6. Об’єкти організації аналітичного процесу
Цільова функція бухгалтерського обліку, контролю та аналізу як економічних систем полягає у вивченні всіх господарських фактів, явищ або процесів суспільного виробництва, що супроводжують утворення сукупного суспільного продукту праці, з метою подати вартісне вираження стану продуктивних сил і виробничих відносин з урахуванням їхніх взаємозв’язків. Для цього потрібна систематизована номенклатура даних, що характеризувала б господарські факти, явища або процеси. Це означає, що першим об’єктом організації облікового, контрольного або аналітичного процесу є згадана номенклатура.
Характерною особливістю технології бухгалтерського обліку, контролю та аналізу є реєстрація даних номенклатур, які зафіксовані на носіях у системі відповідних реєстрів. Отже, об’єктом організації облікового, кон-т¬рольного та аналітичного процесів є також рух носіїв даних, тобто організація документообігу й документопотоку.
Використовують чотири види (прийоми) обробки та переробки інформації: ручний, механізований, автоматизований, автоматичний. Ручний спосіб полягає в тому, що інформацію вручну обробляють працівники апарату управління, а основним виконавцем є бухгалтерія. Механізований спосіб передбачає застосування технічних засобів, здебільшого різних типів механічних і перфораційних машин. За автоматичного способу переваж¬ну більшість операцій виконують комп’ютери. Ці способи є людино-машинними. Автоматичний спосіб (суто машинний) базується на використанні заздалегідь заготовленого пакета програм.
Організація технології облікового, контрольного та аналітичного процесів передбачає «прив’язування» окремих операцій, фаз, етапів до конкретного виконавця. При цьому будь-який процес подається як набір послідовних стандартних операцій, залеж¬ний від способу обробки даних, а також завдань, що їх ставить перед обліком, контролем і аналізом система управління. Від цих завдань залежить і ступінь деталізації самих операцій.
Бухгалтерський облік як інформаційна система формується на базі виокремлення сукупності інформаційних операцій, що є спеціалізованим видом діяльності, яку виконують фахівці, спеціально підготовлені для цієї роботи, — бухгалтери.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑