Практичне завдання 14

Практичні завдання

1. Визначте, про які властивості темпераменту йдеться в прикладі:

Петрик любить пожвавлену метушню довкола себе, дуже товариський, йому дуже подобається бути в центрі уваги. Іванко навпаки, надає перевагу тиші й самотності, йому складно зійтися з новими людьми, надто велика увага до себе з боку інших його бентежить.

2. За даними досліджень, для оволодіння навичками жонглювання потрібна така властивість нервової системи, як рухливість. Тому жонглерами не можуть стати люди з інертною нервовою системою. Проте ще більше значення має лабільність: лабільні навчаються жонглюванню у двічі-тричі швидше за рухливих.

Про що свідчать ці результати? Чи є “кращі” і “гірші” властивості нервової системи?

3. Порівняння результатів роботи водіїв – представників слабкої і сильної нервової системи – показало, що не мали аварій і серйозних порушень не “сильні”, як слід було б сподіватись, а “слабкі”. Останні значну увагу приділяють плануванню та організації своєї роботи (“програють” маршрут, особливо на складних ділянках траси, частіше за “сильних” проводять профілактичні огляди машин, уникають поїздок уночі).

Що виявило це дослідження? Які висновки можна зробити з нього?

4. Зазначте ті особливості поведінки, які зумовлені темпераментом, і ті, які зумовлені мотивацією:

У дітей старшого дошкільного віку холеричного темпераменту під час виконання різних трудових завдань можуть проявлятися такі особливості поведінки:

А) вони неуважні під час пояснення завдання, навіть тоді, коли цікаво;

Б) часто не вислуховують пояснення до кінця і беруться за роботу;

В) під час невдач бувають зриви: діти рвуть зошити. Кидають роботу, коли щось не виходить;

Г) у нових завданнях з яскравим матеріалом під час пояснення уважно стежать за кожним рухом вихователя;

Д) у роботах на змагання виявляють терпіння і наполегливість під час невдач;

Е) в одноманітній роботі проявляють поквапливість, неохайність, недбалість.

5. Визначте:

А) які психічні властивості залежать переважно від спадковості, а які – від соціальних умов виховання;

Б) які пари близнюків треба порівнювати, щоб з’ясувати залежність зазначених психічних властивостей від спадковості?

Шість пар однояйцевих і двояйцевих близнюків виховувалися в різних умовах.

1. Однояйцеві близнюки виховувалися в одній сім’ї.

2. Однояйцеві близнюки виховувалися в одній сім’ї.

3. Однояйцеві близнюки виховувалися в різних сім’ях.

4. Двояйцеві близнюки виховувалися в одній сім’ї.

5. Двояйцеві близнюки виховувалися в одній сім’ї.

6. Двояйцеві близнюки виховувалися в різних сім’ях.

У близнюків помічено наступну внутрішньопарну схожість:

 

Показник

Номер пари, у якої відзначено найбільшу схожість з певного показника

1

2

Афективність

1, 2, 3, 5

Емоційна збудливість

1, 2, 3, 5

Реактивність

1, 2, 3, 6

Ригідність

1, 2, 3, 4, 5, 6

Рівень розумового розвитку

1, 2, 5

Чутливість

1, 2, 3, 5

Підпорядкування-панування

1, 2, 3, 5

Конформність мотиву

1, 2, 3, 4

Ставлення

2, 5

Потреби

1, 2, 4, 5

Нерішучість

1, 2, 3

Спеціальні здібності

1, 2, 3, 4

Звички

1, 4

Риси характеру

2, 5

 

6. Визначте тип темпераменту за даними спостережень, співвідносячи властивості темпераменту з конкретними їх проявами у поведінці. (Знаходячи в тексті слова, які відображають ту чи іншу властивість темпераменту, слід записати їх у відповідну колонку нижченаведеної таблиці).

 

Властивість темпераменту

Яким чином проявляється в конкретному прикладі

1 варіант

2 варіант

3 варіант

4 варіант

1

2

3

4

5

Сензитивність

Активність

Реактивність

Темп реакцій

Пластичність-ригідність

Екстравертованість-інтравертованість

Емоційна збудливість

 

Характеристики учнів.

1 варіант. Віктор Г., 3-й клас. Повільний. Хода некваплива, перевальцем. Говорить повільно, але грунтовно, послідовно. На уроках сидить з досить байдужим виразом обличчя, сам руки не піднімає, але на запитання вчителя, як правило, відповідає правильно. Коли вчитель запитує, чому він не підняв руки, відповідає коротко: “Та так…”. Його важко розсмішити чи розсердити. Сам, зазвичай, не кривдить товаришів, до сварок інших ставиться байдуже. Незлобивий, але лінується щось зробити для товариша. У розмову вступає рідко, частіше мовчить. Розуміє матеріал нешвидко. Потрібно кілька разів повторити йому новий матеріал, але завдання виконує правильно й акуратно. Любить порядок. Прийшовши в клас з іншої школи нелегко здружився з дітьми. За словами матері, часто згадує стару вчительку.

2 варіант. Борис Р., 3-й клас. Дуже захоплюється. Часто береться до роботи, яка йому не під силу. Вкрай рухливий. У будь-яку хвилину ладен скочити з місця і мчати будь-куди. Руки не знаходять спокою. Швидко й часто крутить головою на всі боки. Дуже запальний. Засвоює матеріал швидко й правильно, але часто від поспіху дає плутані відповіді. Доводиться весь час говорити йому: “Не відповідай одразу, подумай спершу, не поспішай”. Різко переходить від сміху до гніву і навпаки. Любить військові ігри. Дуже ініціативний. Вчителя просто засипає запитаннями. Відгукується і на добре, й на погане (на погане тепер рідше, бо з ним проводиться педагогічна робота). Коли розсердиться, ще не вміє себе стримати, хоча й намагається. Дуже полюбляє одержувати гарні оцінки. Хоч 100 разів може побігти куди завгодно, але по дорозі часто забуває доручення, бо від бажання швидше його виконати не дослуховує до кінця.

3 варіант. Сашко Д., 2-й клас. Дуже вразливий. Найменша неприємність виводить його з рівноваги, плаче з кожної дрібниці. Одного разу Сашко заплакав тільки тому, що одразу не знайшов у портфелі підручника. Довго пам’ятає кривди і хворобливо переживає їх. Мрійливий. Часто задумливо дивиться у вікно, замість того, щоб погратися з товаришами. Покірно виконує всі правила. Пасивний у дитячому колективі. Часто не вірить у власні сили. Якщо у роботі трапляються ускладнення, він легко опускає руки, губиться і не доводить справу до кінця. Та коли наполягати на виконанні завдання, здебільшого виконує його не гірше за інших.

4 варіант. Оленка Д., 2-й клас. Дівчинка дуже рухлива, на уроках ні хвилини не всидить спокійно, весь час змінює позу, крутить що-небудь в руках, тягне руку, розмовляє з сусідом. Легко зацікавлюється усім новим, та порівняно швидко може й охолонути. Переважає веселий і бадьорий настрій. На запитання: “Як справи?” – як правило, відповідає з усмішкою: “Дуже добре”, - хоча іноді виявляється, що одержані нею оцінки не такі вже й гарні. Про 11 чи 12 балів радісно оголошує всім удома. Поганих оцінок не приховує, але завжди бадьоро додає: “Це в мене так… випадково…”. Часом засмучується, навіть плаче, але не надовго. Міміка жива. Незважаючи на жвавість і непосидючість, її легко дисциплінувати. На цікавих уроках проявляє велику енергію і працьовитість. Легко сходиться з подругами, швидко звикає до нових вимог. Досить говірка.

7. Про які властивості темпераментів космонавтів йдеться? На чому грунтується сумісність їх темпераментів?

Російські космонавти Валентин Лебедєв та Анатолій Березовий провели разом на орбіті 211 діб. Ось їхні характеристики: “Валентин – людина дуже організована, вольова, цілісна, методично впорядкована. Дуже емоційний, але твердо володіє собою… Анатолій – більш імпульсивний, відкритий, захоплюється ідеями, фонтан пропозицій та ініціатив… Небагатослівність Валентина слугує стрижнем і опорою запальності Анатолія. Один мудро скаже два коротких слова, інший – десять гарячих, потім обміняються поглядом – задоволені один одним”. Вони успішно виконали програму польоту, причому, як вважають фахівця, також завдяки сумісності темпераментів.

8. Визначте тип темпераменту Оксани.

Лякливо озираючись, Оксана входить до кабінету разом з мамою. Вона розгублюється, червоніє, коли до неї звертаються. Відповідає тремтячим голосом.

Мати каже, що Оксана слухняна, сумлінна, але вкрай вразлива, плаксива дівчинка, боязка.

Валя уникає галасливих ігор, хлопчиків. Не може давати відсіч кривдникам. Від виступу на дитячому ранку відмовляється, хоча має гарний голос. Вдома вона охоче співає ляльці пісні, коли нікого із сторонніх немає в квартирі.

Будучи вразливою, Оксана ховається в куток, коли вихователька звертається до неї, підвищуючи голос, і довго плаче. Вона переживає навіть тоді, коли у її присутності лають або карають інших діток (за Файнбергом).

Як можна вплинути на Оксану, щоб усунути негативні риси її темпераменту?

9. З коридора лунає шум від пересування стільців, сердиті вигуки: "Юрко! Припини, сиди спокійно!"

П’ятирічний Юрко вбігає до кабінету з криком: "Нарешті!". Жваво оббігає кабінет, у дверях встигає смикнути за косу Віру. Без дозволу хапає зі столу молоток, ліхтарик, запитуючи: "Для чого?"

Він зовсім не боїться огляду, охоче виконує завдання. Згідно слів матері, Юрко здібний, жвавий хлопчик, але занадто непосидючий, неслухняний, підкоряється лише батькові. На нього часто скаржаться виховательки в дитячому садку, де він порушує режим, б’ється, відбирає у діток іграшки тощо.

Виховательці не підкоряється, вона часто ставить хлопчика в куток, не дозволяє гратися з дітьми на прогулянці, змушує його тихо сидіти на лаві. Коли вихователька ставить Юрка в куток, він вмить вибігає. Проте він не хоче сидіти мовчки і спокійно на лаві (за Файнбергом).

1. Складіть докладний план роботи з хлопчиком.

2. Як ви оцінюєте підхід до Юрка з боку виховательки? Дайте обгрунтовану відповідь.

10. Дітям якого темпераменту слід нагадувати приказку: "Поспішиш - людей насмішиш"? Від дітей якого темпераменту вихователь вимагає швидкої відповіді, а коли дає можливість подумати трохи більше?

11. Визначте тип темпераменту Толі.

Толя поводить себе в кабінеті спокійно і солідно, не плаче і не лякається, не кричить, не стрибає. На питання відповідає не відразу, але спокійно і по суті. Повільно роздягається, акуратно складає свій одяг. Вигук матері: "Швидше!" - не справляє ніякого враження на хлопчика. Згідно з розповіддю матері, Толя - здібний, спокійний, врівноважений. Він повністю виконує режим дня, але одразу ж розгублюється і починає хвилюватися, якщо його змушують виконувати щось непередбачене, що порушує розпорядок. Він погано спав, коли переставили його ліжко на нове місце, втратив апетит через те, що його пересадили на нове місце.

Толя довго не міг налагодити контакт з новою вихователькою. Важко спізнається із новими товаришами в групі ( за Файнбергом).

1. Який має бути до хлопчика індивідуальний підхід?

2. З якими негативними сторонами темпераменту треба допомогти йому справитися?

12. Зазначте ті особливості, які характеризують сангвініка, флегматика, холерика та меланхоліка.

А. Підвищена активність, тривала працездатність, стриманість, запальність, непосидючість, терплячість, млявість рухів та мовлення, повільна зміна почуттів та настроїв, слабка емоційна збудливість, швидке засвоєння та перебудова навичок, афективність, збідненість рухів, мала активність, млявість, мовчазність, гіперсензитивність.

Б. Бадьорий підвищений настрій, швидке пристосування до нової ситуації, невпевненість у собі, підвищена емоційна збудливість, стриманість, одноманітність міміки, швидке виникнення та зміна почуттів та емоційних станів, рівний, спокійний настрій, збуджений стан, зосередженість уваги.

 13. Андрій К. - учень 9 класу вирізняється спокійною поведінкою. Вчиться добре. Його особливістю є виключне захоплення своєю справою. Хоббі - моделювання планерів, про них він може говорити годинами. Чим тільки не заклопотані його однокласники! Там усі є "видатними особистостями": видають часопис, конструюють передавачі, різні кібернетичні іграшки. Його ж нічого, крім планерів, не цікавить. Прагне після 9 класу вступити до технікуму. Якщо він щось задумав, змінити переконання його не можливо.

Він має погану звичку - гризти нігті. Сам він соромиться своєї звички, вона йому не до душі, а позбутися її він ніяк не може.

1. Про яку властивість темпераменту мовиться у нижченаведеній характеристиці?

2. Які з фактів в описі підтверджують ваш діагноз?

 14. У дітей старшого дошкільного віку холеричного темпераменту при виконуванні різних трудових завдань можуть виявлятись наступні особливості поведінки:

А) вони неуважні при пояснюванні завдання, навіть тоді, коли цікаво;

Б) часто не вислуховують пояснення до кінця і беруться до роботи;

В) при невдачах бувають зриви: діти рвуть зошити, кидають роботи, коли що-небудь не виходить;

Г) у нових завданнях з мальовничим матеріалом при пояснюванні уважно слідкують за кожним рухом вихователя;

Д) в одноманітній роботі виявляють поквапливість, неохайність.

1. Зазначте ті особливості поведінки, які зумовлені темпераментом, і ті, які зумовлені мотивацією.

2. За якими ознаками це можна встановити?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39  Наверх ↑