30. Марксистська державно-правова теорія. Погляди К. Маркса, Ф. Енгельса.
На кінець XVIII і на поч XIX ст. Склалась специфічна ситуація у розвитку світової історії. Процеси, що відбувалися в Європі, стали конкретно-історичним відображенням загальних тенденцій суспільного розвитку, тих інтеграційних процесів, що виявили об'єктивну тенденцію становлення суспільства як цілісної системи. Тоді капіталізм утвердився як панівний спосіб виробництва в найрозвинутіших країнах Європи.
Створена Карлом Марксом і Фрідріхом Енгельсом теорія соціально-політичного і духовного розвитку суспільства - стала базою концепції політики. Теорія системи політичних відносин охоплює, по-перше, політичні відносини, що випливають з боротьби за владу і здійснення влади, появу на основі суспільно-економічних стосунків та зв'язків - економічних відносин, що обумовлені політичними відносинами, становлять політичну надбудову відповідно з формами суспільної свідомості. По-друге, хоча база (економічна) первинна, а надбудова вторинна, надбудовні інститути все ж відіграють активну роль в соціально-економічній базі. Політика виступає не тільки як відображення економічних відносин, але і як важливий інструмент їх формування. По-третє, держава є продукт класових суперечностей і служить інтересам економічно панівного класу. Насилля відіграє важливу роль у виникненні першого класового поділу і появу держави. Економічно панівний клас є і політично, і ідеологічно панівний клас. Теорія політичної свідомості передбачає, що її лозунгом є утвердження того, що суспільне буття людей визначає їх свідомість. По-четверте, аналіз суспільного становища класів, соціальних верств є початком розуміння політичної поведінки мас, їх інтересів, окремих лідерів. Політика підкорена економіці і водночас є відносна самостійність і впливає на економічні відносини, прискорюючи або уповільнюючи хід економічних процесів. Марксизм є спроба дати відповіді на питання, поставлені ходом історії. Важливішим з них є питання про шляхи утвердженого епохою Просвітництва ідеал а вільної особи.
Суть підходу до з'ясування держави, політики і права полягає, насамперед, в діалектико-матеріалістичному розумінні держави, політики і права в утвердженні того, що базою є сукупність панівних в класовому суспільстві виробничих відносин, в розкритті характеру взаємодії бази і політичної надбудови. Політичну реальність не можна зрозуміти тільки з самої себе, потрібно звернутися до матеріальних життєвих відносин.
Фундаментом марксистського аналізу політики як суспільного явища виступає висунуте Карлом Марксом і Фрідріхом Енгельсом положення про суть класів, класової боротьби, як боротьби політичної, спрямованої на завоювання і утвердження влади. Карл Маркс і Фрідріх Енгельс з класових позицій підходили і до суті політичної влади, визначаючи, що політична влада - це організоване насилля одного класу для придушення іншого.
Карл Маркс допускав найрізноманітні форми класової боротьби, не заперечував значимості мирних форм боротьби робітників за поліпшення добробуту і реалізацію природних прав людини в межах професійного руху, вважав, що реформи, хоча о в ранній період капіталізму, не вирішують проблеми непримиренності, не приведуть до подолання відчуження трудівників від засобів виробництва. Кардинально ж вирішити проблеми непримиримості інтересів, на думку Маркса, може тільки соціальна революція.
Головне питання революції - питання влади. Питання влади не зводилось лише до ідеї диктатури пролетаріату. Елементи політичної діяльності марксизм відносить до влади. Аналіз же відносин між матеріальними, продуктивними силами і державними інститутами - політичними, соціальними, громадськими установами, дав можливість обґрунтувати ідею визначення економічного і політичного цілого - взаємозалежності громадянського суспільства і держави, підкреслюється, що громадянське суспільство це зміст, а держава - форма, "держава, політичний лад є підлеглими, а громадянське суспільство, царство економічних відносин - вирішальний елемент.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Наверх ↑