154. Дебіторська заборгованість

Дебіторська заборгованість – це сума забор-гованості дебіторів підприємству на певну дату.Нормативні документи : ЗУ «Про БО і фін звітність», ПСБО 1,10, план рахунків.Основні завдання:

-Перевірка стану внутрішнього контролю ДЗ на підприємстві;-Перевірка первинної документації, наявності та правильності оформлення документів, що є підставою для відображення ДЗ;Перевірка наявності простроченої заборгованості та встановлення реальної ДЗ;-Перевірка відображення списання ДЗ строк позовної давності якої минув;

-Перевірка достовірності залежно від прийнятого методу визначення реалізації, відображення в обліку ДЗ;-Проведення оцінки синтетичного та аналітичного обліку

Інформаційна база проведення аудиту дебіторської заборгованості:

-Первинні документи (договори, рахунки фактури, накладні, касові ордери, виписки банку)

-Регістри аналітичного та синтетичного обліку розрахунків з дебіторами

-Головну книгу

-Форми бух. І фін. Звітності

-Акти проведених звірок

-Відповідну документацію щодо претензійно-позовних справ

Основні порушення:

-Зарахування отриманих сум ДЗ на погашення заборгованості невідповідних дебіторів

-Арифметичні неточності

-Невідповідність відображених операцій в аналі-тичному і синтетичному обліку

-Відображення в обліку ДЗ за неіснуючими чи нетоварними операціями та розрахунками з фіктивними клієнтами

-Збільшення ДЗ внаслідок списання на неї нестач і крадіжок

Осн. метод визначення реальності та обґрунтованості сум ДЗ, що відображені на рах., є інвентаризація. Тому саме з аналізу матеріалів проведеної інвентаризації, починається перевірка стану розрахунків.ДЗ обліковується за факт Сб і визнання її залежності від принципу нарахування. А саме:незалежно від оплати в момент відображення продукції, передачі послуг чи права власності на них, підприємство показує отримання доходу, а в разу відсутності оплати – одночасно і ДЗ. Тому перевірка методики списання безнадійних боргів і створення резерву сумнівних боргів зазначеної в ПСБО 10, допомагає визначити правильність оцінки ДЗ. Необхідно перевіряти залишки за рах 38 «резерв сумнівних боргів» з даними, що відображені в балансі.

155. Аудит праці та її оплати.

На першому етапі аудиту розрахунків з оплати праці аудитор повинен ознайомитися з формою та системою оплати праці, яку застосовують на даному підприємстві, з'ясувати, чи існує внутрішнє положення про оплату праці працівників та трудова угода; вивчити та ознайомитись з обліковими працівниками, що здійснюють контроль за нарахуванням оплати праці (посада, освіта, досвід роботи, родинні зв'язки тощо); які нормативні документи використовує аудитор на даній ділянці обліку, кому він підпорядкований та хто перевіряє якість його роботи. Для цього аудитор повинен вивчити та оцінити систему внутрішнього контролю, його сильні сторони з метою визначення аудиторської вибірки. Для визначення ефективності системи внутрішнього контролю вивчаються такі фактори:-коло працівників, що беруть участь у формуванні інформації;-наявність у них посадових інструкцій та матеріальної відповідальності за виконані роботи;-наявність технічних засобів формування облікової інформації та здійснення контролю на підприємстві;-наявність технології контролю.

Виявити сильні сторони внутрішнього контролю можна за такими питаннями:-Облік заробітної плати ведеться окремо від обліку кадрів і обліку робочого часу (ні).-Табелі обліку робочого часу підписує визначене коло осіб (так).-Скарги працівників з приводу оплати праці розглядаються періодично і по них приймаються рішення. На всі скарги є заяви (так).

Списки прийнятих і звільнених працівників відділ кадрів своєчасно передає до бухгалтерії (так).-Посадові оклади встановлюються наказом керівника і передбачені штатним розкладом (так).

Оцінивши систему внутрішнього контролю, аудитор перевіряє достовірність первинних документів щодо виконаних робіт та відпрацьованого часу, їх відповідність нормативним документам з нарахування і виплати заробітної плати. При цьому він має звернути увагу на наявність і правильність заповнення реквізитів підприємства, наявність відповідних під-писів, відсутність виправлень і підчисток. Перевірці підлягають: табелі обліку робочого часу Ф-64, облікові листки цілодобових і внутрішньозмінних простоїв Ф-64а, облікові листи тракториста-машиніста Ф-67, 67б, подорожні листи трактора Ф-68, облікові листи праці та виконаних робіт Ф-66, 66а, розрахунково-платіжні відомості П-49, книга обліку розрахунків з оплати праці Ф-44, наряди на відрядні роботи Ф-70, 70а тощо. Ці документи підлягають вибірковій перевірці. Аудитор встановлює також реальність виконаних робіт. При цьому можна використовувати прийоми зустрічної перевірки документів з обліку затрат праці і її оплати та даних документів про виконання робіт і оприбуткування продукції.

Аналіз отриманих матеріалів перевірки надає мож-ливість узагальнити всі недоліки і порушення щодо використання трудових ресурсів і розрахунків з оплати праці

У разі необхідності аудитор особисто перевіряє обсяг виконаних робіт;Аудитор перевіряє і зіставляє дані документів у порядку, що вказаний вище, а також опитуванням відповідних осіб та перевіркою виконаної роботи;встановити відсутність повторного включення робіт у документи з обліку праці і її оплати або повторне нарахування сум за раніше оплаченими первинними документами. Необхідно звернути увагу на розрахунки з оплати праці з працівниками, які прийняті на роботу за трудовою угодою. Часто такі угоди оформляються заднім числом, носять фіктивний характер і тому аудитору необхідно встановити, за що, за яку роботу або обсяг виконаної роботи нарахована така оплата праці, якими документами підтверд-жується обсяг виконаних робіт і розмір нарахованої заробітної плати;перевірити застосування норм виро-бітку, тарифних ставок, посадових окладів і розцінок;звернути увагу на наявність і відповідність внутрішньо-розпорядчих документів на підпри-ємстві з нарахування заробітної плати; встановити правильність і відповідність таксування окремих документів з обліку праці та її оплати;перевірити визначення підсумкових сум у первинних документах з нара-хування оплати праці;встановити, чи включено до первинних документів з обліку праці осіб, які не брали участь у виконанні цих робіт («мертві души»); перевірити, як застосовуються доплати та надбавки до заробітної плати. При цьому звернути увагу, що нарахування премії має бути підтверджене наказом керівника підприємства або обумовлене в трудовій угоді, контракті тощо. Відповідно до чинного зако-нодавства з заробітної плати робітників і службовців бухгалтерія підприємства утримує:

- прибутковий податок;- суми по виконавчих листах;

- страхові платежі;- грошові нарахування, що накла-даються державними органами контролю;- штрафи.

При цьому аудитору необхідно перевірити, чи правильно визначений сукупний оподатковуваний дохід громадян.

Окремо аудитором перевіряються суми виплат, що не включаються до розрахунково-платіжних відомостей і не входять до фонду оплати праці. Ці суми визначаються окремо по платіжних відомостях або за видатковими касовими ордерами;-перевірити розрахунки з депонентами: встановити причини і реальність виникнення заборгованості, правильність від обра-ження її в обліку та законність списання депонованої заборгованості.

В обов'язковому порядку аудитор перевіряє відпо-відність сальдо за рахунком 66 «Розрахунки з оплати праці» даним регістрів синтетичного обліку, Головної книги та балансу підприємства. Вибірково перевіря-ється правильність перенесення залишків на початок місяця. На практиці зустрічаються випадки, коли на початок періоду під час відкриття оборотних відомос-тей працівники бухгалтерії роблять помилки при перенесенні залишків: замість колонки «за робітни-ком» дебету рахунку ставлять суму в колонку «за підприємством» кредиту рахунку. Для виявлення помилок необхідно зіставити окремо залишки за дебетом та кредитом рахунків окремо на початок та на кінець звітного періоду.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83  Наверх ↑