36. Доктрини антропологічного позитивізму. Погляди Л. Петражицького, Г. Спенсера, Л. Гумпловича
У другій половині XIX ст. Популярність здобуває теорія завоювання Людвіга Гумпловича (1838-1909 pp.) ~ представника соціального дарвінізму. За теорією суспільне життя спочатку становить нещадну і невпинну боротьбу між групами людей. Па початку історії ворожнеча розділених расово-етнічними ознаками орд привела до поневолення одних іншими і до виникнення держави, за якої на зміну боротьби між ордами приходить боротьба між станами, класами і політичними партіями. Конфлікт між державами - неминучий супутник існування людства.
Тоді ж значне місце серед представників позитивістського напрямку займає Герберт Спенсер (1820-1903), який розробляє теорію соціальної обумовленості влади. В процесі свого розвитку суспільство еволюціонує від війни до миру, від військового до промислового (індустріального) стану. Герберт Спенсер передбачав, що в майбутньому може виникнути федерація вищих націй, яка як верховна влада заборонить війни між народами, вважав, що в основі суспільних відносин лежить не взаємна ненависть людей, а їх співробітництво. Еволюція суспільства сприяє придушенню агресивних інстинктів людей і виникненню нового типу людини, який зможе гармонійно поєднувати задоволення своїх особистих і суспільних потреб.
В основу концепції права Л. Й. Петражицького покладено прагнення запропонувати відповідь на питання – що є сама людина, у якій якості постають її внутрішні рушійні сили, щоб в процесі регламентування її суспільно-значимої поведінки вона не суперечила поведінці інших суб’єктів.
У своєму розумінні права Петражицький виходив з того, що право є ідеєю, явищем духовного світу, це явище індивідуальної психіки. Він виокремлював інтуїтивне і позитивне право (два види родового поняття), які коріняться в психіці людини і являються імперативно-атрибутивними емоціями індивіда. Інтуїтивне право вільно змінюється у відповідності з соціокультурними зрушеннями, його зміст індивідуальний, визначається обставинами життя людини, її характером, вихованням і т. П., позитивне право – санкціоноване державою, у своєму розвитку воно відстає від змін, які відбуваються у суспільному житті. Природно-правові ознаки психологічної концепції можуть бути розглянуті як сукупність установок, орієнтованих на наявність ідеалів вищої, авторитетної властивості норм-установок, норм-критеріїв, які постають у якості стандартів. До їх рівня повинно прагнути позитивне право. Іншими словами, існує комплекс нормативно-правових регуляторів, які відтворюють прагнення правотворців в процесі правотворчості враховувати вимоги моралі (ці прагнення є прототипом політики права і становлять її сутнісні начала). Л. Й. Петражицький вважав, що при достатньому розвитку цивілізації і культури процес створення правових норм повинен бути розважливо і науково керованим. Для цього необхідно створити нову правову дисципліну – політику права, яка б взяла на себе задачу виявлення необхідності в позитивно-правових нормах, розробку словесної (та іншої) форми об’єктивованого вираження, а також прогноз мотиваційної та культурно-виховної дії проектованої норми.
Політика права – це наука про раціональні здійсненні соціальних змін за допомогою права, яка, спираючись на систему загальновизнаних соціальних цінностей, а також на знання закономірностей соціальної поведінки, займається формулюванням положень про планування і реалізацію соціальних змін.
Предметом політики права є деонтологічний аспект правової реальності. Метод політики права полягає в дедукції, яка може успішно застосовуватись, якщо будуть опановані мета права і спосіб його впливу на суспільну психіку.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 Наверх ↑