103. Кошторисно-бюджетне фінансування галузей соціальної сфери.
Виділення коштів з бюджету на утримання соціальної сфери здійснюється через кошторисно-бюджетне фінансування.
Кошторисно-бюджетне фінансування — це метод безповоротного, безоплатного надання коштів на утримання установ, що перебувають на повному фінансуванні з бюджету, на основі фінансових планів — кошторисів витрат.
Основним плановим документом бюджетної установи є кошторис, який надає повноваження бюджетній установі щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетних призначень.
Кошторис складається з трьох частин. У першій частині зазначається:
1) назва та адреса установи;
2) бюджет, з якого здійснюється фінансування;
3) зведені витрати за статтями кошторису.
У другій частині—-оперативно-сітьові показники установи. У третій частині — розрахунки за окремими статтями. Варто зауважити, що для всіх бюджетних установ встановлено єдиний перелік видаткових статей.
Кошторис бюджетної установи включає такі статті:заробітна плата;нарахування на заробітну плату;канцелярські та господарські витрати;відрядження та службові роз'їзди;витрати учбові, на виробничу практику учнів;науково-дослідні роботи;придбання книг для бібліотек;стипендії;витрати на харчування;придбання медикаментів і перев'язувальних засобів;придбання обладнання й інвентарю;капітальний ремонт будівель і споруд;інші витрати.
Кошторис має дві складові: загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією на виконання бюджетною установою своїх функцій; спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень зі спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією на здійснення відповідних видатків згідно з законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних із виконанням установою основних функцій.
В Україні фінансування охорони здоров'я здійснюється за рахунок Державного бюджету України, бюджетів місцевого та регіонального самоврядування, фондів медичного страхування, благодійних фондів і будь-яких інших джерел, не заборонених законодавством.
Обсяги бюджетного фінансування визначаються на підставі науково обґрунтованих нормативів з розрахунку на одного жителя.
104. Основні напрямки реформування фінансової системи в соціальній сфері.
До соціальної сфери національної економіки входять такі складові: освіта, охорона здоров'я, культура і мистецтво, туризм, фізична культура і спорт, соціальний захист і соціальне забезпечення населення. їхня діяльність значною мірою залежить від організації фінансового забезпечення.
Система фінансового забезпечення соціальної сфери включає три основні складові: джерела фінансування; інструменти формування джерел фінансування; напрями фінансування.
Інструментами формування цих джерел фінансування соціальних проектів і програм є податки соціально-економічного характеру, які стягуються в основному з населення, і державно-економічного характеру.
За умов, коли гостро бракує фінансових ресурсів, слід обґрунтовано визначати забезпечення витратних статей наявними ресурсами, скорочувати державні витрати і забезпечувати ефективне використання коштів. Для цього передбачається запровадження таких заходів:
1. Розроблення й реалізація програми адресного надання пільг, субсидій, дотацій та інших соціальних доплат окремим категоріям громадян з урахуванням їхніх доходів.
2. Розроблення державної Інвестиційної програми, що пов'язує державні джерела фінансування з недержавними.
3. Заборона нецільового використання державних коштів.
4. Поетапна комерціалізація соціальних послуг, що надаються за рахунок бюджетних коштів.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 Наверх ↑