4. Планування розвитку матеріально-технічної бази АПК.
Важливою умовою стійкого зростання сільськогосподарського виробництва є укріплення матеріально-технічної бази всього АПК. План розвитку матеріально-технічної бази АПК розробляється на всіх рівнях планування на основі планування обсягу виробництва сільськогосподарської продукції та визначення потреб у сільськогосподарській техніці та інших матеріально-технічних ресурсах.
Матеріально-технічна база АПК планується за напрямками:
1. Механізація виробничих процесів.
2. Електрифікація.
3. Хімізація.
4. Меліорація.
Зростання виробництва продукції сільського господарства, забезпечення її зберігання та якості переробки залежить від поліпшення оснащеності всіх галузей АПК, високопродуктивними машинами, обладнанням, транспортом та вантажно-розвантажувальними засобами, які дозволяють механізувати весь комплекс робіт.
Планування комплексної механізації сільськогосподарського виробництва базується на визначені потребою землеробства та тваринництва у техніці (трактори, комбайни, вантажних автомобілях та різних засобах механізації для тваринництва).
Планування електрифікації сільського господарства та інших галузей АПК базується на визначені потреби в електроенергії на виробничі потреби та комунальні послуги. Потреба в електроенергії на виробничі потреби визначається на основі розрахунку обсягу робіт у плановому періоді по кожній галузі АПК та встановлених нормах витрат на одиницю продукції. Витрати електроенергії на комунально-побутові потреби для сільського господарства визначаються чисельністю сільського населення та річною нормою споживання електроенергії на душу населення.
Основна мета хімізації сільського господарства та інших галузей АПК – це забезпечення зростання виробництва, збереження та покращання якості продукції землеробства та тваринництва. Підвищення ефективності сільсько-господарського виробництва за рахунок широкого використання мінеральних добрив, засобів захисту рослин, хімічних кормових домішок, концентрованих кормів та іншої хімічної продукції. Потреба у мінеральних добривах на плановий період визначається шляхом множення розміру посівних площ під різними видами сільськогосподарських культур на встановлену науково-обгрунтовану норму внесення добрив на 1 га площі. Норми внесення добрив визначаються періодом вирощування окремих культур, виду земель (зрошувальні або осушувальні) та іншими чинниками.
Планування заходів з меліорації земель спрямовано на підвищення інтенсифікації та зростання виробництва продукції сільського господарства
Меліорація – це комплекс агротехнічних заходів по збереженню і підвищенню родючості грунтів. Розрізняють такі види меліорації:
· Водна (зрошення, осушення);
· Хімічна (внесення речовин, що роблять ґрунти менш кислими чи засоленими);
· Лісова.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
1. В умовах ринкової економіки життєздатність сільськогосподарських підприємств, ефективність аграрного виробництва і відносна стабільність соціальної сфери в сільській місцевості значно зумовлені державним регулюванням.
2. Потреба та особливості державного регулювання агропромислового комплексу обумовлені об’єктивними чинниками.
3. Агропромисловий комплекс є наслідком агропромислової інтеграції, яка розвивається вертикально і горизонтально.
4. АПК є складною виробничою системою, яка складається з трьох сфер діяльності, Центральною ланкою АПК є сільське господарство.
5. Сільське господарство має соціально-економічні і природно-кліматичні особливості, які слід враховувати при розробці плану.
6. Головною метою програми розвитку сільського господарства є розробка заходів щодо стабілізації і нарощування обсягів виробництва продукції для поліпшення забезпеченості населення продуктами харчування, задоволення виробничих потреб, експорту, формування резервів.
7. Процес розробки програми розвитку сільського господарства включає п’ять етапів, в першу чергу – обґрунтування обсягів виробництва основних видів продукції рослинництва і тваринництва в усіх категоріях господарств.
8. Обсяг виробництва продукції рослинництва залежить від розміру посівної площі під тією чи іншою культурою і урожайності даної культури.
9. Обсяг виробництва продукції тваринництва визначають в залежності від кількості поголів’я та рівня продуктивності худоби і птиці.
10. Планування виробництва в інших галузях АПК здійснюється таким самим чином, як і планування промислового виробництва.
11. Важливою умовою зростання сільськогосподарського виробництва є укріплення матеріально-технічної бази АПК.
12. Матеріально-технічна база АПК планується за такими напрямками: механізація виробничих процесів, електрифікація, хімізація та меліорація сільського господарства.
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Перерахуйте передумови та напрямки державного регулювання агробізнесу.
2. В чому полягає суть агропромислової інтеграції? Які сфери діяльності включено до складу агропромислового комплексу (АПК)?
3. Які особливості сільського господарства слід враховувати при плануванні його діяльності?
4. Перерахуйте основні показники плану розвитку сільського господарства.
5. В якій послідовності здійснюється розробка програми розвитку аграрного сектору?
6. Як плануються обсяги виробництва в рослинництві та тваринництві, інших галузях АПК?
7. За якими напрямками планується матеріально-технічна база АПК?
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Наверх ↑