11.5. Облік кредиторської заборгованості.
Господарські зв'язки з постачальниками будуються на підставі договорів (угод), у яких визначаються: найменування товарів, кількість, ціна, терміни і спосіб поставки, порядок розрахунків тощо.
Постачальник на відвантажену продукцію виписує товарні та платіжні документи, передає їх банку і направляє покупцю.
У покупця оперативний контроль виконання договірних умов здійснює відділ постачання або фінансовий відділ, куди в першу чергу і надходять отримані від постачальника документи, їх реєструють у журналі обліку вантажів, що надходять, і в книзі обліку виконання договорів, акцептують і передають у бухгалтерію з написом:
"Рахунок зареєстрований і підлягає оплаті в сумі__грн.
Матеріали доставити на склад №___і провести технічне приймання.
Начальник відділу постачання.
Дата___підпис__"
Квитанція залізниці і товарний документ передаються в експедиційний відділ для отримання вантажу і його доставки.
Дані про вантажі, що надійшли на склад, бухгалтерія отримує разом із звітом матеріально відповідальної особи, а про оплату платіжних документів постачальника - із банківської виписки. На підставі цих документів контролюється виконання кожною стороною своїх зобов'язань.
Розрахунки з постачальниками і підрядниками проводяться на підставі документів: рахунок-фактур, накладних, рахунків, актів прийняття робіт (послуг), товарно-транспортних накладних, податкових накладних, документів транспортних підприємств, розрахункових документів про сплату мита, зборів і податків (при розрахунках з іноземними постачальниками і підрядниками).
Підставою для оприбуткування вантажів і розрахунків з постачальниками і підрядниками також є документ, що підтверджує якість товару.
Заборгованість перед постачальниками може сплачуватися шляхом безготівкових або готівкових розрахунків.
"Загальні правила, форми і стандарти розрахунків банків та інших юридичних і фізичних осіб у національній валюті та території України, що здійснюються за участю банків, встановлені Інструкцією про безготівкові розрахунки в України в національній валюті", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 29 березня 2001 року № 135.
Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів, які здійснюють примусове списання (стягнення) коштів з рахунків цих учасників.
При здійсненні розрахунків можуть застосовуватись акредитивна, інкасова, вексельна форми розрахунків, а також форми розрахунків за розрахунковими чеками та з використанням розрахункових документів на паперових носіях та в електронному вигляді.
Клієнти банків для здійснення розрахунків самостійно обирають форми платіжних інструментів (платіжні доручення, платіжні вимоги - доручення, платіжні вимоги, розрахункові чеки, акредитиви) і зазначають їх під час укладання договорів.
Загальні принципи організації безготівкових розрахунків, їх форми і документальне оформлення визначені Інструкцією № 7 НБУ "Про безготівкові розрахунки в господарському обороті України", затвердженою постановою Правління Національного банку України від 02.08.96 р. № 204. Згідно із цією Інструкцією безготівкові розрахунки між підприємствами можуть здійснюватися за допомогою: платіжних доручень, платіжних вимог-доручень, чеків, акредитивів, векселів, платіжних вимог, інкасових доручень (розпоряджень).
Якщо розрахунок з постачальником проводиться готівкою, то документальним підтвердженням цього буде: чек РРО, квитанція до прибуткового касового ордера або копія чека з відміткою "сплачено".
Облік розрахунків з постачальниками та підрядниками за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи і надані послуги ведеться на рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками".
За кредитом рахунка 63 відображається заборгованість за одержані від постачальників та підрядників товарно-матеріальні цінності, прийняті роботи, послуги, за дебетом - її погашення, списання тощо.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 Наверх ↑