19 Призначення, роль та структура державних фінансів.
Державні фінанси (ДФ) за своїм економічним змістом є системою фінансових відносин щодо розподілу та перерозподілу ВВП, що пов’язана з формуванням фінансових ресурсів у розпорядженні держави та її використанням спеціально створеними центральними та місцевими органами влади та підпорядкованими ним підрозділами для забезпечення певних завдань і функцій держави. ДФ – центральна ланка фінансової системи, що забезпечує функціонування державного сектору економіки та фінансової сфери країни.
Для виконання своїх ф-й держава повинна мати у своєму розпорядженні певний обсяг фінансових ресурсів, які створюються в нац. господарстві країни. З цією метою вона насамперед закондавчо визначає форми мобілізації ресурсів (податки, збори, платежі) та визначає напрями використання цих коштів (оборона, надання громадянам безоплатних послуг у сфері освіти тощо). призначення та роль держ фін. в економіці країни визначається саме тим, яку величину фін. ресурсів держава мобілізує у своє розпорядження, на які цілі та як ефективно їх розподіляє та в икористовує.
ДФ включають такі складові:
1) бюджетна система;
2) податкова система;
3) система державних внутрішніх і зовнішніх запозичень;
4) система державних цільових фондів, що забезпечує соціальні гарантії, державне страхування населення тощо;
5) система фінансів підприємств і організацій державних і комунальних форм власності, в т.ч. установ, і організацій сектору загального державного управління.
Особливим елементом системи держ. фін. є сукупність держ. установ, специфічна роль яких полягає в тому, що саме вони надають руху системі державних фінансів, забезпечують її функціонування, здійснюють формування та реалізацію фін. політики держави.
Органи, що здійсн. управління фінансами — фінансовий апарат, зосереджений у фінансових службах міністерств, відомств,об*єднань, підпр, організ (цент апар та місцеві фін органи Мінфіну, апарат держ цільових фондів. Органи забезпечення виконання та контролю за використанням держ. коштів: Рахункова палата, Держ. конттрол-ревіз служба, система органів держ податкової адміністрації, Митні органи України тощо.
20.Бюджетна система України як центральна ланка системи державних фінансів.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її структура і принципи визначаються ст.ст. 95—98 Конституції України та Бюджетним кодексом України від 21.06.01.
Бюджетна система України – сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного та адміністративно-територіального устроїв і врегульована нормами права.
Бюджет являє собою план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Місцевими бюджетами визнаються бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування.
Бюджетами місцевого самоврядування визнаються бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань. Сукупність показників бюджетів, що використовуються для аналізу і прогнозування економічного і соціального розвитку держави, є зведеним бюджетом. Він включає показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим та зведених бюджетів областей та міст Києва і Севастополя.
Бюджетний устрій — організація та принципи побудови бюджетної системи, а також взамозв*язок між її окремими ланками. Принципи бюджетної системи: єдність, збалансованість, самостійність, повнота, обгрунтованість, ефективність, субсидіарність, цільове використання бюдж коштів, справедливість, неупередженість, публічність, прозорість, відповідальність учасників бюджетного процесу.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 Наверх ↑