47. Ек-на теорія Маршалла

У своїх працях, особливо у книжці «Принципи ПЕ» (1890), він намагався розробити універсаль-ну ек-ну концепцію, об'єднавши різні ек-ні теорії. Найбільшою його заслугою є створення синтети-чної теорії, яка поєднала елемен­ти трудової тео-рії в-сті і «теорії граничної кор-сті», що зба­гатило науку більш глибоким аналізом взаємозв'язку В й обміну на підставі функціонального методу досл-ня. Зборов суперечності теорії граничної кор-сті й теорії фак­торів В і сконцентрував основну увагу на розробці теорії ціни. Основні його теоретичні надбання витримали іспит часом і користуються популярністю й дотепер.

А. Маршалл запропонував замість понят­тя «ПЕ» поняття «економіко» і дав власне визна­чення цієї науки: — це наука, що вивчає людство в його по-всякденному житті; вона розглядає ту частину ін-дивідуальних або сус-них дій, котра «якнайтісні-ше зв'язана з придбанням і спож-ням мат атрибу-тів добробуту. Це визн-ня суттєво відрізнялось від тих, що давали йо­го попередники, які обмежу-вали предмет ПЕ лище наукою про багатство. Маршалл підходить до тракту­вання її предмета ширше. У центрі наукових пошуківціна про-дукту, яку він розглядав як найважливіший еле-мент ринкової ек-ки. Суть йо­го теорії ціни полягає в синтетичному поєднанні 2-х груп факто­рів, що впливають на ринкову ціну. З 1-о боку, є ціна по-питу, яка формується під впливом попиту на то-вар, що визначається кор-стю продукту. Ця група факторів має ринкове походження. З ін. — є ціна пропозиції, яка залежить від витрат В, тобто зв'я-зана з процесом В. Середню ціну (в-сть) трактує як рез-тат ціноутворення, коли перетинаються на ринку ціна попиту і пропозиції.

Був переконаний, що його теорію ціни спрямова-но на пошук усіх факторів, які ціну визначають. Він за­являв, що оск ринкові ціни складаються під впливом попиту та пропозиції, це, у свою чергу, потребує виокремлювання суми фак­торів, від яких залежать зміни як попиту, так і пропозиції, їхнього взаємозв'язку на будь-якому ринку. Підк-реслювалося, що дія як по­питу, так і пропозиції щодо ціни є однаковою за умови вільної конкуре-нції. Незаперечна його заслуга полягає також у тім, що він визначив умови, необхідні для пере-ведення попиту в ціну. У нього граничною ціною попиту стає ціна, за яку було придбано останній куплений товар.

Аналізуючи фактори, що впливають на величину попиту на товар на ринку, він виводить головний з-н попиту: чим більша к-ть товару, який треба продати, тим нижча має бути ціна його пропону-вання з тим, щоб товар знайшов покупця; або, інакше кажучи, потрібна к-ть товару збільшується зі зни­женням ціни і зменшується з її зростанням . А. Маршалл 1-им із 1-их зв'язав із ціною товару еластичність попиту на нього. Він склав діагра-ми, які показують зміни в ціні й к-ті продукту для товарів з різним ступенем еластичності: від низь-кої до високої.

Виводить по­няття споживчого надлишку – додат-кова сума до сплачуваної ціни, яку спож-ч згоден виплатити замість того, щоб відмовитися від речі. Фактори В — земля, праця, ка­пітал і організато-рські здібності — визначають ціну пропозиції. Він визнає наявність певних труднощів формування ціни пропозиції на деякі товари і фактори В, які зв'язані з так званою фіксо­ваною пропозицією. Так, земля є одним із факторів, пропозиція яко­го фіксована, і контролювати її людина не в змозі. Але елемент часу допомагає пояснити відміннос-ті між фіксованою й еластичною пропозиціями.

Ринок - високоорганізована інституція, де взає-модіють попит і пропозиція і встановлюються ці-ни. На ринку в процесі й під час обміну товарами пропозиція й попит перебувають у тимчасовій рівновазі.

Розрізняв дію 3-х періодів часу. Протягом коро-т­кого періоду пропозиція товару обмежується йо-го запасом. Ціна ви­значається цим запасом і не відбувається змін у обсязі В. Протягом тривалі-ших проміжків часу пропозиція залежатиме від витрат на В товару. У процесі В можливі підви-щення його ефективності й залучення додатко-вих виробничих факторів. У дуже тривалих часо-вих масштабах ціна залежатиме від витрат на підготовку робочої сили і виготовлення обладна-ння, не­обхідного для В цього товару. Це дає змо-гу вносити зміни у витрати на всіх стадіях В. От-же, чим коротший період, тим більший вплив по-питу на в-сть, і навпаки — за більш тривалих пе-ріодів зростає значення витрат у в-сті продукту.

Зветається до з-ну заміщення: виробники завж-ди, коли це можливо, заміняти­муть дорогі факто-ри й методи В дешевшими. Тому міра можливого заміщення фактора визначає його еластичність. Цей з-н можна застосовувати майже в усіх сфе-рах ек-ого досл-ня. У сукупності з еластичністю цінового попиту й залежністю пропозиції від часу він становить макроекономічну основу діяльності власника чи розпорядника капіталу. Припускає, що сили попиту і пропозиції пра­цюють цілком ві-льно і що ні з боку продавців, ні з боку покупців немає жодних спеціальних домовленостей; обом сторонам ціни ві­домі настільки добре, що підсум-кова ціна саме і буде ціною рівно­ваги. Звертає увагу на залежність ціни від граничних витрат з боку пропозиції і від граничної кор-сті з боку по-питу; витрати на В граничної од. товару і виторг від його продажу будуть однакові.

Суттєвого значення надає теорії розподілу. Го-ловні моменти: кожний із фак­торів В — земля, праця, капітал і під-ка діяль­ність — також підля-гають дії попиту і пропозиції. Використання фак-торів визначається загальними умовами попиту щодо пропози­ції, виходячи з того, що кожний з них використовується тільки до моменту, коли його гранична прод-сть стане = його граничній в-сті. Кожний фактор В має ціну по­питу, яка вста-новлюється його граничною прод-стю, і ціну про-позиції, яка встановлюється граничними витра­тами на нього.

Зар-пл по відношенню до праці, процент до капі-талу і рента — до землі визначаються таким самим способом. Прибуток, проте, не можна про-аналізувати так однозначно, як віддачу від ін. фа-кторів В. Він змінюється зі зміною цін, і його роз-мір визначається багатьма причинами, серед яких не останнє місце належить «природним вла-стивостям» адміністратора або біз­несмена. При-буток не є гарантованим доходом під-ця.

Капітал вкладається в під-во переважно з метою «перспе­ктиви вигоди», яка приваблює вкладників до цього починання. Вкладники мають бачити ймовірність прибутку від такого вкладен­ня, нехай навіть у довгостроковому масштабі. Необхідні або міні­мальні прибутки входять до витрат В, то-ді як чисті прибутки є надлишком щодо них.

Указував на те, що земля, праця, капітал як фак-тори В виконують подвійну ф-цію. Вони й конку-рують, і доповнюють 1-н 1-ого; часом вони ста-ють суперниками у пошу­ках зайнятості, допуска-ючи обмежену взаємозамінність, але, з ін. боку, вони забезпечують «поля зайнятості» 1-н 1-ому. Загаль­ний національний дохід є рез-том дії всіх факторів і зростає зі збільшенням пропозиції фа-кторів. Фактори В (включаю­чи працю) створюють справжню в-сть В, яку відо­бражено в ціні їх про-позицій. Ціна попиту відображає їхню гранич­ну прод-сть. Розроблена для пояснення формуван-ня в-сті теорія стала застосовною до будь-якого фактора В. Та­ким чином, теорія розподілу є до-повненням до загальної теорії в-сті. Рушійною силою ек-ки вважав свободу й кон­куренцію. Ве-ликого значення він надавав також грошам.

Важливим чинником організації та ефективного управління ек-кою є людський капітал. Дотриму-вав­ся думки, що здібності людини є так само ва-жливі, як засоби В, як і будь-який інший вид капі-талу. Визнання освіти, фахової підготовки, нави-чок та здібностей капіталом дало йому змогу по-іншому трактувати рікардіанську динаміку капіта-лу, що базувалася на неухильному спаданні гра-ничної прод-сті капіталу. Кін­цевий рез-т залежить від способу застосу­вання знань. Якщо капітал по-трапить до рук обдарованих людей, то вони при-множать його , якщо ні — вони його знищать.

Отже, Маршалл диференційовано підходив до аналізу динаміки капіталу. Спадання граничної прод-сті капіталу він зв'язував із його уречевле-ною формою і стверджував, що ця тенденція спо­стерігається в тих галузях і видах В, де природні фактори відіграють велику роль. У технологічно складних галузях обробної промисловості, в яких значну роль відіграє людина, діє з-н зрос­тання віддачі капіталу.

Цей принцип визначає різницю між великим і ма-лим бізнесом. Малі під-ці домагаються економії за рахунок набли­ження їхнього В до ринку, неве-ликого бухгалтерського штату, заміни праці най-маних робітників власною. Великі під-ці, у свою чергу, мають переваги завдяки масштабам В, спеціалізації праці тощо. У цілому ці взаємні пе-реваги майже врівноважуються.

Аналогічний підхід застосовується і щодо викори-стання знань (інновацій). Головна ф-ція під-кої діяльності — полегшити вільне здійснення вели-кого принци­пу заміщення.

Внесок А. Маршалла у розвиток ек-ної теорії справді важ­ко переоцінити. Його книга «Принци-пи ПЕ» є од­ним з найвизначніших творів з ек-ної теорії за останні сто ро­ків, і її справедливо вва-жають класичної.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74  Наверх ↑