28.Поняття та види законодавчого та нормативного забезпечення аудиторської діяльності в Україні.
Сукуп. Нормат. актів, необх. для надан. ауд-х послуг, стан-ть нормат. базу аудиту. Нормат. база аудиту поділ. на зовн. та внутр.
Зовн. нормат. база – це закони, постанови, накази, інструкції, полож., методичні матер. з обліку та звітн., з оподаткув., націон. полож. бух. обліку, видані й затвердж. відпов-ми органами. Вони потрібні для встан. законності й достовірн. відображ-ї госп-ї операції, відпов-сті ведення обліку та звітн., провед. аналізу, склад. Висн-ку.
Внутр. нормат. база – це облікова політ. суб-та, різні метод-ні, інструкц-ні та розпорядчі докум. з організації фін-господ. д-сті на конкр-му підпр-стві (накази, розпорядження, посадові інструкції тощо).
В склад нормат. Регулюв. аудиту в Укр. входять: 1)Констит. Укр.; 2)Кодекси Укр. (Господ., Цив., Кримін. та ін.); 3)ЗУ («Про ауд-ку д-сть», «Про цінні пап.», «Про КРУ» та ін.); 4)Міжнар. станд-ти аудиту з надан. впевн-сті та етики; 5)Підзаконні нормат. докум-ти; 6)Внутрішньофірмове регулюв. ауд-ї д-сті.
Стандарти, які регул. ауд-ку д-сть поділ. на види: *Загальні – ауд-ка перев.-ка повинна викон-сь особою, яка має необх. профес. підгот-ку як аудитор; аудитор пов. бути неупередж. і незал. від об’єкта перевірки; виконуючи процедури перев.-ки і готуючи ауд-кі звіти, аудитори пов. відповідально ставитись до роботи, яку вони викон.; *Робочі – робота має бути належним чином сплан., за нею повинен здійсн-сь відповідний нагляд з боку кер-ва ауд-ї фірми. *Стандарти звітності аудитора – ауд-й звіт пов. визначити, чи відповідає фін. звітн. Загальноприйн. принципам, вказати на причини, з яких не було дотрим. цих принципів у пот. звітному періоді, якщо у попер. звітн. періодах такі принципи дотрим-сь. *Міжнар. станд. – це визнач-ня осн-х полож. і надан. рекоменд-й по організ-ї і провед-ня роботи ауд-ми фірмами і ауд-ми і підвищ. якості їх роботи для задовол. потреб сусп.-ва у достов-й інф-ї про фін. стан і результ. д-сті суб-в господ-ня.
+ В Україні ауд. д-сть регул-ся ЗУ “Про АД”, який визначає правові та фін.-ек. засади здійсн. ауд. д-сті. Цей закон спрям-й на створ. в Укр. с-ми незал-го фін.-ек. контролю для захисту інтересів власників, а також дер-ви і пошир-ся на всі види госп-ня та форми власності.
Осн. док-ми, які визначають правові основи ауд. д-сті в Укр., є: ЗУ “Про АД” від 22.04.1993 зі змінами і доповн.; ЗУ “Про під-ва в Укр.”; ЗУ “Про банки і БД”; ЗУ “Про ц.п. і фондову біржу”; ЗУ “Про госп. тов-ва”; ЗУ “Про споживчу кооперацію”; ЗУ “Про банкрутство”; ЗУ “Про іноземні інвестиції”; ЗУ “Про товарну біржу”;ЗУ “Про зовнішньо економ. ді-сть”; ЗУ “Про підтвердження відповідності”. Нормативні акти міністерств та відомств України: Постанова правління НБУ “Положення про порядок провед. зовн. аудиту юр. осіб – акціонерів (учасників) комерційних банків у процесі перевірки прав-сті формув. стат-х фондів КБ”; Постанова правління НБУ “Про затвердження Положення про орг-ю внутрішнього аудиту в КБ Укр.”; Постанова НБУ “Про заходи щодо подальш. розвитку банк-го аудиту”; Наказ Міністерства статистики Укр. “Про створення Нац. центру обліку та аудиту України”; Рішення державної комісії з ц.п. та фондового ринку “Про затвердження вимог Держ. комісії з ц.п. та фондового ринку щодо вимог ауд-ї перевірки ВАТ та підприємтсв-емітентів облігацій (крім КБ, інвесторів)”; “Про затвердження вимог Держ. комісії з ц.п. та фонд-го ринку щодо ауд-ї перевірки страх. компаній (АТ та підприємств-емітетнів облігацій)”; “Про розкриття фін. інф-ї емітентам у відповідності з вимогами міжнародних стандартів з БО”; “Про розповсюдження форм фін. звітності у відповідності з вимогами МСБО” і т.д.
29.Закони України та інші нормативні акти, що регламентують здійснення аудиту в Україні.
1992-створення спілки; 1993- Закон про Ауд. Д-ть; 1998- Нац Стандарти аудиту; 2004-перехід на міжнар. стандарти; 2006-оновлення закону.
До нормативного регулювання А в Укр. входить:
-Конституція
-Господ., Цив., Кримін. кодекси
-Низка законів("Про ауд-ку д-сть""Про банки і банківську діяльність""Про ц. пап. та фонд. ринок""Про фін. послуги та держ. регулюв. ринків фін-х послуг""Про держ. регулюв. ринку ц. пап. в Укр.""Про страх-ня""Про бух. облік та фін.звітн.""Про акціон. Товар-ва""Про господ-кі товар-ва" та ін.)
-Міжнар. Станд аудиту з надання впевн-сті та етики
-внутрішньофірмове регулюв. ауд. д-ті
В 2000 р було 16 законів, в 2010- 90 законів
Стандарти, як регламент. ауд д-ть поділ на:- загальні стандарти, -робочі стандарти, - стандарти звітності, - між нар стандарти.
МСА мають рекомендац. характер, нац. стандарти не повинні суперечити МСА.
Нормат. акти АПУ, САУ також регул. аудиторську д-сть, вносять методичні рекоменд-ї
Положення про Реєстр суб'єктів аудиторської діяльності - офіційний загальнодерж. реєстр ауд-х фірм (юрид. осіб) і аудиторів-підприємців (фіз.. осіб) - суб'єктів підпр-кої д-сті, які зареєстрували свою ауд-ку діяльність згідно із ЗУ "Про ауд-ку д-сть".
Положення про сер тиф-ю аудиторів – встан. умови і порядок сертифікації, продовж. дії сер тиф-тів аудиторів (вища освіта (не нижче освітнього рівня спеціаліста або магістра), певні знання з аудиту і досвід роботи не менше 3 років підряд за фахом аудитора, бухг-ра, фінансиста, економіста, ревізора, юриста та склали іспит., сертифікат - 5 років)
Положення про постійне удоскон. Профес-х знань аудиторів України – про Центри, що здійсн-ть удосконал., програми, свідоцтва.
Положення про забезпечення незалежності аудитора- політика фірми по дотрим. вимог незал-сті, загрози незал-сті та заходи щодо їх усунення.
Перелік послуг, які можуть надавати аудитори – надання впевненості, супутні послуги, ін послуги визначені ЗУ.
Концептуальна основа забезпеч. якості ауд-х послуг в Укр.– мета, заходи, контроль якості.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 Наверх ↑