27. Ек-на концепція і програма П. Прудона.
П`єр Жозеф Прудон (1809-1865). Праці: "Що та-ке власність", "Сис-ма ек-них суперечностей або Філософія злиденності".
Методології Прудона притаманний ідеалізм і су-б`єктивізм. Ек-ні категорії розглядає як втілення "абсолютного розуму", як вічні ідеї, відірвані від реальної дійсності. Намагаючись застосувати в досл-ні гегелевський діалектичний метод, обме-жує його, по суті, намаганням виявити в катюгорі-ях і ек-них процесах "добрі" і "погані" сторони. Отже, ек-ні категорії та ек-ні явища він розглядає не як єдність суперечностей, а як механічне поє-днання протилежних властивостей. Керуючись таким підходом, вважав, що завжди можна збе-регти добрі сторони і позбутися паганих. Це сто-сується як ек-них категорій, так і кап-ного В в ці-лому.
Теорія цінності. Цінність розглядає як вічну абс-трактну категорію, що є носієм 2-х абстрактних протилежних ідей: ідеї спож-ної цінності й ідеї мі-нової цінності. Між спож-ною цінністю і міновою цінністю існує "антиномія" - тобто протилежність. Спож-на цінність виступає як втілення достатку, багатства, а мінова - як відображення винятково-сті. Примирення цих суперечливих сторін синте-зом спож-ної і мінової цінностей виступає консти-туйована або синтетична цінність. Вона встанов-люється в обміні, який об`єднує елементи багатс-тва, створені різними галузями В, в одне ціле. Але обмін робить цінність конституйованою. У процесі обміну, на ринку, відбувається своєрід-ний добір продуктів. Одні з них сус-во визнає за цінності і включає до складу сус-ого багатства. Інші - ні. Створює і комбінує елементи багатства згідно із "з-ном пропорційності цінності" лише праця. Виходячи з цього з-н називає конституйо-вану синтетичну цінність пропорційною. Отже, ко-нституйована цінність виникає в обміні та обов`я-зково реалізується на ринку. Вона є конституйо-ваною тому, що передбачає злиття, комбінуван-ня окремих елементів багатства в одне ціле, син-тетичне тому, що знімає протилежність спож-ної й мінової цінностей, пропорційною, оск виникає в рез-ті встановлення працею пропорцій - що в них відбувається комбінування елементів багатс-тва. Для подолання труднощів В потрібно кожний товар наділити конституйованою цінністю, гаран-тувати його реалізацію. Своєю теорію конституй-ованою цінністю намагається усунути суперечно-сті кап-ого товарного В, суперечність між това-ром і грошима, надавши самому товару власти-востей, притаманних грошам. Теорія цінностей поєднує мінову концепцію цінностей з трудовою коцепцією і визнаю 2 джерела цінності - обмін і працю.
Ек-на програма Прудона. Зв`язував причини труднощів дрібного виробника з недоліками обмі-ну, з проблемами збуту. Основною причиною зу-божіння є несправедливості він оголошує обмін і гроші. І саме з цих позицій опрацьовує ек-ну про-граму реформування кап-зму через реформуван-ня обміну. Хоче зберегти товарне В, в якому ба-чить вершину людської свободи й особистої не-залежності. Він обстоює дрібну в-сть і передачу великих виробництв у в-сть їхніх колективів. Па-нування дрібних товаровиробників зумовить об-мін продуктами праці за трудовим еквівалентом. Для сприяння дрібним виробникам у реалізації продукції пропонував і зробив спробу створити обмінний банк - "Народний банк". Банк приймав би від товаровиробників товари і видавав би їм трудові талони, "робочі гроші", які засвідчували б к-сть праці, витраченої на виготовлення товару. За ці "робочі гроші" товаровиробник і одержував би в банку потрібні йому інші товари. Заправад-женням "робочих грошей" замість реальних він сподівався встановити в сус-ві рівність і справед-ливість, позбутися експлуатації, оск кожен одер-жував би стільки, ск виробив сам, залишити "до-брі" сторони товарного В й ліквідувати "погані".
Капітал він переважно трактує як гроші, вважаю-чи провідною його формою тільки капітал позич-ковий. Процент - це та єдина форма, в якій втіле-но неоплачену парцю робітника. Прибуток він розглядає як різновид зар-пл.
Оск ек-ною основою експлуатації у нього є про-цент, то зниження ставки процента "примусовими з-нами" і зведення її до нуля - це шлях до одер-жання робітниками повного продукту своєї праці. Керуючись такою логікою, він розвиває ідею "да-рового кредиту". Виступаючи проти грошей, про-понував надавати через банк робітникам і това-ровиробникам безпроцентний кредит в грошовій формі. Надання "дарового кредиту" усуває мож-ливість позичати гроші під проценти і тим самим ліквідує експлуатацію. Внаслідок такої реформи здійсниться не лише "злиття класів", бо залиша-тимуться лише трудящі, які обмінюватимуться продуктами відповідно до їхньої ціни, уряд теж чтане непотрібним, оск буде гарантовано справе-дливість у процесі обміну, усі будуть рівними, і зникнуть джерела конфліктів. Він є противником як буржуазної демократії і монархії, так і комуніз-му. Рушійно силою сус-ва він вважає клас дріб-них виробників, ек-ну основу якого становить дрі-бна в-сть і якому притаманна певна відокремле-ність, ізольованість. Його члени не повинні об`єд-нуватися в жодні державно-сус-ні організації. Він взагалі виступає проти держави. Зв`язок між ок-ремими госп-вами має здійснюватися через об-мін і взаємодопомогу.
Дрібнобуржуазний соц-зм Прудона мав значне поширення в 2-ій пол. 19ст. в багатьох європей-ських країнах. Його ідеї сприйняли бакуністи, а згодом анархо-синдикалісти.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 Наверх ↑