44. Нормативно-правове забезпечення обліку, контролю та аналізу.
Ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 p. № 999-Х1У (надалі — Закон про бухоблік) визначено, що бухгалтерський облік є обов’язко¬вим видом обліку, який ведеться власником.
Законом уперше встановлено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах несе власник (керівник) підприємства. Власник (керівник) підприємства зобов’язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку.
Ст. 4 Закону про бухоблік та фінансову звітність встановлені основні загальноприйняті в міжнародній практиці принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Відповідно до принципу послідовності необхідно, аби підприємством було забезпечено постійне (з року в рік) застосування вибраної облікової політики.
Оскільки на основі даних бухгалтерського обліку формуються показники фінансової звітності, а бухгалтерський облік ведеться кожний день із застосуванням вибраної облікової політики, підприємству необхідно до початку діяльності сформувати свою облікову політику, відобразивши її у відповідному наказі власника (керівника) підприємства.
Наказ про облікову політику підприємства створюють один раз — на початку діяльності.
У встановлених законом випадках до наказу можна внести доповнення та зміни. Зміна облікової політики можлива тільки у випадках, передбачених Національними положеннями (стан¬дартами) бухгалтерського обліку, що повинно бути обґрунтовано та розкрито у фінансовій звітності.
Пунктом 23 П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» визначено, що підприємство повинно висвітлювати обрану політику способом описання:
― принципів оцінки статей звітності;
- методів обліку відносно відокремлених статей обліку.
Таким чином, відповідно до закону на стадії організації бухгал¬терського обліку підприємство самостійно визначає облікову політику.
Головний бухгалтер або особа, на яку наказом (контрактом) покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства:
― забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання та подання у встановлені терміни фінансової звітності;
― організовує контроль за відображенням на рахунках бухгал¬терського обліку всіх господарських операцій;
― бере участь в оформленні матеріалів, пов’язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестач, крадіжки, псування активів підприємства;
― забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіалах, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑