56.Фундаментальні принципи професійної етики, що застосовуються до штатних професійних бухгалтерів.
Аудиторська діяльність — це професійна діяльність, яка має свій етичний кодекс, оскільки особи, що займаються цією діяльністю, зацікавлені у взаємодовірі та високій якості наданих послуг незалежно від поведінки деяких представників цієї професії. Для аудиторів є важливим, щоб їхні клієнти довіряли якості аудиту та інших наданих ним послуг. Етична проблема виникає у випадку, коли аудитору необхідно самостійно зробити вибір. При цьому етичною поведінкою буде така, яка більш корисна та відповідатиме моральним нормам і принципам професійної етики.
В Україні рішенням АПУ від 18.04.2003 р. запроваджено в дію Кодекс етики професійних бухгалтерів Міжнародної федерації бухгалтерів. Головним завдання Кодексу є встановлення етичних вимог для аудиторів-практиків з метою забезпечення гарантії високої якості їхньої роботи та задоволення інтересів суспільства і держави. Цей Кодекс запроваджує фундаментальні принципи етики та правила надання аудиторських послуг. Вони обов’язкові для виконання усіма аудиторами під час надання ними аудиторських послуг. Частина А - Чесність Професійний бухгалтер повинен бути прямим та чесним у всіх професійних та ділових стосунках. Об'єктивність Професійний бухгалтер не повинен допускати упередженості, конфлікту інтересів або неналежного впливу з боку інших осіб на його професійні або ділові судження. Професійна компетентність та належна ретельніст Професійний бухгалтер зобов'язаний постійно підтримувати професійні знання та навички на рівні, потрібному для надання клієнтові чи роботодавцеві компетентних професійних послуг, що базуються на знаннях сучасних тенденцій практики, законодавства та технології. Надаючи професійні послуги*, професійний бухгалтер повинен діяти сумлінно і дотримуватись застосовних технічних та професійних стандартів, Конфіденційність Професійний бухгалтер повинен поважати конфіденційність інформації, отриманої в результаті професійних та ділових стосунків, і не розголошувати таку інформацію третім сторонам без належних та визначених повноважень, якщо немає юридичного чи професійного права для розголошення цієї інформації. Професійний бухгалтер не повинен використовувати конфіденційну інформацію, отриману в результаті професійних та ділових стосунків, в особистих цілях чи в інтересах третіх сторін. Професійна поведінка Професійний бухгалтер повинен дотримуватись відповідних законів та нормативних актів та утримуватись від будь-яких дій, які можуть дискредитувати професію.
57.Потенційні конфлікти.
КЕПБ – розд. 310. Час від часу аудитори стикаються із ситуаціями, у яких виникає конфлікт інтересів. Такі конфлікти можуть виникати з багатьох причин, починаючи від порівняно тривіальної дилеми до крайніх випадків шахрайства та аналогічної незаконної діяльності. Аудитор повинен постійно пам’ятати про фактори, що спричиняють конфлікт інтересів, і бути напоготові. Але відкрита розбіжність у думках між аудитором та іншою стороною сама по собі не є етичною проблемою. Проте факти та обставини в кожному випадку потребують детального вивчення зацікавленими сторонами. Зазначені вище конкретні фактори можуть виникати, якщо відповідальність аудитора вступає в конфлікт з тими чи іншими внутрішніми або зовнішніми вимогами. Отже, може існувати загроза тиску з боку авторитарної контролюючої особи, управлінського персоналу, директора чи партнера; або у випадках, коли стосунки мають сімейний чи особистий характер, це також може зумовити можливість тиску. Варто не допускати виникнення стосунків чи інтересів, які можуть негативно вплинути на репутацію аудитора, завдати шкоди або загрожувати його доброчесності.
До аудитора можуть звернутися з проханням діяти всупереч технічним або професійним стандартам або може виникнути проблема, пов’язана з лояльністю аудитора стосовно його вищого керівника, з одного боку, і стандартів професійної поведінки, з іншого. Також конфлікт може бути в разі опублікування інформації, яка вводить в оману, що може бути вигідно роботодавцеві чи клієнтові та вигідною (або ні) аудиторові.
Аудитори можуть зіткнутися з проблемою визначення того, що є неетичною поведінкою, або з проблемою розв’язання етичного конфлікту. За наявності серйозних етичних проблем аудитори для розв’язання цих конфліктів повинні дотримуватися політики, прийнятої в організації, яка їх найняла. Якщо така політика не допомагає розв’язати проблему, слід: • обговорити конфлікт із безпосереднім керівником. Якщо участь керівника не допомагає розв’язати проблему і аудитор вирішує звернутися до управлінського персоналу вищого рівня, то безпосереднього керівника слід повідомити про таке рішення. Якщо виявиться, що керівник утягнутий у конфлікт, аудитор повинен звернутися з цією проблемою до управлінського персоналу вищого рівня. Якщо безпосереднім керівником аудитора є головний виконавчий директор (або особа, яка займає еквівалентну посаду), то наступним рівнем для обговорення проблеми може бути виконавчий комітет, рада директорів, директори, які не є виконавчими, управлінський комітет партнерів чи акціонери;
• звернутися за конфіденційними порадами та консультаціями до незалежного консультанта або відповідної професійної організації бухгалтерів, щоб одержати уявлення про можливі заходи;
Якщо етичний конфлікт триває після того, як усі можливості його розв’язання на внутрішніх рівнях вичерпано, аудитор у крайньому випадку може не мати іншої альтернативи (у разі серйозних проблем, наприклад, шахрайства), як відмовитися від виконання завдання та подати доповідну про це відповідному представникові організації.
Крім того, у деяких країнах місцеві закони або нормативно-правові акти можуть вимагати, щоб про певні серйозні проблеми повідомлялося зовнішньому органові, такому як правоохоронний орган або орган нагляду.
Будь-який аудитор, що обіймає вищу посаду, повинен прагнути, щоб в організації, у якій він працює, було запроваджено політику, спрямовану на розв’язання конфліктів.
Організації – члени МФБ повинні забезпечити своїм учасникам, які стикаються з етичними конфліктами, можливість отримати конфіденційні поради та консультації.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 Наверх ↑