10.6. Порядок ведення касових операцій у національній валюті України.
Рахунок № 30 “Каса” призначений для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів в касі підприємства.
Рахунок № 30 “Каса” має такі субрахунки:
№ 301 “Каса в національній валюті”;
№ 302 “Каса в іноземній валюті”.
На дебеті рахунка № 30 “Каса” відображається надходження грошових коштів до каси підприємства, а на кредиті – виплата грошових коштів із каси підприємства.
Касові операції (надходження готівки до каси і видача з неї) здійснюються на підставі Порядку ведення касових операцій у народному господарстві України, затвердженого постановою Національного банку України № 21 від 02. 02. 95 р. Усі підприємства незалежно від форм власності (державні, орендні, колективні, кооперативні, спільні, колективні), зобов’язані зберігати свої грошові кошти в установах банку.
Каса – самостійний структурний підрозділ підприємства, призначений для зберігання коштів і проведення розрахунків готівкою. Матеріальну відповідальність за збереження коштів і ведення касових операцій покладено на касира, з яким укладають договір про матеріальну відповідальність у формі зобов’язання касира (або іншої уповноваженої особи).
Грошові кошти до каси надходять з рахунків у банках (№ 31), внаслідок реалізації товарно-матеріальних цінностей, від підзвітних осіб тощо.
Ліміти залишку готівки в касі для кожного підприємства встановлюються комерційними банками за місцем відкриття рахунка з урахуванням режиму і специфіки роботи підприємства. У разі, якщо ліміт залишку готівки в касі підприємства взагалі не встановлено, вся наявна готівка в його касі на кінець дня має бути здана до банку.
Підприємства можуть мати у своїй касі готівку у межах лімітів залишку і використовувати її з виручки у межах норм. Ліміти залишку готівки в касі визначаються щорічно і у разі необхідності переглядаються.
Порядок встановлення лімітів залишку готівки в касі регулюється Інструкцією Національного банку України № 4 “Про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України”, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 149 від 20. 06. 1995р.
Указом Президента України введені нові штрафні санкції за порушення норм обігу готівки:
Þ за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах – у двократному розмірі виявленої понадлімітної готівки за кожний день;
Þ за не оприбуткування у касах готівки – у п’ятикратному розмірі не оприбуткованої суми;
Þ за витрачання готівки з виручки, отриманої від реалізації продукції та інших касових надходжень, на виплату заробітної плати, матеріального заохочення, допомог усіх видів, компенсацій, за наявності податкової заборгованості – у розмірі здійснених виплат;
Þ за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів – у розмірі 25 % виданих під звіт сум та інші санкції.
Сума платежу готівкою одного підприємства іншому підприємству не повинна перевищувати 3 тис. Грн. Протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. Платежі понад установлену граничну суму ( 3 тис. Грн.) Проводяться виключно в безготівковому порядку.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 Наверх ↑