107. Основні цілі стратегії сталого розвитку.
Згідно з теорією сталого розвитку економічний розвиток має забезпечувати не лише підвищення рівня добробуту нинішнього покоління, а й не створювати загроз для задоволення потреб майбутніх поколінь.
Існує близько 130 індикаторів, які характеризують різні сторони й аспекти сталого економічного розвитку. Базовий набір індикаторів поділяють на чотири основні групи: соціальні; економічні; екологічні; інституціональні.
Соціальний аспект оцінюється через індикатори рівня зубожіння, рівня розвиненості систем перепідготовки та підвищення рівня кваліфікації кадрів, міри доступності в отриманні освітніх і медичних послуг усіма верствами населення тощо.
Економічні індикатори включають кількісні показники економічного розвитку, рівня споживання, забезпеченості фінансовими ресурсами й ефективності функціонування фінансових механізмів. Характеристика економічного аспекту також передбачає оцінку ступеня оптимальності поєднання державної, корпоративної, приватної та муніципальної власності; розвиненості сукупності ринків (товарів і послуг, капіталів, цінних паперів, нерухомості, робочої сили й ін.) конкурентного середовища та дієвості антимонопольного законодавства.
Надзвичайно розгалуженим є екологічний аспект сталого економічного розвитку. Він охоплює: забезпечення відновлення гармонії між людиною та природою; створення реальних можливостей для задоволення потреб майбутніх поколінь; здійснення теоретичних і прикладних досліджень; розробку практичних методів ефективного та раціонального використання наявних ресурсів; забезпечення екологічної безпеки; перехід на альтернативні джерела енергії, удосконалення правових, економічних та адміністративних методів охорони довкілля; цілеспрямоване екологічне виховання населення тощо.
На базі інституціональних індикаторів оцінюються політико-правовий, міжнародний та інформаційний аспекти сталого розвитку. ПолІтико-правовий аспект передбачає оцінку рівня демократизації, конституційності влади, розгалуженості системи інституційнйх норм і правил, що визначаються і дотримуються громадянами у повсякденному житті
108. Техногенний і сталий типи економічного розвитку.
Техногенний тип економічного розвитку (ТПЕР) виявляється у таких аспектах:
1) бурхливий розвиток промислового й сільськогосподарського виробництва, будівництва, транспорту, сфери послуг;
2) виникнення великих міст, міських агломерацій і технополісів з якостями, не властивими природному середовищу;
3) залучення у виробництво додаткової надмірної кількості ресурсів;
4) скорочення окремих життєво важливих ресурсів – лісових, земельних і водних;
5) надмірне забруднення довкілля в багатьох регіонах землі. До характеристики ТПЕР відносяться помітні зміни в рельєфі, спричинені гірничорудною промисловістю, містобудівництвом, інтенсифікацією сільськогосподарського виробництва; вплив людини на клімат, зумовлений зростанням міст, інтенсифікацією промислового виробництва.
Стратегія сталого розвитку (ССР) включає три складові:
1) екологічну (збереження і поліпшення природного середовища);
2) економічну (подальший гармонійний розвиток виробництва, продуктивних сил суспільства);
3) соціальну (неухильне підвищення добробуту народів, вирівнювання рівнів їх життя – внутрішніх і зовнішніх, неухильне поліпшення соціальних умов та стандартів). Тільки таке розуміння сталого розвитку прийнятне для всіх народів. ССР – це гармонійне співіснування виробництва і навколишнього природного середовища.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 Наверх ↑