11.7. Облік інших поточних зобов’язань.
Інші поточні зобов'язання - суми зобов'язань, які не можуть бути включеними до інших статей, наведених у розділі "Поточні зобов'язання".
Облік таких зобов'язань ведеться на рахунку 68 "Розрахунки за іншими операціями".
Рахунок 68 "Розрахунки за різними операціями" має такі субрахунки:
681 "Розрахунки за авансами одержаними"
682 "Внутрішні розрахунки"
683 "Внутрішньогосподарські розрахунки"
684 "Розрахунки за нарахованими відсотками"
685 "Розрахунки з іншими кредиторами".
На субрахунку 681 "Розрахунки за авансами одержаними" ведеться облік одержаних авансів під поставку матеріальних цінностей або під виконання робіт, а також суми попередньої оплати покупцями і замовниками рахунків постачальника за продукцію і виконані роботи.
Зобов'язання, обумовлені авансовою оплатою покупцем товарів чи послуг, виникає внаслідок угоди, за якою продавець зобов'язується надати товари чи послуги за визначеними цінами, асортиментом, кількістю і якістю. Умовами договору може передбачатися, що продавець, отримавши певну суму, зобов'язується поставити Товари за цінами, що склалися на момент погашення заборгованості. Отже, з плином часу оцінка товарів і послуг може змінитися, але незмінним лишиться обумовлена кількість та якість товару.
На субрахунку 682 "Внутрішні розрахунки" ведеться облік усіх видів поточних розрахунків з дочірніми підприємствами.
На субрахунку 683 "Внутрішньогосподарські розрахунки" ведеться облік внутрішньогосподарських розрахунків з виробничими одиницями і господарствами, виділеними на окремий баланс, за взаємним відпуском матеріальних цінностей; реалізацією продукції, робіт, послуг; передачею витрат загальноуправлінської діяльності; виплатою заробітної плати працівникам цих господарств; за іншими видами розрахунків.
На субрахунку 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками" ведеться облік нарахованих відсотків за:
• використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит;
• використання майна, отриманого в користування (орендні операції тощо);
• іншими операціями.
На субрахунку 685 "Розрахунки з іншими кредиторами" ведеться облік операцій, які не передбачені для обліку на інших субрахунках рахунка 68 "Розрахунки за іншими операціями", а саме: з різними організаціями за операціями некомерційного характеру (навчальними та науково-дослідними закладами тощо); з наймачами квартир і особами, які проживають у гуртожитках житлово-комунального господарства підприємства, організації; з орендарями нежитлових приміщень житлово-комунального господарства; з батьками дітей за відвідування дитячих закладів; за іншими операціями.
Аналітичний облік розрахунків з іншими кредиторами ведеться окремо за підприємствами, організаціями, установами та фізичними особами, з якими здійснюються розрахунки.
5. Облік доходів майбутніх періодів
Згідно з принципами нарахування і відповідності доходів і витрат для визначення фінансового результату необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
Водночас у господарській діяльності підприємств бувають випадки, коли підприємство одержує доходи у вигляді одержаних авансових платежів за надання товарів або послуг у майбутньому.
Платежі, одержані підприємством наперед, до виконання договірних умов, не відповідають жодному з критеріїв визнання доходу, наведених у пункті 8 П(С)БО 15 "Дохід". А саме:
• покупцеві ще не передані ризики і винагороди, пов'язані з правом власності на продукцію, товар чи інший актив;
• підприємство продовжує здійснювати подальше управління та контроль за реалізованою продукцією, товарами чи іншими активами;
• сума доходу не може бути достовірно визначена;
• немає впевненості, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані із цією операцією, не можуть бути достовірно визначені.
Отже, отримані підприємством у поточному звітному періоді аванси, є відстроченими доходами, вони формують фінансовий результат майбутнього звітного періоду. Для визначення ж фінансового результату звітного періоду необхідно зіставити доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів.Отримані наперед платежі зумовлюють виникнення у підприємства реальної заборгованості, отже, і необхідність відображати її в бухгалтерському обліку у складі зобов'язань.
Для обліку авансів, одержаних під поставку матеріальних цінностей або під виконання робіт, а також попередньої оплати покупцями і замовниками рахунків постачальника за продукцію і виконані роботи в Плані рахунків передбачено субрахунок 681 "Розрахунки за авансами одержаними".
Доходи у вигляді одержаних авансових платежів за здані в оренду основні засоби та інші необоротні активи (авансові орендні платежі), передплата на газети, журнали, періодичні та довідкові видання, виручка за вантажні перевезення, виручка від продажу квитків транспортних і театрально-видовищних підприємств, абонентна плата за користування засобами зв'язку, плата за навчання, внесена авансом, тощо розглядаються як доходи майбутніх періодів.
До складу доходів майбутніх періодів включаються доходи, отримані протягом поточного або попередніх звітних періодів, які належать до наступних звітних періодів.
Для узагальнення інформації щодо одержаних у звітному періоді платежів, які підлягають включенню до доходів у майбутніх звітних періодах, призначено рахунок 69 "Доходи майбутніх періодів".
Нараховані доходи майбутніх періодів відображаються за кредитом рахунка 69 з дебетом рахунків: 16 "Довгострокова дебіторська заборгованість", ЗО "Каса", 31 "Рахунки в банках", 37 "Розрахунки з різними дебіторами", 48 "Цільове фінансування і цільові надходження".
За дебетом рахунка 69 "Доходи майбутніх періодів" відображається їх списання на відповідні рахунки обліку доходів та включення до складу доходів звітного періоду з кредитом рахунків: ЗО "Каса", 31 "Рахунки в банках", 70 "Доходи від реалізації", 74 "Інші доходи".Аналітичний облік доходів майбутніх періодів ведеться за їх видами, датами їх утворення і визнання доходами звітного періоду