71. Сутність механізму міжбюджетних трансфертів.
Система міжбюджетних трансфертів є основним інструментом механізму міжбюджетних відносин, який передбачений чинним законодавством України і використовується задля досягнення збалансування бюджетів різного рівня, вирівнювання бюджетних диспропорцій по території країни, забезпечення фінансування програм, які мають загальнодержавне значення і спрямовується на забезпечення відповідності між повноваженнями на здійснення видатків
Під міжбюджетними трансфертами розуміється безплатне та безповоротне передавання коштів з одного бюджету до іншого. Існують такі міжбюдж. транс-ти: 1) дотація вирівнювання – це міжбюдж. транс-т на вирівнювання дохідної спроможності бюджету, який його отримує; 2) субвенція – це міжбюдж. транс-т для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про її надання.
Функціонування механізму міжбюджетних трансфертів грунтується на використанні фінансових нормативів бюджетної забезпеченості та коригувальних коефіцієнтів до них. Фін. норматив бюджетної забезпеченості – це гарантований державою в межах наявних бюджетних ресурсів рівень фін. забезпечення повноважень Ради міністрів АР Крим, місцевих держ. адміністрацій та виконавчих органах місцевого самоврядування, що використовується для визначення обсягу міжбюдж. трансфертів. Він визначається діленням загального обсягу фін. ресурсів, що спрямовуються на реалізацію бюдж. програм, на кількість мешканців чи споживачів соц. послуг. За допомогою коригувальних коефіцієнтів ураховуються відмінності у вартості надання соц. послуг залежно від кіл-сті населення та споживачів соц. послуг, а також від соц.-ек., демографічних, клімитичних, екол. та ін. особливостей адмін.-територ. одиниць. Вони затверджуються Кабінетом Міністрів України.
72. Інвестиційний потенціал та об’єкти інвестиційної діяльності.
Інвестиційний потенціал регіону — це можливість та готовність суб'єктів господарювання до здійснення інвестиц. діяльності на території регіону, тобто вкладення інвестицій у розвиток його екон-ки. Важливою характеристикою інвестиц. потенціалу є напрями вкладення інв-цій, які виступають як об'єкти інвестиц. діяльності. До них належать:
а) створення та реконструкція основних фондів;
б) обігові кошти;
в) цінні папери (акції, облігації та ін.);
г) цільові грошові вкладення;
д) наук.-техн. продукція та інші об'єкти власності;
е) майнові права та права на інтелектуальну власність.
Інвестиційний потенціал регіону може бути визначений рядом показників, насамперед кількісних та якісних.
Характеристика з кількісної сторони відображає можливі надходження інвестицій за рахунок основних джерел інвестування. До таких показників належать: обсяги інвес-цій в осн. фонди виробн. та невиробн. призначення; обсяги прямих та портфельних інвестицій; обсяги надходження фін. коштів та обсяги введення у дію осн. виробн. фондів й ін. Ця характеристика також відображає обсяги кредитів, що надаються на поворотній та безповоротній основі. Якісні характеристики інвестиц. потенціалу проявляються передусім у його впливі на соц. розвиток регіону, оскільки він сприяє забезпеченню зайнятості, зростанню доходів населення, розвиткові та збільшенню кіл-сті об'єктів соц. інфраструктури, підтриманню таких галузей, як охорона здоров'я, освіта, житлово-комунальне господарство та ін.
З одного боку, інвестиц. потенціал — це вкладення наявного вільного капіталу в об'єкти господарювання, а також у цінні папери задля отримання доходу або встановлення контролю над об'єктом, що інвестується, а з іншого — це сприяння та реальна участь у розвитку екон-ки регіону та вирішенні його соц.-ек. проблем.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 Наверх ↑