16. орг.-я носіїв контрольн. процесу.
Склад, зміст та формув. матер-х носіїв для орг.-ї контр-го процесу визнач-ся програмою здійсн-ня контролю госп-ї діяльн.
Результати контролю господарської діяльності значною мірою залежать від того, які джерела і носії інформації використовують у контрольному процесі.
Об’єкт контролю – госп. діяльн., цю діяльн., тобто госп. факти, відображу. на різних носіях: законах; внутрішньогосп. нормах, нормативах, кошторисах, прогнозах,; обліковій інф-ї. Від вибору носіїв інф-ї залеж. склад контр-х номенклат., які було визнач. на основі контрольн. завдання.
Розрізняють зовн. і внутр. контр-ну інф-ю та її матер. носії.Зовн.і носії форму-ся за межами контр. процесу, практично готові для здійсн. контролю (нор¬ми, нормат., законод. акти, кошториси, плани, прогнози, перв. докум., облік. реєстри, звітні форми). Вибір носіїв контр-ї інф-ї слід починати з ознайомл. зі змістом цих докуме-в та з’ясування їх відповідності завданню, поставлен. перед контролем.
Внутр. носії - різні таблиці на папер. або техн. носіях (дис¬кетах, машинограмах ін.), в яких систематизовано порушення, відхилення, а також службові записки, особа, яка здійсн. контроль, створ. Сам ост-но у процесі перевірки, і вони є результатом її творчої діяльності. Ці носії створюють за аналогією до облік-х табл.
Потреба у конкретних даних та їх носіях залеж. від обсягу робіт та завдань, поставл-х перед перевіркою, тобто контролем.
Осн. носіями контр-ї інф-ції на 2 етапі контр-го процесу є різного роду таблиці (на папер. або техн. носіях), у яких, з одного боку, системат-ть матеріали результ-в перев.-ки, а з ін. – виявл-ть ступінь порушення. Контр-ні табл. мають бути побуд-ні так, щоб можна було визнач. абсол. і відносні знач-ня порушень, які характериз. відхил-ня від законів, норм, квот, кошторису тощо.
Контр. табл. мають були якомога простіші, проте давати змогу виявити та оцін. ступінь дотрим-ня нормат. докум. заради яких їх було розроблено. Найдоц. є така побуд. контр-х таблиць, коли у підметі переліч-ть усі дані, а у присудку – знач-ня цих пок-ків.
Заверш-м етапом контр-го процесу є оформл-я результ. контролю залежно від мети, об’єктів, форм, методів та інших ознак контролю.
Основні носії підсумк-ї контр-ї інф-ї такі:
• безтекстові табл., малюнки, кресл.-ня, схеми, графіки;
• текст. табл. Опис-го хар-ру - акти перев.-ки, оцінні й експертні висновки.
Основна мета контрольної обробки — визначити відхилення від заданих параметрів, виявити причини і винуватців цих відхилень.
У контр.процесі на кожн. етапі виник. свої форми відображ. та їх носії: на підгот. – нормат. акти, коштор., факт. облікові дані; на етапі обробки – розрах-ві контр-ні табл.; на підсумк. (заключному) – контр-й висновок, експертна оцінка, акти та інші форми. Отже, у контр. процесі форм-ся 3 види носіїв: таблиці - перевірні та розрахункові; висновки.
Альбом носіїв контрольної інформації формується так само, як і в обліковому процесі.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑