45. Проблеми держави і права в творчості Сен-Сімона, Ш. Фур’є, Р. Оуена
Теоретичні підходи Сен-Сімона до аналізу суспільства базувались на історичному методі. Він, як і ін.. Утопісти вирішує питання докорінної перебудови суспільства, але щодо загальнотеоретичних поглядів він вимагає, щоб минуле людства і його сучасне вивчалося як єдиний процес прогресивного розвитку суспіства. Суспільство, цілісна система політики, економіки і знання, у своєму історичному розвитку проходить три формації: рабовласницьку, феодальну та індустріальну. Капіталістичне суспільство Сен-Сімон розглядає як проміжну стадію між феодалізмом та індустралізмом.
Все сучасне йому суспільство він поділяє на два класи: на індустріалістів (елемент майбутнього) і власників (непродуктивний клас елемент феодалізму).
Справедливий розподіл благ у майбутньому суспільстві С-Сімон розуміє не як зрівнялівку, а як розподіл за внеском у суспільне виробництво, як частина прибутку, асоціації, що використовуються для задоволення суспільних потреб.
Політичний устрій суспільства С-Сімон обмежує колективним управлінням асоціацією впровадженими індустріалами.
Досягнення мети є, за С-Сімоном можливим лише тоді, коли за справу візьметься держава і поряд організатора асоціації виконуватиме функцію духовного перевиховання членів суспільства. На С-Сімона лише свідома діяльність забезпечує порядок і добробут суспільства.
Шарль Фур’є (1772-1837) висунув ідею соціальної гармонії, що можлива лише в суспільстві побудованому на засадах справедливості і рівності. Він негативно ставиться до революції, яка загарбує багатих, але капіталізм в основу якого покладено приватну власність необхідно реформувати. Вихід він бачить за впровадження суспільної власності на засоби виробництва.
Фур’є бачить у торгівлі, джерело всіх пороків суспільства. Суть суперечностей полягає у боротьбі між виробниками і торговцями. Фур’є формулює логічне вчення про концентрацію та централізацію виробництва, що капіталізм розвивається через витіснення дрібних і середніх підприємств великими, а також злиття капіталів в наслідок організації акціонерного товариства. Він робить висновок, що розвиток приведе до нової фази, яка називається “промисловим” або торговельним феодалізмом.
Головним здобутком життя вважав відкриття нової форми організації суспільства - асоціації, яку він називав Соціальною Гармонією.
Господарську систему нового суспільства він бачив як сукупність окремих, економічно відособлених одиниць - фаланг. Саме держава примусить робітників і капіталістів організовувати фалангів. Кошти на формування фаланг дадуть капіталісти - акціонери фаланг. Роберт Оуен (1771-1858) був одночасно теоретиком і прагматиком. Він виступав за становлення правового суспільства за допомогою просвітительства і законодавства. В основу його програми покладено теоретичну систему, провідною ідеєю є формування соціального середовища, сприятливого для ефективної праці та всебічного розвитку людства. Основними складовими суспільного середовища є інституціональні (ідеологія, мораль, право, освіта) та економічні компоненти.
Оуен виступає проти будь-яких форм приватної власності, бо бачить в ній причину криз, безробіття та злиднів.
Створені С-Сімоном, Фур’є, Оуеном моделі “справедливого суспільства” різнилися між собою. За С-Сімоном соціалізм - це колективізм, що передбачає соціалізацію суспільних відносин, тобто утворення асоціацій суспільного масштабу, через одержання націоналізації власності. Фур’є, Оуена називають асоціоністами, бо вони шукали вирішення всіх проблем сучасного і капіталізму у асоціації, організованій свідомо за наперед складеним планом.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Наверх ↑