5.3.Організація бухгалтерського фінансового обліку як інформаційної системи та управлінського обліку
Бухгалтерський фінансовий облік – це сукупність правил і процедур, які забезпечують підготовку, оприлюднення інформації про результати діяльності підприємства та його фінансовий стан і відповідність вимогам законодавчих актів і стандартів бухгалтерського обліку; це комплексний синтетичний облік всіх засобів і коштів та всієї економічної діяльності підприємства. До нього входять аналітичний облік розрахунків з постачальниками, покупцями, а також аналітичний облік фінансових операцій (облік акцій, дивідендів, облігацій, векселів).
Об’єктами бухгалтерського фінансового обліку є ті ж об’єкти, що і в бухгалтерському обліку.
Організація бухгалтерського фінансового обліку має забезпечити:
- повне й безперервне забезпечення всіх господарських операцій, що були здійснені на підприємстві протягом звітного року;
- складання встановленої органами державного управління бухгалтерської фінансової звітності;
Бухгалтерський фінансовий облік і звітність регулюються державою, стандартами різних рівнів. Інформація бухгалтерського фінансового обліку використовується внутрішніми та зовнішніми споживачами.
Внутрішньогосподарський облік – це система обробки та підготовки інформації про діяльність підприємства для внутрішніх користувачів у процесі управління підприємством, установою, організацією.
Управлінський облік ведеться підприємствами, фірмами для забезпечення внутрішніх інформаційних потреб керівництва даного підприємства, фірми. Головним при цьому є своєчасне одержання докладної, достовірної інформації про доходи і витрати як на підприємстві в цілому, так і на його окремих ланках. В рамках управлінського обліку виробничих підприємств здійснюються детальний облік затрат і калькулювання собі вартості вироблюваної ними продукції.
Важливу частину управлінського обліку становить вирішення таких завдань:
Визначення очікуваного прибутку від того чи іншого економічного заходу (купівлі та продажу майна, короткострокової чи довгострокової інвестиції, кредитів);
Складання прогнозу про рентабельність випуску нових видів продукції на основі результатів дослідження ринку збуду;
Складання прогнозу про фінансовий стан підприємства, фірми на перспективу, фінансової оцінки альтернативних варіантів її розвитку ін.
В управлінському обліку широко використовується методи фінансової математики, спеціальні статистичні методи математичного прогнозування. Більш складні розрахунки здійснюються на ЕОМ.
Підприємство самостійно обирають форму організації управлінського обліку виходячи з особливостей діяльності, структури і розмірів підприємства, вимог управління.
Господарчі об’єкти самостійно обирають і визначають систему обліку витрат і калькулювання собівартості продукції ( робіт, послуг). Підприємства можуть калькулювати собівартість продукції ( робіт, послуг) за повними, неповними ( прямими чи змінюючими), стандартними ( нормативними) витратами або шляхом комбінування цих методів. Підприємства самостійно розробляють склад і змісту внутрішньої звітності з метою забезпечення всіх рівнів управління необхідною інформацією для контролю діяльності, прогнозування виробництва й управління.
Інформація управлінського обліку є комерційною тайною, і тілки з дозволу адміністрації підприємства або за рішенням органів суду чи прокуратури можливе ознайомлення з даними регістрів та внутрішньої звітності управлінського обліку.
Комерційну тайну стосовно змісту інформації зобов’язані зберігати службовці підприємства та аудитора.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 Наверх ↑