Практичне завдання 1-2

Практичні завдання

1. Встановити метод, описаний текстом. Назвати слова тексту, які фіксують ознаки даного методу. Чи відповідають визначені ознаки вимогам до наукового методу?

1 варіант. З школярами експерименти часто проводять у вигляді навчальних занять. Три групи школярів одного віку і приблизно однакових здібностей нарізно вивчали однаковий вірш шляхом його повторення. Різниця була лише в одному: дітей першої групи попередили, що їх запитають наступного дня, другої – за тиждень, третьої – за місяць. А запитали всіх водночас – за три тижні. Результати? Звичайно, вигідніше вчити на «місяць» – пам’ятається довше.(Коломинский Я.Л. Психология: Человек. – М., 1986. – С. 126)

2 варіант. Врешті-решт, - розповідав Цвейг, - майстер підвів мене до постаменту, на якому стояло накрите рушником його останнє творіння – жіночий портрет. Грубими, в зморшках селянськими руками він зірвав полотно і відступився. «Вражаюче!» – мимовільно вирвалося у мене, і я одразу ж засоромився своєї банальності. Але він розглядав своє творіння з безпристрасним спокоєм, в якому неможливо було відшукати ніякого марнославства, лише пробурмотів задоволено: «Ви так вважаєте?» Постояв в нерішучості: !От тільки тут, біля плеча… Хвилинку!» Він скинув куртку, вдягнув білий халат, взяв шпатель і впевненим рухом пригладив біля плеча м’яку шкіру жінки, яка дихала, немов жива. Знову відступився. «І тут ще», - бурмотів він. Знову невловиме покращення. (Коломинский Я.Л. Психология: Человек. – М., 1986. – С. 131)

3 варіант. Спочатку досліджуваному, який вміє читати по-німецьуи чи по-французьки, пропонують прочитати написані від руки латинським шрифтом беззмістовні слова, які з певною частотою повторюються на спеціальному екрані: Gidel, hilud. Dulsa, daluf тощо. Після того, як досліджуваний прочитає 20 таких псевдослів, йому в тому ж темпі пропонують добре знайомі російські слова, які теж написані від руки. Ці слова складаються з таких букв, які за конфігурацією не відрізняються від латинських: “почва”, “напор”, “потоп”, “парча”, “ветер”, “сироп”, “почта” та ін. І тут виявляється, що декілька російських слів досліджувані читають на іншомовний манер: “почва” вимовляється як “норба”, “парча” – як “напра”, “почта” – як “норма”. (Коломински Я.Л. Психология: Человек. – М., 1986. – С. 87)

4 варіант. Балійську культуру ми вибрали свідомо після тривалих попередніх роздумів, вважаючи, що саме тут повинна підтвердитися одна з теоретично можливих різновидів детермінації культурою рис характеру культурою.

Поступово ми розробили форми реєстрації того, що відбувається. Я слідкувала за перебігом основних подій, а Грегорі робив фільми і слайди. Наш молодий секретар Мада Калер вів по-балтійськи протокол, який давав нам словник і слугував засобом перевірки. Невдовзі ми зрозуміли, що лише записи з точним позначенням часу того, що відбувається, можуть зкоординувати роботу трьох дослідників між собою і дадуть можливість співставити пізніше фотографії будь-якої сценки з описом. (Мид М. Культура и мир детства. – М., 1988. – М. 73-78)

2. У якій з наведених відповідей дається матеріалістичне розуміння природи психіки?

А) Психіка – прояв безсмертної душі.

Б) Психіка і матерія – тотожні.

В) Психіка – властивість матерії відображати світ.

Г) Основою буття є матерія, вона первинна, психіка – вторинна, вона є суб’єктивним образом об’єктивної дійсності.

3. У якому рядку всі перелічені поняття належать до психічних явищ?

А) думки, спогади, мозок, розум, почуття;

Б) відчуття, травлення, мислення, уява, інтерес, здібності;

В) характер, забування, бажання, мрії, думки, потреби;

Г) воля, радість, уважність, апетит, пригадування, біль;

Д) зацікавленість, наполегливість, гордість, дихання.

4. До яких психічних явищ належать наступні прояви психічної діяльності людини: збентеження, спокій, зацікавленість, схвильованість?

А) психічні процеси;

Б) психічні стани;

В) психічні властивості.

5. Розподіліть нижченаведені психічні явища на групи:

А) психічні процеси;

Б) психічні стани;

В) психічні властивості.

Сприймання, воля, розум, музичні здібності, хвилювання, потреби, натхнення, уява. Інтерес, чесність, здібності, характер.

6. У якому з нижченаведених описів правильно характеризується метод психологічного експерименту?

А) Експериментатор не втручається у поведінку досліджуваного, але бажані відомості про його психічне життя одержує завдяки апаратурі.

Б) Експериментатор втручається у поведінку досліджуваного, використовує апаратуру, викликає бажані прояви психіки досліджуваного.

В) Дослідник активно втручається в поведінку досліджуваного, викликає бажані прояви його психічної діяльності.

Г) В звичайних умовах відбувається навчально-виховний процес, експериментатор не втручається в поведінку досліджуваного.

7. Які твердження з нижченаведених характеризують психічне відображення, а які – дзеркальне відображення?

А) Активно впливає на середовище.

Б) Відображає явище лише в момент його безпосереднього впливу.

В) Дає приблизно правильну копію предметів та явищ дійсності.

Г) Є фотографією навколишньої дійсності.

Д) Сигналізує про життєво важливе для організму.

8. Яке з нижченаведених тверджень відбиває ідеалістичне розуміння психіки, а яке матеріалістичне?

А) Психічна діяльність не залежить від зовнішніх причин.

Б) Психічна діяльність – властивість мозку.

В) Психічна діяльність пізнавана лише шляхом самоспостереження.

Д) Психічна діяльність – відображення об’єктивної дійсності.

9. Виходячи з нижченаведеного опису, визначити, яка ділянка кори мозку була видалена під час операції.

Після того, як на операції було видалено одну з ділянок кори мозку, хворий упізнавав оточуючих, лікарів і сестер, але різко змінив ставлення до них: став агресивним, безконтрольним; часом імпульсивно виконував безглузді дії (співав), часом ставав млявим, інертним. Пропоновані завдання виконував уповільнено, зі значними паузами. У завданнях на переказ виявив повну неспроможність самостійно розвинути сюжет.

10. Що є загальним та відмінним в діяльності механізмів та людського мозку?

А. Автоматична друкарська машинка без участі друкарки безпомилково виконує всі операції передруковування тексту. При цьому текст повністю копіюється ( зі всіма граматико - стилістичними особливостями ).

Б. ЕОМ в змозі здійснити складну діяльність: виправити помилки в тексті, перевірити розрахунки, встановити ті чи інші прогнози, грати в шахи тощо.

11. Яка діяльність: свідома чи несвідома - виявляється в наведених нижче прикладах?

А. У хворого білою гарячкою реальна дійсність ніби затуляється численними галюцинаціями: йому ввижаються чорти. Він бачить, як на нього нападають тварини, кусають його, він ніби чує голоси, які погрожують вбити його. Рятуючись від переслідувачів, він інколи отримує важких ушкоджень, каліцтва.

Б. Під час сеансу гіпнозу досліджуваному, який перебуває в гіпнотичному стані, було запропоновано «вкрасти» гаманець товариша. Досліджуваний не зміг виконати це завдання. Хоча інші накази - вмитися, взяти книгу - досліджуваний виконував.

В. Учень швидко та правильно множить багатозначні числа, але не пам’ятає правила.

Г. Випускник школи вступив до педагогічного інституту і пояснює це тим, що він любить дітей і йому подобається зрозуміло викладати математичні доведення.

12. Які ознаки свідомого чи не свідомого виявляються в кожному прикладі?

А. Всім відомо, яким неприємним є відчуття гикавки і як нестерпно хочеться його позбавитися. Хтось для цього ковтає скоринку хліба, інші намагаються не дихати, треті п’ють воду. Але іноді ці засоби не допомагають, людина гикає доти, доки гикавка не припиняється так само раптово, як і почалась.

Б. Здорова дитина після народження міцно стискує палець дорослого, олівець, якщо ним доторкнутися до долоньки немовляти.

В. Готуючись до прилюдного виступу, до іспитів, змагань або відповідальної ділової зустрічі, доцільно заздалегідь ніби змоделювати свою можливу емоційну реакцію. Таке попереднє «програвання» різних емоційних ситуацій, як правило, допомагає спокійніше і розумніше вирішити багато життєвих конфліктів, не виснажуючи психофізіологічних резервів організму.

13. В наведених нижче твердженнях вибрати ті, в яких містяться:

1)загальні вимоги експериментальних та неекспериментальних методів;

2) вимоги, характерні тільки для експериментальних методів;

3) вимоги, характерні тільки для природного експерименту.

А) Дослідник не втручається в перебіг психічних процесів.

Б) Дослідник сам створює умови для виникнення психічних явищ, які його цікавлять.

В) Набуваються знання про психіку, які не залежать (тією чи іншою мірою) від суб’єктивних якостей дослідника (таких, як от думка, оцінка тощо).

Г) Вивчається психіка за її об’єктивним виявом.

Д) Вивчається психіка людини в процесі її буденної діяльності.

Е) Вивчаються об’єктивні причини та умови, від яких залежить конкретне психічне явище.

14. Оцініть питання експериментатора з погляду вимог, які висуваються до методу бесіди.

У чому недолік першого питання порівняно з наступним?

Для виявлення мотивів, які спонукають учня першого класу старанно вчитися, з ним провели бесіду. В її процесі хлопчик сказав, що він обов’язково хоче закінчити 11 класів.

А чому ти хочеш закінчити 11 класів? - запитав експериментатор.

Бо якщо я не буду вчитись, то коли виросту, буду заробляти мало грошей.

А якщо зараз тебе влаштувати на роботу і великі гроші платити, ти залишиш школу?

Ні, зараз працювати немає бажання. Маю сидіти там 7 годин, а в школу прийшов - 4 години висидів і все.

А якщо тобі зараз не вчитись і не працювати, а гроші тобі все одно платили б?

Ні, все одно немає бажання залишити школу. Я ще маленький, повинен вчитись. Що ж тоді цілий день робити? Всі вчаться, а ти один вчитись не будеш?

15. Оцініть з погляду методичних вимог до анкети наступні дві групи питань.

А. Як легко вам висидіти годину не розмовляючи? Охоче чи ні ви позичаєте свої речі? Чи полюбляєте ви похвалятися перед іспитом, що добре підготувались?

Б. Чи притаманне вам почуття гумору? Чи зарозумілі ви? Чи є точність рисою вашого характеру?

На які запитання відповіді будуть більш достовірними? Чому?

16. За пропонованими описами визначте методи дослідження.

А. Людину вміщують до ізольованої кабіни, в спеціальному шоломі закріплюються прилади, за допомогою котрих досліджуються біоструми мозку під впливом подразників або різноманітних станів організму (неспання, сон). Досліджуваний перед проведенням опитування отримує відповідні інструкції. Апаратура фіксує отримані показники.

Б. На підставі дитячих малюнків психолог визначає особливості сприймання дітьми предметів; аналізує письмові роботи школярів і, порівнюючи дані з результатами інших експериментів, дослідник робить висновки про особливості індивідуального стилю діяльності старшокласників.

Теми рефератів

1. Сучасна психологія та її місце в системі наук.

2. Фундаментальні та прикладні галузі психології.

3. Принципи і методи досліджень сучасної психології.

4. Метод спостереження і самоспостереження у психології.

5. Експеримент, його різновиди і процедура психологічного дослідження.

6. Психологічні тести.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39  Наверх ↑