. Державні органи управління, а також окремі господарюючі суб'єкти створюють відомчі метрологічні служби для виконання робІт по забезпеченню єдності та точності вимірів і метрологічного контролю. До функцій метрологічної служби входять перевірка засобів виміру, яка здійснюється при виготовленні чи ремонті товарів, а також шпорту їх з-за кордону. Забороняється продаж і видача на прокат вимірювальних засобів. які не пройшли відповідної перевірки. Контроль за засобами виміру, які підлягають перевірці у формі калібрування, виконують метрологічні служби підприємств, організацій та установ.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Наверх ↑