2. Поняття господарського договору та порядок його укладання

Зобов'язання , які виникають з договору називаються договірними. В той же час, не завжди співпадають договірні відносини із зобов'язальними, оскільки договір - це правова підстава виникнення зобов'язань. Багато зобов'язань встановлюється договором, але не всі. Значна їх частина встановлюється не договором, а іншими юридичними фактами. Це можуть бути адміністративні акти або інші правомірні чи неправомірні дії. Адміністративні акти служать  

 

підставою для виникнення зобов'язань найчастіше у державному секторі економіки, де відповідні органи віддають розпорядження на поставку продукції на експорт або на видачу певного наряду. Крім того, такими зобов'язаннями можуть бути акти планування матеріально-технічного постачання, збуту, закупівлі сільськогосподарської продукції, плани капітального будівництва та вантажних перевезень. Згідно таких ак-гів конкретні суб'єк'га вступають між собою в зобов'язально-правові відносини, за якими одна сторона вимагає уклас-ти з іншою певний вид договору.

Прикладом правомірних дій може бути охорона чи рятування суспільного майна. Підставою ж виникнення неправомірний дій фізичних або юридичних осіб може бути знищення, пошкодження або привласнення чужого майна, заволодіння знахІдкою та їм подібне.

Найбільш поширеним видом договору є господарський договір.

Господарський договір - це будь-яка майнова угода між двома або більше суб'єктами господарського права, предметом якого є певна правомірна дія. Якщо предметом договору буде неправомірна дія, то такий господарський договір визнається недійсним. Для виникнення господарського договору необхідна воля сторін, які його укладають. В той же час для виникнення господарського договору досягнення угоди недостатньо, вона , відповідно до ст. 44 Цивільного кодексу, повинна заключатися у письмовій формі, що підписується обома сторонами, а також шляхом обміну листами , телеграмами , телетайпограмами і радіотелеграмами. При укладанні договору використовуються не довільні, а уніфіковані форми.

Укладання господарського договору - це зустрічні договірно-процедурні дії двох або більше суб'єюгів господарського права щодо вироблення умов договору, які відповідають їх реальним намірам та економічним інтересам, і оформлення його як правового акту.

Договір вважається укладеним , коли сторони досягли по всім істотним умовам згоди і оформили її належним чином. Процес укладання господарського договору - тривалий і складний. В ньому прийнято розрізняти дві послідовні стадії : пропозиція укласти договір (оферта) і прийняття пропозиції (акцепт). Відповідно до цього особа , яка запропонувала укласти договір є оферентом, а особа, що прийняла пропозицію – акцептант.

Цивільний кодекс визначає момент з якого договір вважається укладеним. Якщо пропозиція укласти договір зроблена у письмовій формі, то договір вважається укладеним, коли відповідь про прийнятгя пропозиції одержана протягом необхідного для цього часу . Часто сторони самі визначають момент вступу договору в юридичну силу, про що вказується у договорі.

Згідно до статей 153-158 Цивільного кодексу вільно договори укладаються на біржових торгах, ярмарках і аукціонах.  

 

Згідно зі статгею 5 Господарського процесуального кодексу особливістю укладання договорів є досудове врегулюванвя розбіжностей, що виникають при уїх укладанні. При наявності заперечень щодо умов договору іншою стороною в Ю-ти денний термін надсилають іншій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом із підписаним договором. Підприємство, яке одержало протокол, зобов'язане протягом 20 днів розглянути його, вжити заходів до врегулювання розбіжностей другою стороною, включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишилися неврегульованими, в 20-ти денний термін передати на вирішення до господарського суду.

Важливою особливістю є також те, що законодавство передбачає спеці-альні порядки укладання господарських договорів окремих видів. Суть їх полягає в тому, що форми, строки укладання договорів регулюються нормами кодексів, статутів, правил, положень про конкретні види господарських договорів.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70  Наверх ↑