100.Організаційні засади внутрішнього аудиту. ЗУ про аудиторську діяльність

Згідно зі ст.4 Закону «Про аудиторську діяльність» діяльність аудиторів обмежена наданням аудиторських послуг та видами робіт, які мають безпосереднє відношення до надання аудиторських послуг у формі консультацій, перевірок і експертиз. Аудитори не мають права безпосередньо приймати участь у виробничому процесі на підприємстві і впливати на цей процес. Ця законодавча норма обумовлена існуванням 2-х форм проведення аудиту, які мають різну мету – внутрішнього і зовнішнього аудиту.

Внутрішній аудит – незалежна діяльність на підприємстві по перевірці і оцінці роботи в його ж інтересах. Внутрішній аудит проводиться усередині організації за вимогою керівництва, аудитором, який працює в самій організації. У виконанні своїх функцій вони залежать від керівництва. Тому неможливо сказати, що внутрішній аудит незалежний, але це не зменшує значення і важність внутрішнього аудиту як невід’ємної частини контролю.

 Мета внутрішнього аудиту – допомогти керівництву і всьому колективу підприємства ефективно виконувати свої функції.

Організаційна модель внутрішнього аудиту складається з 3 компонентів: Об’єкти внутрішнього аудиту: 1) система обліку і внутрішнього контролю; 2) окремі статті бух. та оперативної інформації; 3) управлінські рішення та їх ефективність; 4) проекти управлінських рішень; 5) фінансові прогнози; 6) ретроспективний, перспективний аналіз; 7) інформація про господарську діяльність, майно підприємства, оподаткування, виконавчу діяльність, тощо.-Методичні прийоми і способи аудиту:

Суцільні перевірки

Вибіркові перевірки при аудиторському тестуванні

Інвентаризація

Лабораторний аналіз і експертні перевірки

Економіко-математичне моделювання

Методи порівняльного аналізу

Технологічний і хіміко-технологічний контроль

Прогнозування результатів діяльності

Перевірка якості товарів, складання рекламаційних актів

Оформлення результатів перевірки і їх реалі­зація (групувальні відо­мості, акти обстежень, аудиторські висновки)

Джерела інформації внутрішнього аудиту

Законодавчі акти

Нормативні документи з обліку і аудиту

Первинні й зведені документи

Регістри бухгалтерського обліку

Баланси і фінансові звіти

Засновницькі документи (статут, протоколи зборів

засновників, свідоцтво, ліцензія)

Акти перевірок (до­відки, висновки) по­даткової адміністра­ції, банку, держав­них фондів тощо

Незалежно від виду А, форм і методів його здійснення, аудитор повинен керуватись принципами і методами аудиту. Слід пам’ятати, що методичні прийоми внутрішнього аудиту мають деяку особливість. Методичні прийоми аудиту слід розглядати по відношенню до конкретних об’єктів. Є 2 групи методичних прийомів: 1) наукового мислення; 2) фактичного і документального аудиту. Методичні прийоми наукового мислення є найбільш розповсюдженими і використовуються для вивчення всіх об’єктів внутрішнього аудиту. Критично вивчаючи кожен об’єкт, аудитор визначає найбільш ефективний метод аудиту. Аудитор може використовувати прийом моделювання. Воно дає можливість розробити фін. прогнози, попередити і усунути негативні тенденції розвитку підприємства.

101. Розгляд роботи внутрішнього аудитора зовнішнім аудитором та оцінка можливості використання його результатів. (норматив нацыонального аудиту №24)

Зовнішній аудитор повинен оцінити роботу внутрішнього аудиту, якщо виявиться, що внутрішній аудит стосується оцінки ризиків зовнішнім аудитором.

Оцінка зовнішнім аудитором роботи внутрішнього аудиту впливатиме на його судження стосовно використання внутрішнього аудиту під час оцінки ризиків та модифікування внаслідок цього характеру, розрахунку часу та обсягу подальших процедур зовнішнього аудиту.

Для отримання розуміння й здійснення оцінки роботи внутрішнього аудиту, важливими критеріями є:

а)  Організаційний статус: особливий статус служби внутрішнього аудиту на суб'єкті господарювання і вплив цього на його об'єктивність.. Будь-які примушення або обмеження зі сторони управлінського персоналу щодо внутрішнього аудиту треба ретельно розглядати.

б)  Обсяг діяльності, тобто характер і обсяг завдань, що виконуються внутрішніми аудиторами. Зовнішній аудитор повинен визначити, чи дотримується управлінський персонал рекомендацій внутрішнього аудиту, і чим це підтверджується;

в)  Технічна компетентність: чи здійснюється внутрішній аудит особами, які (як внутрішні аудитори) мають відповідні технічну підготовку і професіоналізм.

г)  Належна професійна ретельність: чи належним чином здійснюється планування, нагляд, перевірка та документування внутрішнього аудиту. Треба розглянути наявність відповідних аудиторських інструкцій, робочих програм та робочих документів.

Якщо робота внутрішнього аудиту є одним з факторів визначення характеру, розрахунку часу і обсягу зовнішніх аудиторських процедур, то бажано попередньо узгодити терміни цієї роботи, обсяг аудиторської перевірки, рівні суттєвості та запропоновані методи формування вибірки, документування виконаної роботи, процедури перевірки й надання висновку.

.Зовнішній аудитор має бути поінформованим про відповідні внутрішні аудиторські звіти й одержати доступ до них; він повинен також бути поінформованим про будь-яке суттєве питання, про яке стало відомо внутрішньому аудиторові, і яке може вплинути на роботу зовнішнього аудитора.

Оцінка роботи внутрішнього аудиту охоплює розгляд відповідності обсягу роботи та відповідних програм, розгляд того, чи залишається відповідною оцінка внутрішнього аудиту. Ця оцінка може включати розгляд того:

а)чи виконується робота особами, які, як внутрішні аудитори,мають відповідні технічну підготовку і професіоналізм, та чи належним чином контролюється, перевіряється і документується робота асистентів;

б)чи отримані достатні та відповідні аудиторські докази, що забезпечують достовірну основу для сформульованих висновків;

в)чи відповідають отримані результати обставинам, та чи відповідають будь-які підготовлені звіти результатам виконаної Зовнішній аудитор повинен отримати достатнє розуміння функціонування внутрішнього аудиту для ідентифікації та оцінки ризиків суттєвих викривлень у фінансових звітах, а також для розробки та виконання подальших аудиторських процедур.

Оцінка зовнішнім аудитором роботи внутрішнього аудиту впливатиме на його судження стосовно використання внутрішнього аудиту під час оцінки ризиків та модифікування внаслідок цього характеру, розрахунку часу та обсягу подальших процедур зовнішнього аудиту.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83  Наверх ↑