57. Економічні методи державного регулювання економіки.
Застосування економічних методів ДРЕ дає змогу створювати економічні умови, які спонукають суб'єктів ринку діяти у необхідному для суспільства напрямі, вирішувати ті чи інші завдання згідно із загальнодержавними та приватними інтересами. Регулювання за допомогою економічних методів дає змогу суб'єктам ринку зберегти право на вільний вибір своєї поведінки.
Економічне регулювання здійснюється інструментами фіскальної, бюджетної, податкової, грошово-кредитної, амортизаційної політики держави, інших напрямів державної економічної політики.
Інструментами фіскальної політики є державні закупівлі, які характеризують бюджетні видатки, і податки, які визначають бюджетні доходи. Виділяють стимулювальну та стримувальну. У рамках бюджетної політики держава здійснює пряме фінансування установ сектору загального державного управління, фінансування інвестиційних програм, обслуговування державного боргу. дотації, субсидії, субвенції.
Податкова політика застосовується для поповнення державних фінансових ресурсів, а також для стимулювання економічного зростання, науково-технічного прогресу, здійснення структурних перетворень, підвищення конкурентоспроможності вітчизняних виробників.
Грошово-кредитне регулювання здійснюється з метою впливу на грошову пропозицію. Для досягнення цієї мети центральний банк (в Україні – Національний банк України) використовує такі основні інструменти: грошова емісія, операції з державними цінними паперами на відкритому ринку, зміна норми обов'язкових резервів, маніпулювання обліковою ставкою.
Найрезультативнішим напрямом амортизаційної політики є механізм прискореної амортизації. Запровадження його дає змогу підприємствам прогресивних галузей економіки вже в перші роки експлуатації машин та устаткування окупити більшу частину їхньої вартості, накопичити в амортизаційному фонді достатню кількість коштів для дальшого інвестування.
58. Сутність Економічного розвитку та економічне зростання. Геометричні моделі економічного розвитку.
Для виявлення сутності розвитку його варто розглядати у співвідношенні з такою категорією як економічне зростання (ЕЗ). Наявність постійної тенденції перевищення темпів зростання виробництва, темпів приросту населення є ЕЗ-м. Іншими словами, ЕЗ проявляється через кількісні зміни в результатах функціонування економічної системи. За умови, якщо кількісні зміни супроводжуються новими якісними характеристиками системи, воно перетворюється на економічний розвиток (ЕР). ЕР – це процес якісних змін в економічній системі.це динамічний багатоваріантний циклічний процес, який має спіралеподібну форму та виявляється через кількісні та якісні зрушення у структурі систеи за збереження її цілісності. ЕЗ може відбуватися без ЕР, однак ЕР без ЕЗ неможливий. Існує 2 підходи до геометричного відображення процесів ек розв: ґрунтується на основних положеннях теорії циклічності, а другий має вигляд спіралі..траєкторія розвитку спочатку мала вигляд прямої.потім розв пояснювали як повтореня вже пройдених етапів і відображали колом. Потім у вигляді хвилеподібної лнії, навпростіше зображення – синусоїда, поділена на фази: пік, спад, дно, піднесення.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 Наверх ↑