39 Податково-бюджетний механізм перерозподілу ресурсів і доходів.

Здатність держави виконувати свої функції залежить від доходів, які перебувають в її розпорядженні. Ці доходи нагромаджуються в бюджеті та використовуються для подальшого перерозподілу.

Джерелами формування доходів держави можуть бути, по-перше, власні доходи держави, які вона отримує від виробничої та іншої діяльності або у вигляді платежів за ресурси і майно, які належать державі; по-друге, податки, які сплачують юридичні та фізичні особи зі своїх доходів.

Застосування податків у демократичному суспільстві має сенс і виправдання, якщо вони через розподільчий механізм державного бюджету здатні задовольняти попит платників податку на суспільні блага і відбивають загальновизнані принципи справедливості перерозподілу доходів. Бажаними характеристиками податкової системи слід вважати такі. 1. Економічна ефективність: податкова система не повинна суперечити ефективному розподілу ресурсів. 2. Адміністративна простота: адміністративна система має бути простою і відносно недорогого у застосуванні.  3. Гнучкість: податкова система повинна мати  здатність швидко реагувати (іноді автоматично) на зміни економічних умов. 4. Політична відповідальність: податкова система має бути побудована в такий спосіб, аби переконати людей у тому, що вони сплачують податки для того, щоб політична система була в змозі більш точно відображати їхні інтереси. 5. Справедливість: податкова система має бути справедливою стосовно різних індивідів.

 Через державні фінанси перерозподіляється значна частина ВВП: в Японії, Росії та Україні - приблизно 1/3; у Франції та Нідерландах - приблизно 1/2; у Швеції - понад 2/3.

Бюджет є центральною ланкою фінансової та бюджетної системи країни, тому від того, наскільки ефективно організовані процеси його формування та виконання, залежить стійкість національної економіки.

40. Держава як виробник суспільних благ.

Однією з функцій держави є виробництво чистих і змішаних суспільних благ (товарів і послуг). Чисті суспільні товари (послугами) – це послуги державного управління, державного регулювання економіки, національної оборони, забезпечення правопорядку, безпеки тощо. Ознаки суспільних товарів притаманні у сфері освіти, охорони здоров'я, науки, культури, мистецтва тощо. Формування і реалізація стратегії розвитку сектору загального державного управління (СЗДУ) як основного суб’єкта, що виробляє суспільні блага, здійснюються за допомогою соціально-економічних прогнозів, державних і місцевих бюджетів, державної програми соціально-економічного розвитку У. та інших державних, регіональних та галузевих програм.

До основних показників, що характеризують рівень розвитку СЗДУ належать: 1) питома вага державних видатків на освіту, охорону здоров'я, національну оборону, правоохоронну діяльність, охорону навколишнього природного середовища, у державному бюджеті або у ВВП; 2) обсяг державних видатків за вищеназваними напрямками у розрахунку на душу населення.; 3) нормативи, що визначають мінімальні стандарти споживання суспільних благ чи послуг (прожитковий мінімум, розмір мінімальної ЗП тощо); 4) показники рівня життя населення.

Фінансування підприємств та організацій з сектору загального державного управління здійснюється за рахунок державних і місцевих бюджетів.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63  Наверх ↑