ТЕМА 03. Цивільне право як галузь права.
2.1. Питання теми та основні терміни
1. Поняття, предмет, метод цивільного права України.
2. Принципи, система і джерела цивільного права.
3. Суб’єкти цивільного права.
4. Поняття правоздатності і дієздатності, види.
5. Об’єкти цивільного права.
6. Характеристика представництва і довіреності.
7. Позовна давність.
><Основні терміни теми: довіреність, договір, майнові відносини, недієздатність, об’єкти цивільних правовідносин, особисті немайнові відносини, правовідносини., суб’єкти цивільно – правових відносин, угода, фізична особа, цивільна відповідальність, цивільна дієздатність, цивільна правоздатність, цивільне право, цивільно – правова відповідальність, цивільно – правові відносини, юридичні особи.
2.2. Інформаційні матеріали теми
1. Поняття, предмет, метод цивільного права України.
Наше суспільство вступило в такий етап, коли дозріли глибокі якісні зміни в продуктивні сили й відповідає цьому вдосконаленню виробничих відносин. Для вдосконалення цих відносин наша держава використовує різні засоби і методи.
Одним із таких засобів являється цивільне право.
Термін “Цивільне право” охоплює хоч і взаємозв’язані між собою, але не тотожні поняття. Необхідно розрізняти цивільне право як галузь права, галузь цивільного законодавства і галузь правової науки. При цьому особливо повинно бути виділено поняття цивільного права зважаючи на основні значення.
Право в цілому представляє собою сукупність встановлених і санкціонованих державою норм які повинні регулювати і охороняти відношення в суспільстві. Але це не проста, а систематизована сукупність норм. Вона поділена на певні галузі в залежності від специфіки норм і регулюючих відносин.
Однією з таких галузей в системі права є цивільне право.
Цивільне право регулює відносини з участю громадян виходячи з особистих і суспільних інтересів.
Єдність всіх частин (галузей) права будується на тому, що основу економічної системи складає власність на засоби виробництва в формі приватної, державної та колективної. Все це в цілому складає одно ціле політичної і господарської організації нашого суспільства. В цьому і являється цілісність системи права.
Цивільне право входить в загальну систему права самостійною галуззю права. Будучи тісно зв’язані між собою, галузі права розділяються при допомозі об’єктивних критеріїв предмета і метода правового регулювання.
Предмет – цивільно-правового регулювання в нашому суспільстві складає майнові і особисто не майнові відносини, які складаються між громадянами, громадянами і організаціями, і між організаціями. Про це говориться в ст. 1-2 ЦК України.
Майнові відносини – це волеві економічні відношення між людьми і між колективом по володінню, користуванню і розпорядженню майновими благами.
Цивільне право регулює не всі, а тільки частину майнових відносин – тільки ті які зв’язані з багатокористуванням. Інші майнові відносини регулюються такими галузями права: (адміністративне, фінансове, трудове і інш.).
Немайнові особисті відношення – це відношення по приводу немайнових благ, які не мають грошової або майнової оцінки, але вони не відокремлююються від особистості людини або колективу. Цивільне право регулює деякі особисті немайнові відношення, зв’язані з майновими:
а) особисті немайнові відносини зв’язані з майновими – це авторство на витвір літератури, мистецтва, науки, відкриття;
б) особисті немайнові відносини на зв’язані з майновими – це честь, здоров’я, достоїнство.
Учасниками цивільних правовідносин можуть бути:
а) державні, колективні організації між собою;
б) громадяни з державними і колективними організаціями;
в) громадяни між собою.
Під методом прийнято розуміти підхід до рішення задачі сукупність фондів і прийомів забезпечуючих їх рішення. Оскільки цивільне право входить в систему права, то і воно виконує певні функції.
Такими функціями являються:
1. Охоронна функція;
2. Функція регулювання;
3. Виховна функція.
Це основні функції цивільного права. Сутність їх зводить до вимог добросовісного виконання громадянами і організаціями своїх прав і обов’язків, неухильного виконання законів, до стимулювання потрібного суспільству поведінки, призупинення правопорушень.
З вищевказаного можна дати визначення що таке Цивільне право – це сукупність правових норм регулюючих на початках юридичної рівності майнових відносин організацій і громадян, а також зв’язані з ними особисто не можливі відносини.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 Наверх ↑