73. Сутність понять «інвестиційна привабливість регіону» та «інвестиційний клімат в регіоні» та фактори, що їх обумовлюють.
Інвестиційна привабливість регіону — це сукупність чинників (пол., екон., прав., соціал., екол. та ін.), які зумовлюють поведінку діючих та потенційних суб'єктів інвестиц. діял-сті щодо вкладення інвестицій у розвиток екон-ки регіону. Чинниками, що зумовлюють інвестиц. привабливість регіону, є:
1) наявність ресурсно-сировинної бази та особливості природно-кліматичних умов;
2) екон.-географічне положення регіону та рівень його інфраструктурної забезпеченості;
3) виробн. та наук. спеціалізація регіону;
4) наявність труд. потенціалу та рівень його кваліфікації;
5) сукупна купівельна спроможність нас-ня;
6) розвиненість інституціональної ринк. структури (біржі, банки, фін. посередники, страхові компанії та ін.); 7) заг.-держ. чинники (рівень пол. стабільності, чинна сис-ма законодавства, сис-ми оподаткування, умов діяльності іноземних інвесторів тощо).
Інвестиційний клімат — це умови, які сприяють (гальмують) процесам інвестиц. діял-сті у конкретному регіоні та у країні в цілому. Стан інвестиц. клімату визначається інвестиц. ризиками, тобто ймовірністю втрати капіталу. Рівень та характер інвестиц. ризиків формують інвестиційний імідж регіону. До основних чинників, які визначають стан інвестиц. клімату як у країні в цілому, так і на рівні окремих регіонів, належать: 1) пол. ризики (занадто активне втручання держ. органів управління різного рівня в екон. життя суспільства, розподіл пол. симпатій населення; авторитетність місцевої влади тощо);
2) нестійкість ситуації на макроекон. рівні, залежність екон-ки від цін і тенденцій на світових ринках, що впливає на темпи екон. розвитку регіонів;
3) повільне зростання реального платоспроможного попиту населення через недостатні темпи зростання реальних грош. доходів;
4) нестабільність податкової сис-ми та високий рівень оподаткування;
5) низький рівень розвитку ринкової інфраструктури;
6) недостатня участь банківської системи у фінансуванні реального сектору екон-ки;
7) низький рівень кваліфікації управлінських кадрів, які займаються регулюванням питань інвестиц. діяльності.
74. Мета, стратегічні завдання та принципи державної регіональної політики.
В основу держ. стратегії регіон. розвитку покладені принципи, що відповідають ідеям та поглядам світового співтовариства на подальший розвиток суспільства. У нинішній час такою домінантною ідеєю є концепція сталого розвитку, основні принципи якої були проголошені на Всесвітній конференції ООН з питань навколишнього середовища та розвитку.
Під сталим розвитком розуміється процес гармонізації продуктивних сил, забезпечення гарантованого задоволення необхідних потреб усіх членів суспільства за умови збереження й поетапного відтворення цілісності навколишнього природньоого середовища, створення можливостей для рівноваги між цого потенціалом і вимогами людей усіх поколінь. Мета сталого соц.-ек. розвитку регіону – поліпшення якості життєдіяльності населення на основі ек. зростання, яке і забезпечує сталість, узгодженість, збалансованість.
Положення концепції сталого розвитку знайшли своє відображення у прийнятій у 2006 р. Державної стратегії регіон. розвитку україни на період до 2015 року, що розроблена відповідно до чинного законодавства.
Осн. стратегічними завданнями цієї пол-ки є: 1) підвищення конкурентноспроможності регіонів та зміцнення їхнього ресурсного потенціалу; 2) створення інституційних умов для регіон. розвитку; 3) розвиток міжрегіон.співробітництва; 4) забезпечення розвитку людс. ресурсів.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 Наверх ↑