2.Економічна та соціальна ефективність нової техніки.
Планування науково-технічних заходів супроводжується розрахунками показників, що характеризують економічний ефект від їх впровадження. Наявність таких показників дозволяє дати оцінку проведених заходів, вибрати найкращий варіант та узгодити їх з показниками інших розділів плану.
Ефективною вважається техніка, використання якої, по-перше, дає виграш у порівняні з витратами на її розробку, виготовлення та використання; по-друге, наслідки використання цієї техніки повинні бути кращими у порівнянні з технікою, що замінюється (наприклад, вища продуктивність праці, нижча енергоємність). Але нова техніка повинна не тільки заощаджувати працю, але й робити її безпечною, привабливою, тобто забезпечувати отримання як економічного так і соціального ефекту.
Економічний ефект – це заощадження виробничих ресурсів, яке отримує народне господарство, як в процесі виробництва нової техніки (тобто у виробника), так і в процесі її використання (тобто у споживача).
Соціальний ефект нової техніки проявляється у зміні характеру праці, умов праці та життя.
Економічні та соціальні наслідки створення та використання нової техніки знаходяться в органічній єдності, тому що виникають у єдиному процесі виробництва. Тому доцільно визначати соціально-економічну ефективність і на її основі оцінювати варіанти впровадження нової техніки. Але соціальні наслідки не мають вартості, хоча для їх досягнення суспільство і докладає працю. Через те до теперішнього часу не знайдена можливість визначення соціально-економічної ефективності. Тому на різних рівнях управління роблять розрахунки економічної ефективності впровадження нової техніки.
У державному регулюванні науково-технічної діяльності на макрорівні, рівні міністерств і регіонів використовують узагальнюючі показники ефективності нової техніки. Головним з них є сума річного економічного ефекту, для визначення якого використовують методику зведених витрат.
Економічний ефект обчислюється на весь період випуску або використання нової техніки за формулою:
Де зведені витрати базового та нового варіантів техніки;
Аt – період використання нової техніки, років.
Зведені витрати розраховуються за формулою:
Де Ен – нормативний коефіцієнт ефективності капітальних вкладень;
С – собівартість;
К – капітальні витрати
Крім того, обчислюють показник підвищення продуктивності праці завдяки впровадження нової техніки - за допомогою визначення умовного вивільнення працівників за чинниками (так званий чинниковий метод). Враховують такі чинники, як впровадження нової техніки, зменшення втрат робочого часу, поліпшення управління (зменшення управлінського апарату) тощо.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Наверх ↑