3. Правовий статус майна товариств

Серед організаційно-правових форм підприємництва визначне місце належить господарським товариствам, діяльність яких регулюється Законом України "Про господарські товариства". У відповідності до цього закону, господарські товариства - це підприємства, установи і організації , створені на засадах договору юридичними і фізичними особами шляхом об'єднання їх майна і підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. Всі господарські товариства наділяються правом юридичної особи з дня державної реєстрації. Законом передбачені такі види господарських товариств: акціонерні, з обмеженою відповідальністю, з додатковою відповідальністю, повні та командитш.

Засновникам господарських товариств можуть бути підприємства, ус-танови, організації, фізичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи й міжнародні організації. Установчі документи господарських товариств залежать від їх виду. Одні з господарських товариств можуть діяти на підставі засновницького договору, інші-договору і статуту. В установчих документах незалежно від виду товариства повинно бути вказано найменування товариства, в якому й зазначається його вид.

Особливості правового статусу господарських організацій залежить від їх виду та організаційної форми. при заснуванні господарської організаціЇ вибір організаційної форми залежить від засновника чи засновників. Вибрана організаційна форма закріплюється при державній реєстрації конкретного виду підприємства, господарського товариства чи іншої господарської організації. Як правило, при цьому утворюється юридична особа , яка і виступає в господарському обігу як самостійний суб'єкт майнових відносин.

Законом "Про господарські товариства" передбачено, що вони можуть створюватись в різних організаційних формах. До них належать закриті та відкриті акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні та командитні товариства.

Засновниками господарських товариств можуть бути фізичні та юридичні особи. вони укладають договір про спільну діяльність, в якому визначаються основні дані, які характеризують майбутнє акціонерне товариство, порядок виконання спільної діяльності по створенню товариства, відповідальність перед особами, які передплатили акції. Обов'язками засновників є скликаннл установчих зборів, Їх проведення, реєстрація акціонерного товариства.

Господарське товариство характеризується складною майновою і фінансовою структурою, яка представляє собою врегульовані правом відносини вкладників та учасників товариств щодо випуску, обліку, розподілу його майна. Статтею 10 Закону "Про підприємства в Україні" майном товариств визначається : основні фонди, обігові кошти і інші матеріальні активи.

Юридично-технічною формою, що відображає майновий стан товариства є самостійний баланс.

Закон "Про власність" визначає дві підстави виникнення колективної власності:

1. Добровільне об'єднання майна засновників і учасників господарських товариств.

2. Перетворення державного майна у колективне на підставі сшльного рішення трудового колекгиву і уповноваженого державного органу про випуск акцій на всю вартість майна підприємства. Рішення про продаж акцій такого товариства приймає орган приватизації. Засновники визначають в установчих документах види вкладів до статутного фонду та власні майнові права.

Крім безпосередніх внесків господарське товариство має можливість виступати власником іншого майна. Це виготовлена в процесі господарської діяльності продукції, прибутки від продажу облігацій, інвестиції під державні контракти, пожертвування.

Законом "Про господарські товариства" встановлено мінімальний розмір статутного фонду акціонерного товариства, який становить 1250 мін. заробітних плат. Поряд з цим, закон передбачає збільшення або зменшення статутного фонду. Збільшення статутного фонду може бути за умови повної оплати акціонерами усіх раніше випущених акцій та випуску нових акцій. Зменшення статутного фонду можливе пшяхом зменшення номінальної вартості випущених акцій та викупу в акціонерів частини акцій для їх анулювання

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70  Наверх ↑