2. ПОКАЗНИКИ РЯДІВ ДИНАМІКИ .
Для кількісної оцінки динаміки соціально - економічних явищ застосовуються статистичні показники: абсолютні прирости, темпи зростання і приросту, абсолютне значення одного % приросту.
В основі розрахунку показників рядів динаміки лежить порівняння його рівнів. У залежності від застосовуваного способу зіставлення показники динаміки можуть обчислюватися на постійній і змінній базах порівняння .
Для розрахунку показників динаміки на постійній базі кожен рівень ряду порівнюється з тим самим базисним рівнем. Обчислювальні при цьому показники називаються базисними . Для розрахунку показників динаміки на змінній базі кожен наступний рівень ряду порівнюється з попереднім . Такі показники називаються ланцюговими .
Способи розрахунку показників динаміки розглянемо на даних товарообігу магазина в 1997 - 2001 р. (див. таб. 2).
Абсолютний приріст - найважливіший статистичний показник динаміки, що визначається як різниця двох рівнів ряду динаміки в одиницях виміру вихідної інформації. Абсолютний приріст буває ланцюговий і базисний :
1) Базисний абсолютний приріст визначається як різниця між порівнюваним рівнем і рівнем, прийнятим за постійну базу порівняння (формула 1):
(1)
2) Ланцюговий абсолютний приріст - різниця між порівнюваним рівнем і рівнем, що йому передує, (формула 2):
(2)
Абсолютний приріст може мати і негативний знак, що показує, наскільки рівень досліджуваного періоду нижче базисного.
Між базисними й ланцюговими абсолютними приростами існує зв'язок: сума ланцюгових абсолютних приростів дорівнює базисному абсолютному приростові (формула 3):
(3)
Прискорення - різниця між абсолютним приростом за даний період і абсолютний приріст за попередній період рівної тривалості (формула 4):
(4)
Показник абсолютного прискорення застосовується тільки в ланцюговому варіанті, але не в базисному. Негативна величина прискорення говорить про уповільнення росту або про прискорення зниження рівнів ряду .
Темп зростання - характеризує відношення двох рівнів ряду і може виражатися у вигляді коефіцієнта або у відсотках .
1) Базисні темпи зростання обчислюються розподілом порівнюваного рівня на рівень, прийнятий за постійну базу порівняння , по формулі 5:
(5)
2) Ланцюгові темпи росту обчислюються відношенням порівнюваного рівня на попередній рівень (формула 6):
(6)
Якщо темп зростання більше одиниці (або 100%) , то це показує на збільшення досліджуваного рівня в порівнянні з базисним. Коли темп зростання ,дорівнює одиниці (або 100%) , то це означає, що рівень досліджуваного періоду в порівнянні з базисним не змінився . Темп зростання менше одиниці (або 100%) показує на зменшення рівня досліджуваного періоду в порівнянні з базисним. Темп зростання завжди має позитивний знак.
Між базисними і ланцюговими темпами зростання мається взаємозв'язок: добуток послідовних ланцюгових темпів зростання дорівнює базисному темпові.
Темпи приросту характеризують абсолютний приріст у відносних величинах. Обчислений у відсотках темп приросту показує , на скільки відсотків змінився порівнюваний рівень стосовно рівня , що прийнятий за базу порівняння .
1) Базисний темп приросту обчислюється відношенням порівнюваного базисного абсолютного приросту на рівень, прийнятий за постійну базу порівняння (формула 7):
(7)
2) Ланцюговий темп приросту - це відношення порівнюваного ланцюгового абсолютного приросту до попереднього рівня (формула 8):
(8)
Між показниками темпу росту і темпу приросту існує взаємозв'язок, що виражений формулами 9 і 10:
(%) = (%) -100 (9)
(при вираженні темпу росту у відсотках).
= - 1 (10)
(при вираженні темпу росту в коефіцієнтах).
Абсолютне значення одного % приросту - це показник, що визначається як відношення абсолютного приросту до темпу приросту, що вимірюється в відсотках, тобто:
(11)
Якщо розписати повністю формули абсолютного приросту та темпу приросту, можна спростити визначення абсолютного значення одного % приросту, а саме:
(12)
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Наверх ↑