19. Орг.-я технол-ї контр-го процесу
Орг-я технол-ї контр-го процесу - це створ-ня організац-х передумов для оптим-ції викон-ня контр-х процедур, для чого застос-ть різні прийоми, які на кожному етапі контр-го процесу становлять цілий комплекс. Техно¬л-я контр-го процесу регламент-ся проектом орг-ції.
На орг-ю технол-ї контр. процесу значн. вплив мають методи контр.:
• документа-ні (інвентариз., вибіркове та суц. спостереж., експертизи, службове розслідування та ін.);
• розрах.-аналіт. (прийоми екон. аналізу, статист., економіко-математичні розрах-ки).
Контроль госп. д-сті – ф-ція не тільки бухг-рії, а й ін. підрозділів. Тому орг.-я контр-го процесу потреб. застос-ня розподілу та кооперації праці між службами, відділами і виконавцями. В основу цього розподілу покладено розподіл службових обов’язків щодо контролю. Для раціон-ї орг.-ції контр-го процесу у кожн. господ-ві слід чітко визнач. конкретні обов’язки кожної служби, відділу, виконавців.
Підготовчий етап. У контр. процесі використ. різні носії екон. інф-ї. Процес підготовки інф-ї для контр. Поділ. на 3 етапи: 1) вибір; 2) перевірка; 3) обробка.
Всі дібрані для контр-го процесу джерела ретельно перевір-ть. Перевірку даних і показників здійсн. за 2 ознаками: техн.-ю (встан-ть: чи було додерж. правил (порядку) склад-ня інф-ції; чи всі необх. пок-ки або дані є в носіях інф-ї; точність і правильн. викон-ня арифмет-х дій, підсумк-х операцій тощо; чи є на докум-х необх. підписи тощо.) і по суті, звертають увагу на його вірогідність, що дасть змогу забезпечити правильність результату контролю.
Підгот-ка матер-в до контролю включ. процед. приведення їх до порівнюваного вигляду. Порівн-сті показ-в і даних досягають нейтраліз-ю цінового фактора, обчисл-м сер-х значень даних, заміною абсол-х значень величин відносними.
Контрольна обробка даних склад. з різних прийомів: арифмет., юрид., логічних, різних розрах-в з визнач-ня необх-х показників. Для обробки інф-х даних та відображу-ня контр-ї інф-ї використ. різні за формою і змістом таблиці. Особливість контр-х таблиць поляг. в тому, що в них подають базові дані поряд з факт-ми, а також порівнюють ці дані.
За своєю формою контроль може здійснюватися централіз-но (вся перв. контр-на робота зосередж-ся на рівні управл-ня господ-ва і здійсн-ся спец-ною службою) і децентралізм-но (контр. робота споч. здійсн-ся в перв-х ланках орг.-ї виробництва: цехах, бригадах, фермах, дільницях. потім результ. контролю передають для узагальн-ня до екон-х служб: бухгалтерії, фінансового і планового відділів.).
Підсумковий етап контр-го процесу є заключним. Результ. контролю доводять до відпов-х керівників безпосередньо і негайно. В окр. випадках ця інф-я може бути доступною всьому колективу підрозділу. Результ. контр-го процесу оформл-ть окремими докум-ми, форми яких можуть бути різними (протоколи виробн.-х зборів і засідань, накази та розпорядж-ня про результ. перевірки господа-ї д-сті, служб. і доповідні записки, експертні оцінки і висновки тощо.)
Під час підгот-ки письм-го або експертного висновку за результ. контролю до такого докум. доцільно включ.:
• знач-ня об’єкта перев-ки;
• результ. заг-го оцін-ня й визнач-ня осн-х абсол-х даних, які найповніше характер-ть стан справ на об’єкті;
• характер-ку змін складових об’єкта за допом. окр.-х пок-ків, характер та ступінь їх впливу на заг. Результ. роботи, причини, наслідки;
• визнач-ня втрат внасл. допущених відхилень з окремих даних;
• висновки та пропоз-ї щодо усун-ня виявл-х недоліків у роботі того чи іншого підрозділу, дільниці.
Осн-ми напрямами використ-ня контр-ї інф-ї є прийняття управл-х рішень для регулюв. Виробн.-х процесів та інших рішень господ-х справ.
Заключним етапом контр-го процесу є оцінка результ. контролю, узагальн-ня даних, розробка рекоменд-й, спрям-х на вдосконал-ня роботи.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑