3.4.Класифікація рахунків бухгалтерського обліку.
Бухгалтерські рахунки класифікуються за економічним змістом та призначенням і структурою. Класифікація бухгалтерських рахунків за економічним змістом показує, що обліковується на даному рахунку, які об’єкти бухгалтерського обліку відображаються на ньому, тобто надає відомості, що характеризують стан і зміни обліковуваного об’єкта.
По відношенню до групування об’єктів обліку бухгалтерські рахунки за своїм економічним змістом складаються з таких груп:
Рахунки для обліку господарських засобів (ресурсів);
Рахунки для обліку джерел утворення господарських засобів.
Рахунки для обліку господарських засобів (ресурсів) складаються з рахунків, на яких обліковуються основні засоби, інші необоротні матеріальні активи, нематеріальні активи, кошти, розрахунки та інші активи.
Рахунки для обліку джерел утворення господарських засобів складаються з рахунків, на яких обліковуються власний капітал, позики банку, розрахунки з оплати праці та зі страхування та інші зобов’язання.
Класифікація бухгалтерських рахунків за їх призначенням і структурою відображає зміст записів на дебеті, кредиті рахунка і сальдо, тобто показує для яких потреб призначені ті чи інші рахунки і як вони побудовані. За цією класифікацією виділяють 5 груп рахунків:
А) основні;
Б) операційні;
В) регулюючі;
Г) результативні;
Д) позабалансові;
До складу основних рахунків належать інвентарні, фондові рахунки та рахунки розрахунків. Інвентарні рахунки використовуються для обліку майново-матеріальних цінностей і готівкових коштів. Рахунки власного капіталу використовуються для обліку джерел власних засобів підприємства. Рахунки розрахунків поділяють на три види: активні, пасивні, активно-пасивні.
Операційні рахунки використовуються для обліку витрат, визначення собівартості.
Регулюючі рахунки призначені для уточнення, коригування оцінки засобів, коштів, обліковуваних на інвентарних, рахунках капіталу і рахунках розрахунків. Самостійного значення регюлючі рахунки не мають, вони завжди пов’язані з іншими рахунками і слугують засобом більш детального розгорнутого відображення операцій і коригування їх оцінки. Залежно від того, збільшує чи зменшує регулюючий рахунок оцінку, вказану в основному рахунку, розрізняють додаткові та контрарні регулюючі рахунки. Додаткові регулюючі рахунки завжди збільшують оцінку основного рахунка. Контрарні регулюючі рахунки уточнюють оцінку основного рахунка в бік зменшення і в балансі відображаються з мінусовим знаком.
Результативні рахунки поділяються на фінансово-результативні і розподільчі. Фінансово-результативні рахунки призначені для обліку прибутків і збитків. На них відображаються кінцеві, підсумкові фінансові результати господарської діяльності підприємства. На дебеті цих рахунків показуються збитки, а на кредиті – прибутки. Розподільчі рахунки використовуються для виявлення розміру витрат і доходів кожного звітного періоду окремо і рівномірного розподілу цих витрат у відповідному періоді.
До позабалансових рахунків належать рахунки, на яких обліковуються цінності, що тимчасово знаходяться на підприємстві й не належать йому.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 Наверх ↑