Практичне завдання 15
Практичні завдання
1. Група студентів мала схарактеризувати свого товариша, використовуючи лише прислівники. В результаті було отримано таку низку слів: стриманий, серйозний, емоційно стійкий, сумлінний, ініціативний, чутливий, чуйний, творчий, активний.
Які з цих слів описують характер, а які темперамент? Як це можна визначити?
2. Сім пар розлучених з дитинства монозиготних близнюків виховували в разюче подібних умовах, 27 парами опікувалися родичі батьків, 13 пар поділили між собою друзі їхніх батьків, 10 пар зростали в родинах незнайомих між собою людей. Було виявлено, що ступінь подібності між близнюками від групи до групи зменшувався, причому більше це стосувалося характеру, а менше – здібностей.
Про що свідчать ці результати? Що вони дають для розуміння характеру?
3. Німецький психолог Е.Кречмер помітив, що “чорт у простого народу значною мірою худий з тонкою цапиною борідкою на вузькому підборідді. Інтриган – з горбом і покашлює. Стара відьма – з висушеним пташиним лицем. Коли веселяться і говорять сальності, з’являється товстий лицар Фальстаф з червоним носом і блискучою лисиною. Жінка з народу з тверезим розумом – низькоросла, кругла, наче куля, і впирається руками в стегна”. І далі: “Можливо, що ці образи, які викристалізовувалися в народній фантазії завдяки багатовіковій традиції, є об’єктивними документами психології народів, осадами масових спостережень, яким, можливо, і вчений повинен приділити увагу”.
Чи отримало це спостереження наукове підтвердження? Чи виявляється характер у зовнішності людини?
4. Народна мудрість говорить: “Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю”.
Про яку закономірність становлення характеру тут йдеться? Чи має вона наукове обгрунтування?
5. Тетяна К., староста студентської групи, користується повагою й авторитетом у переважної більшості однокурсників. Її поважають за відповідальність, принциповість, скромність, дисциплінованість. Товаришів дивують її конспекти без єдиної помарки, завжди обгорнені підручники, різнокольорові закладки. Однак є й такі, кого дратує акуратність і організованість дівчини: вони вважають, що у такий спосіб вона маскує слабкі сторони своєї особистості.
Що можна сказати про характер цієї студентки? Чи може він маскувати її особистість?
5. Володимир Д., десятикласник, вчиться головним чином на “відмінно”, має успіхи у вивченні англійської мови, цікавиться міжнародною політикою, знає біографії багатьох видатних політичних діячів, стежить за змінами політичної карти світу. Мріє стати дипломатом, як і його батько. Проте через свою зарозумілість, зневажливе ставлення до інших не користується авторитетом серед однокласників. Немає у нього поваги і до вчителів. Він ні з ким не дружить, вважає, що в класі йому немає рівних за інтелектом.
Які властивості визначають характер цього учня? Які умови сприяли їх формуванню?
6. Ось уривки з трьох творів за сюжетом картини, що демонструвалися досліджуваним протягом 40 с: «Я бачив будинок. П’ять вікон. Одне без шибки. Загорожа трохи поламана. Дівчинка з обручем. На небі літак. Щось темне за деревами видніється здалеку»; «Щойно збудований будиночок. Ще не всі шибки вставлені. Дівчинка весело, безтурботно грає з обручем. У небі несеться гордий літак. Батьки дівчинки – в клубі, що видніється за деревами»; «Бідна дівчинка одна грає з обручем. Грізно гуде літак. За деревами – цвинтар, куди, напевне, пішли батьки дівчинки відвідати померлих родичів».
Що можна сказати про авторів цих творів? Чому вони такі різні?
7. Віталій О. Виховувався у неповній сім’ї. Мати працювала позмінно і тому часто залишала його в дитсадку на добу, не завжди приділяла йому увагу. Вже навчаючись у першому класі, хлопець був потайний, недоброзичливий, жорстокий щодо фізично слабших дітей. У шостому класі Віталій зажив сумної слави одного з найнедисциплінованіших учнів школи. Невдовзі він зв’язався з групою підлітків, разом з якими скоїв злочин (побили і пограбували перехожого), після чого був відправлений до спецучилища.
Що можна сказати про формування характеру цього учня? Чи можна було скоригувати цей процес у бажаному напрямку?
8. За А.С.Макаренком, потрібно довести конфлікт “до останньої межі, до такого стану, коли вже немає можливості ні для якої еволюції, ні для якого позову між особистістю і суспільством, коли поставлене руба питання – або бути членом суспільства, або піти з нього”. Він стверджував: “Не встигнуть уламки злетіти в повітря, як на їх місце вже стають нові образи, уявлення про могутню правоту і силу колективу, яскраво відчутні факти власної участі в колективі, в його рухові, перші елементи гордості і перші солодкі відчуття власної перемоги”.
Що можна сказати про такий метод впливу на людину? Чи можна у такий спосіб змінити характер?
9. Заповніть пропущені слова в реченнях:
А) Від … залежать особливості характеру, які визначають динаміку його виявлення.
Б) Характер не передається за спадковістю і не є природженою якістю особистості, він … під впливом умов життя, в процесі виховання і … з оточуючим світом.
В) Вирішальний вплив на формування характеру робить … .
9.Із наведених суджень вибрати ті, які найбільш повно розкривають наукове розуміння характеру:
А) Характер – це така сукупність психічних властивостей людини, яка і передається за спадковістю, і формується в процесі її життєдіяльності.
Б) “Риси характеру соціально типові і індивідуально своєрідні” (Я.Л.Коломінський).
В) “В характері проявляються і ставлення особистості, і способи дій, за допомогою яких ці ставлення здійснюються” (Я.Л.Коломінський).
Г) Характер – це типовий для особистості стиль соціальної поведінки, який утворився і закріпився в результаті життєвих впливів і виховання.
Д) “Єдність мотивів і волі є те, що утворює характер людини” (Б.С.Алякрінський).
10. З числа наведених нижче положень про характер виберіть ті, які найправильніше розкривають поняття “характер”. Дайте обгрунтування своєї відповіді.
А) Риси характеру проявляються за будь-яких обставин і умов;
Б) риси характеру проявляються лише за відповідних типових обставин;
В) риси характеру – це не що інше, як ставлення особистості до певних сторін дійсності;
Г) риси характеру – це не що інше, як певні способи дій;
Д) в характері проявляються і стосунки особистості, і способи дії, за допомогою яких ці стосунки відбуваються;
Е) характер індивідуально своєрідний;
Ж) характер – відображення суспільних відносин.
11. У характеристиці особистості виділіть моменти, в яких проявляються риси характеру і властивості темпераменту. Дайте обгрунтування своєї відповіді.
Іра М., вісім років. Дівчинка жвава, життєрадісна, кокетлива, любить поговорити; добра, але заздрісна, намагається бути помітною в колективі, заслужити похвалу. Товариська, але дуже вразлива. Іра цікавиться всім, проте її інтереси несталі, їй все швидко набридає. Багато уваги приділяє своїй зовнішності: годинами може сидіти перед дзеркалом, змінювати зачіску, перев’язувати стрічки, вкладати у волосся квіти. Дівчинка в колективі активна, але якщо їй у спільній роботі доводиться комусь підкорятися, вона втрачає до заняття будь-який інтерес. (За П.М.Якобсоном)
12.Визначте, яка властивість структури характеру: сила-слабкість, сталість-надмірна пластичність (тобто ситуативність), цілісність-суперечливість – найяскравіше проявляється в наведених характеристиках. За якими ознаками це можна встановити?
А) Сергій Г., 17 років. Легко піддається різним впливам. Інтереси його слабкі й несталі. Колись цікавився технікою, потім захопився шахами, в останні роки грає в шкільному оркестрі на домрі. Учиться посередньо. За громадську роботу береться охоче, але виконує недбало. Перед найменшими труднощами пасує. (За М.Д.Левітовим)
Б) Мишко С., 8 років. Дуже хитрий хлопчик, намагається обдурити товаришів у грі, і в цьому йому часто таланить. У колективі Мишка не люблять за хитрість, забіякуватість. Він намагається всю вину перекласти на інших. Хлопчик брехливий, лицемірний, радіє з невдач товаришів, часто пустує, проте вчасно ухиляється від викриття, і тоді провина падає на інших учнів. Він залишається цим задоволений. Водночас Мишко добрий, швидко забуває образу. (За П.М.Якобсоном)
В) Сашко У., 18 років. Для характерний брак ініціативності, самостійності, наполегливості. Він не може критикувати товаришів і бути вимогливим, навіть якщо бачить недоліки й не боїться критикованого. У нього мало розвинена цілеспрямованість і працездатність, а його активність найбільше проявляється в балакучості, насмішкуватості. Учиться Сашко задовільно. Він не відзначається працьовитістю; почуття відповідальності, самокритичності і вимогливості до себе розвинені мало. (За І.Л.Уманським)
Г) Маргарита Б., 17 років. Здорова на вигляд дівчина, типовий сангвінік. Вчиться с усіх предметів добре, працює старанно, тимчасові невдачі її не розхолоджують, а мобілізують. Вона найбільше цікавиться спортом, бо він, за її виразом, “робить вольових людей”. У спорті й у туристських походах дівчина проявляє велику сміливість і наполегливість. У Маргарити хворобливе самолюбство, її дуже дратує, коли, як їй здається, “б’ють по її самолюбству”. У колективі дівчину люблять за чуйність, життєрадісність, але якщо її зачіпають, вона реагує надто грубо. Мати дівчини відзначає працьовитість дочки і жаліється на прояви грубощів. (За М.Д.Левітовим)
13. Розкрийте зв’язок між характером і спрямованістю, волею і почуттями людської особистості на наведених нижче прикладах:
А. На сторінках газети було надруковано таке повідомлення: "Вона лежала на асфальті Нью-Йорку, спливаючи кров’ю, коли вбивця повернувся, щоб добити її, тридцятеро людей з вікон своїх квартир дивились, як він наносив удар за ударом. Молода жінка кричала, умираючи, але ніхто не кинувся їй на допомогу. Понад півгодини 30 людей спостерігали цю жахливу картину.
На запитання, чому вони так зробили, відповідали:
- Не знаю.
- Жінку, яку вбивали, я особисто не знав.
- Я був дуже стомлений після роботи.
- Мені не хотілося, щоб чоловік устрявав у цю історію".
Б. Удень із станції Острог Львівської залізниці відправлявся поїзд. Він уже набирав швидкість, коли машиніст Е.Жоденяк несподівано помітив на рейках двох дівчаток. Він негайно відключив двигуни і увімкнув гальма. Пролунали тривожні гудки тепловоза, попереджаючи дітей про небезпеку. Тепловозна бригада зробила усе, що могла, але поїзд продовжував їхати вперед за інерцією.
У ці напружені хвилини Григорій Шевцов, складач поїзда, кинувся буквально під колеса поїзда, ризикуючи своїм життям. Несподіваний рятівник за якісь лічені частки секунди встиг підхопити дівчаток і відскочити на узбіччя колії.
14.З нижче наведених положень про характер виберіть ті, які більш правильно розкривають поняття "характер". Обгрунтуйте свої відповіді:
А) риси характеру виявляються за будь-яких обставин та умов;
Б) риси характеру виявляються лише у відповідних типових обставинах;
В) властивості характеру - це не що інше, як ставлення особистості до певних сторін дійсності;
Г) властивості характеру є не що інше, як певні способи дій;
Д) у характері виявляються і ставлення особистості, і способи дії, за допомогою яких ці ставлення здійснюються;
Є) характер є індивідуально-своєрідним;
Е) риси характеру соціально типові та індивідуально-своєрідні;
Ж) характер - відбиток суспільних відносин.
15. Визначте, чи виявляється в наведених прикладах характер людини. Обгрунтуйте свою відповідь.
А. Учень 6 класу однієї сільської школи почав щоденно проводжати (і робив це акуратно) після занять першокласника, який жив далеко від школи та у якого не було батьків.
Б. Коли у 8 класі відмінили контрольну роботу з математики, Валя довго не могла заспокоїтися. Майже протягом 15-20 хвилин вона розмахувала руками: "Оце так гарно! Оце так чудово!".
В. Микола був короткозорий і всі предмети підносив до очей. Під час уроку йому дозволялось підходити до дошки.
16. Визначте, чи виявляється в наведених прикладах характер людини. Обгрунтуйте свою відповідь.
А. Студента В. Запитали на вулиці, як доїхати до залізничного вокзалу. В. Зупинився і докладно відповів на питання.
Б. Одного разу вчитель, розгортаючи на уроці класний журнал, сказав: " Ось як добре! Нарешті ви здогадались обгорнути свій журнал у чистий, гарний папір". "Це я обгорнув!"- підводячись з місця, швидко та голосно промовив Сергійко.
17. У наведених характеристиках виділіть вольові, інтелектуальні та емоційні риси характеру. Зазначте, за якими ознаками це можна виявити.
А. Людмила І., 18 років. Захоплена, любить музику, вірші, природу. Ставлення до всього оточуючого небайдуже. Вона прагне відмінної успішності, але за її власними словами, "надто переживає успіхи та невдачі". Ці властивості характеру особливо ж виявляються в її стосунках з людьми. Вона не завжди неупереджено оцінює їх. Уразлива, завжди насторожі і разом з тим виключно чуйна та добра. Дуже ініціативна дівчина, рішуча, часто імпульсивна. Яскрава, "романтична натура", "відверта душа", довірлива та щира. Краще за усе себе почуває у роботі (За Н.Д.Левітовим).
Б. Віктор С., 18 років. Характеризується своєю суспільно-політичною спрямованістю. Мріє про військову службу. Багато і наполегливо працює, особливо цікавиться історією. До будь-якої роботи вносить планомірність, точність, акуратність. У боротьбі за успішність, а також з помилками деяких товаришів виявляє значну твердість. Віктор - принциповий та вимогливий до себе, наполегливий, впертий (За Н.Д.Левітовим).
В. Клава В., 18 років. Основна життєва мета - бути кращою за всіх та у всьому, вчитися відмінно та у подальшій роботі бути передовиком. Планомірно йде до здійснення мети. Завжди розсудлива, "тверда" - все робить свідомо та вдумливо. Про неї кажуть, що навіть під час тренувань з ритміки вона зберігає серйозний, "математичний" вираз обличчя. Дуже наполеглива, стримана. Для неї характерні цілеспрямованість, поміркованість у вчинках і разом з тим нелюбов до "розслаблюючого" аналізу (За Н.Д.Левітовим).
18.Зазначте, яка властивість структури характеру (сила-слабкість, стійкість-пластичність, цілісність-суперечливість) більш яскраво виявляється в наведених прикладах. За якими ознаками це можна встановити?
А. Сергій Г., 17 років. Легко підпадає під вплив. Інтереси його слабкі та нестійкі. Колись цікавився технікою, потім віддав перевагу шахам, останні роки грає в шкільному оркестрі на скрипці. Навчається задовільно. До громадської роботи стає залюбки, але виконує недбало (За Н.Д.Левітовим).
Б. Мишко С., 8 років. Дуже хитрий хлопчик. Намагається обдурити товаришів, з якими грається, і в цьому йому часто щастить. У колективі Мишка не люблять за хитрість, забіякуватість. Він намагається всю провину перекласти на інших. Хлопчик брехливий, облудний, радіє невдачам товаришів, часто пустує, але своєчасно уникає викриття, і тоді вся провина падає на інших учнів. Він залишається цим задоволений. Але разом з тим, Мишко добрий, швидко забуває образу (За П.М.Якобсоном).
В. Сашко У., 18 років. Для нього характерна відсутність ініціативності, самостійності, наполегливості. Він не може критикувати товаришів і бути вимогливим, якщо навіть бачить недоліки і не боїться того, кого має критикувати. У нього слабко розвинені цілеспрямованість та працездатність, а його активність більш за все виявляється у балакучості, сміхотливості. Навчається Сашко задовільно. Він не відрізняється працьовитістю; почуття відповідальності, самокритичність та вимогливість до себе розвинені погано (За Л.І.Уманським).
19. Зазначте, яка з умов (завищена самооцінка, властивості темпераменту, ставлення викладача до учня, ставлення до учня у сім’ї, соціальна оцінка колективом, взаємини у сім’ї, стосунки у класному колективі) мала вирішальне значення у формуванні характеру в кожному з прикладів. Обгрунтуйте свою відповідь.
А. Юрко Б., учень 9 класу. Поводить себе досить вільно, підкреслено недисципліновано, умисне говорить голосно, намагається жартувати, розсмішити інших учнів. Коли сторонні входять до класу, навмисно голосно вітається. Під час уроку умисне намагається показати себе з поганого боку. Протягом двох років хлопчику непрямо навіювали, що він "важкий". І він звик до цієї ролі. Якщо учитель робив йому зауваження, то він поводив себе ще гірше. Він уважає, що йому все дозволяється: адже він "важкий" підліток.
Б. Сашко Д., учень 6 класу. Страждав на косоокість, і однокласники постійно насміхались з нього. Це призводило до того, що Сашко дуже нервував. Він озлоблений, агресивний хлопчик, замкнений. За глузування він не раз бив однокласників.
В. Володя Л., учень 10 класу. Нецілеспрямований і дуже пасивний, флегматичний юнак. Він погано вчиться, часто пропускає заняття, байдуже ставиться до того, що хвилює його товаришів. Фізично Володя здоровий юнак, товстун, часто посміхається, благодушний, незворушний, але, за словами класного керівника, "такий ледащо, що не зрозуміло, як він довчився до десятого класу". Володя виховувався у бабусі, значною мірою був наданий самому собі. В школі до цього "благодушного" хлопчика ставились занадто ліберально (За Н.Д.Левітовим).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Наверх ↑