68. Загальнонаукові методи в аудиті. Стисла хар-ка – аналізу, синтезу, індукції.
Метод аудиту — це сукупність спеціальних прийомів, за допомогою яких оцінюється стан об'єктів, що підлягають вивченню.
Аналіз — це метод дослідження, який включає вивчення предмета шля хом уявного та практичного розчленування його на складові частини (ознаки, властивості тощо). У процесі розчленування об'єктів дослідження виявляють взаємозв'язки між показниками, вивчають причини, обумовлені їх зміною, ви значають вплив окремих факторів на зміну показників господарської діяльності суб'єкта перевірки. Основна мета аналізу полягає не стільки в розчленуванні предмета, скільки в пізнанні його суті, у розкритті законів його функціонування і розвитку.
Синтез дослівно у перекладі з грецької мови означає "об'єднання", "ство рення сукупності".
Метод синтезу дозволяє вивчати предмет у цілості, єдності та взаємозв'я зку його окремих об'єктів. Цей метод також створює можливість знаходити вза ємозв'язки загального з частковим.
Згідно індуктивного методу об'єкт аудиту вивчають від часткового до загального, а згідно дедуктивного методу — від загального до часткового. В аудиті важливе значення мають оби два методи. Дедуктивний метод використовується при вивченні фінансово-господарської діяльності підприємства, оцінці направленості й ефективності системи управління, в межах якої функціонує об'єкт. Його використовують та кож для характеристики окремих розділів бухгалтерського обліку і його систе ми в цілому.
Методи індукції і синтезу в більшій мірі використовуються в бухгалтерському обліку, ніж в аудиті. Проте використання методу індукції є важливим при попередній оцінці й аналізі діяльності підприємства. Цей метод дозволяє з самого початку зосередити увагу на окремих явищах і фактах, на вузьких місцях роботи бізнесу клієнта тощо.
69. Хар-ка – абстрагування, конкретизація, системний аналіз, функціонально-вартісний аналіз.
Загально-наукові методи:
Абстрагування передбачає відволікання уваги в процесі пізнання від часткових і несуттєвих сторін явищ, які розглядаються, з метою зосередження на загальних, основних і суттєвих його рисах. Виділяючи суттєве, наукова абстракція приводить до поглиблення пізнання. Абстрактне мислення відіграє вирішальну роль у процесі розробки наукової теорії предмета аудиту.
На відміну від абстрагування метод конкретизації полягає в дослідженні об'єктів в їх різносторонності. При цьому досліджується стан об'єктів за певних конкретних умов їх існування. Конкретизація — це повернення думки від загального й абстрактного до конкретного з метою розкриття змісту.
Системний аналіз — вивчення об'єкта як сукупності елементів, що утворюють систему. В аудиті системний аналіз передбачає оцінку поведінки об'єктів як системи з усіма факторами, що впливають на його функціонування. Він дає змогу застосувати системний підхід до оцінки виробничої і фінансово-господарської діяльності підприємства (аналіз систем для дослідження об'єктів за умов невизначеності).
Функціонально-вартісний аналіз — це вивчення об'єктів на стадії підготовки виробництва, що включає проектування і синтез складних систем у процесі дослідження їх функціонування (проектування й оцінювання економічної ефективності технологічних процесів тощо).
70.Хар-ка - дедукції, аналогії, моделювання.
Аудиторський контроль, здійснюючи функції управління, досліджує процес розширеного відтворення суспільне необхідного продукту згідно із законодавством і нормативно-правовими актами, які забезпечують раціональне господарювання в умовах ринкової економіки. У процесі функціонування аудиторський контроль сформував свій метод у системі прикладних економічних наук. Метод аудиторського контролю у здійсненні своїх функцій характеризується використанням загально-наукових і власних методичних прийомів контролю розширеного відтворення суспільне необхідного продукту.
Загальнонаукові методичні прийоми дослідження грунтуються на методах філософії. Метод (від грец. - дослідження) - це спосіб дослідження, який визначає підхід до об'єктів, що вивчаються, плано-мірний шлях наукового пізнання і встановлення істини. Метод філософії є істинно науковим методом пізнання світу, відображення законі" розвитку мислення, а також законів розвитку самого мислення.Загальнонаукові методичні прийоми включають аналіз і синтез, індукцію і дедукцію, аналогію і моделювання, абстрагування і кон-кретизацію, системний аналіз, функціонально-вартісний аналіз.
Індукція (від грец. - наведення) - прийом дослідження, при якому загальний висновок про прикмети множини елементів об'єкта складають на основі вивчення не всіх прикмет, а лише частини елементів цієї множини, тобто способом виведення висновків від окремого до загального (ревізію дебіторської заборгованості здійснюють спочатку за даними аналітичного, а потім - синтетичного обліку та ін.).
Дедукція (від лат. - виведення) - досліджують стан об'єкта в цілому, а потім його складових елементів, тобто висновки від загального до окремого (ревізію дебіторської заборгованості спочатку проводять за даними синтетичного, а потім - аналітичного обліку та ін.).
Моделювання - прийом наукового пізнання, що грунтується на заміні об'єкта, явища, які вивчають, на їх аналог, модель, що має істотні прикмети оригіналу.
У аудиторському контролі застосовують організаційні моделі проведення контрольно-аудиторського процесу -стандарти.
71.Специфічні методи аудиту, хар-ка – опитування, спостереження.
У міжнародних нормативах з аудиту та в зарубіжній
спеціальній літературі викладено специфічні методи і прийоми аудиту, які широко
застосовуються у світовій практиці, але маловідомі у нас або мають інше
тлумачення і особливості застосування в аудиті. Це такі методи, як опитування,
інспекція, запит, аналітичний огляд, та прийоми — вибіркова перевірка,
анкетування, тестування тощо.
Розглянемо стисло характерні риси деяких з них.
Метод опитування передбачає отримання письмової та усної інформації з питань
аудиторської перевірки від працівників підприємства — його керівника,
управлінців, менеджерів, головного бухгалтера та інших відповідальних осіб.
Отримані відповіді входять до складу аудиторських доказів.
Вибіркові спостереження - прийоми статистичного спостереження якісних характеристик господар-ського процесу (при визначенні дефектів товарів, що надійшли в торгівлю).Суцільні спостереження - прийоми статистичного спостереження фактичного стану об'єктів (хронометраж норм виробітку, використання робочого часу за звітний період).
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 Наверх ↑