80. В.Ойкен та його концепція “ідеальних типів госп-их систем”.
Основоположником неолібералістського напрям-ку нім. ек-ної теорії вважають В.Ойкена, який у повоєнні рр. заснував цілу школу, що займалась проблемами впровадження в життя неоліб. ідей. Вона отрим. назву фрейбурзької. Фрейбурзька школа сформована на базі критики деяких тео-ретичних положень нім. істор. школи, яка зали-шала поза увагою домінуючу роль ек-ки. Представники фрейб. шк. вваж., що втручання держави в ек-ку має бути обмеженним, а мето-дом запобігання диктатурі має бути встановлен-ня конкурентного ладу. Вихідним пунктом неоліб-них пошуків концепції ідеального ек-ого ладу ста-ло вчення В.Ойкена про 2 типи ек-них сис-м: 1)“центрально-кероване госп-во” (примус. ек-ка) та 2)“мінове госп-во” (вільна ринкова ек-ка). Він класифікував їх, виходячи зі способу управлі-ння госп-им процесом, форм координації діяль-ності окремих госп-их од., і підкреслював, що ри-нкове госп-во управляється ринком, є госп-вом відносин обміну, а центрально-кероване виклю-чає вільний ринковий обмін і управляється центральним керуючим органом.
“Центрально-кероване госп-во” хар-ся таким рівнем планування, за якого всі ек-ні зв’язки між ек-ими суб’єктами заміщенні адміністративними вертикальними зв’язками центру з під-вами. Централізоване планування - ек-на політика.
Ек-на політика надцентралізації управління пере-дбачає такий ступінь розв-ку планування, коли з 1-го центру визначають обсяги та якість створю-ваних продуктів до найменших деталей. Це супе-речить принципу вільного виборуÞпостійна від-сутність рівноваги, інфляція, хронічний дефіцит. В.Ойкен вваж., що так централізація суперечить природі ек-ки і поступово руйнує її.
Але в межах центалізованих форм управління розрізняв ряд варіантів: тоталітарно-центрально-кероване госп-во; центрально-кероване госп-во з вільним обміном споживчих товарів; центрально-кероване госп-во з вільним вибором для спож-ча; центрально-кероване госп-во з вільним вибором професії та робочого місця. Екстремальною (ід-еальною) формою є тоталітарна, в якій уособлені всі недоліки та ознаки центрально-керованого госп-ва. Однак ін. форми централізації можуть мати ознаки ек-ки ринкового типу.
“Вільне ринкове госп-во”, побудовано на кон-куренції та приватній власності, є природною ос-новою ек-ого порядку, оск забезпечує під-ку ініці-ативу, розв-к ек-ки, встановлення рівноваги зав-дяки дії конкурентних сил. Воно базується на принципі свободи вибору (рівня спож-ня, профе-сії та робочого місця, ек-них відносин).
Вирішал.чинником ек-ого розв-ку він наз. потре-би, які вільно формуються і потребують негайної реакції з боку виробника, який має бути зацікав-леним у тім, щоб задовольнити будь-які потреби спож-ча. Таку зацікавленість можна реалізувати за умови, що виробникк отримує прибуток і віль-но ним розпоряджається. Ек-на свобода вироб-ника, як і спож-ча, зв’язана з приватною власніс-тю, яка забезпечує спож-чеві право вільного ви-бору благ, а виробнику – право вільного роду дія-льності та отримання доходів. Конкуренція між виробниками створює умови, коли на ринку вирі-шується проблема визн-ня необхідних обсягів В, його структури та рівня цін. Однак абсолютизація принципу свободи може привести до анархії, надмонополізації, тоталітаризму та соц-них пот-рясінь і підриватиме основи госп-ня. Щодо “спра-ведливості” такого госп-ва, то він визнає, що рин-кова ек-ка, побудована за принципами індивідуа-лізму та конкурентності, хоч і сприяє ек-ому про-гресу сус-ва, але суперечить принципу соц-ної справедливості, який може забезпечити лише центрально-керована сис-ма, побудована на сус-ній власності.
На думку В.Ойкена, вирішення проблеми оптима-льного поєднання форм 2 “ідеальних типів” має взяти на себе держава.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 Наверх ↑