19 Призначення, роль та структура державних фінансів.

Державні фінанси (ДФ) за своїм економічним змістом є системою фінансових відносин щодо розподілу та перерозподілу ВВП, що пов’язана з формуванням фінансових ресурсів у розпорядженні держави та її використанням спеціально створеними центральними та місцевими органами влади та підпорядкованими ним підрозділами для забезпечення певних завдань і функцій держави. ДФ – центральна ланка фінансової системи, що забезпечує функціонування державного сектору економіки та фінансової сфери країни.

Для виконання своїх ф-й держава повинна мати у своєму розпорядженні певний обсяг фінансових ресурсів, які створюються в нац. господарстві країни. З цією метою вона насамперед закондавчо визначає форми мобілізації ресурсів (податки, збори, платежі) та визначає напрями використання цих коштів (оборона, надання громадянам безоплатних послуг у сфері освіти тощо). призначення та роль держ фін.  в економіці країни визначається саме тим, яку величину фін. ресурсів держава мобілізує у своє розпорядження, на які цілі та як ефективно їх розподіляє  та в икористовує.

ДФ включають такі складові:

1)              бюджетна система;

2)              податкова система;

3)              система державних внутрішніх і зовнішніх запозичень;

4)              система державних цільових фондів, що забезпечує соціальні гарантії, державне страхування населення тощо;

5)              система фінансів підприємств і організацій державних і комунальних форм власності, в т.ч. установ, і організацій сектору загального державного управління.

Особливим елементом системи держ. фін. є сукупність держ. установ, специфічна роль яких полягає в  тому, що саме вони надають руху системі  державних фінансів, забезпечують її функціонування, здійснюють формування та реалізацію фін. політики держави.

Органи, що здійсн. управління фінансами — фінансовий апарат, зосереджений у фінансових службах міністерств, відомств,об*єднань, підпр, організ (цент апар та місцеві фін органи Мінфіну, апарат держ цільових фондів. Органи  забезпечення виконання та контролю за використанням держ. коштів: Рахункова палата, Держ. конттрол-ревіз служба, система органів держ податкової адміністрації, Митні органи України тощо.

 

20.Бюджетна система України як центральна ланка системи державних фінансів.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її структура і принципи визначаються ст.ст. 95—98 Кон­ституції України та Бюджетним кодексом України від 21.06.01.

Бюджетна система України – сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного та адміністративно-територіального устроїв і врегульована нормами права.

Бюджет являє собою план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протя­гом бюджетного періоду.

Місцевими бюджетами визнаються бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах  та бюджети місцевого самоврядування.

Бюджетами місцевого самоврядування визнаються бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань. Сукупність показників бюджетів, що використовуються для аналізу і прогнозування економічного і соціального розвитку держави, є зведеним бюджетом. Він включає показники Державного бюджету України, зведеного бюджету Автономної Республіки Крим та зведених бюджетів областей та міст Києва і Севастополя.

Бюджетний устрій — організація та принципи побудови бюджетної системи, а також взамозв*язок між її окремими ланками. Принципи бюджетної системи: єдність, збалансованість, самостійність, повнота, обгрунтованість, ефективність, субсидіарність, цільове використання бюдж коштів, справедливість, неупередженість, публічність, прозорість, відповідальність учасників бюджетного процесу.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63  Наверх ↑