18. Орг-я технології облік. процесу
Організація руху документів на етапі перв-го обліку потребує встан-ня раціон-ї послідо-сті створення їх, мінімізації витрат та часу на цей процес.
Для цього необх. визнач.: перелік робіт, які слід виконати з докум-м до створ-ня його як носія облік-ї інф-ї;
-склад осіб, відповід-х за своєчасне склад-ня документа та кожної операції;
-час роботи над документом від першої до останньої операції;
-техн. засоби, за допом. яких можуть бути виконані ті або інші операції над документом;
-спосіб і час передав-ня доку-та від одного виконавця іншому;
-відповід-х осіб за своєч. Передав-ня докум-та в процесі документообороту.
Заг. тривалість складання докум-та має бути мінім-ю. Для цього необх. обмеж. К-сть осіб, які беруть участь у складанні того або ін. докум-та, та встан-ти раціон-ну послід-сть склад-ня графіка руху.
Остання операція перв-го обліку – передав-ня документа на пот-й облік.
Опер-ї пот-го обліку умовно можна розпад. на 4 види: просув-ня (прийом, передав-ня) перв-х докум-в, арифмет-ні дії (підрах-ки, розрах-ки тощо), групув-ня, пере груп-ня.
Кожний вид, склад-ся з кількох елемент-х робіт. К-сть та різном-сть цих робіт залеж. від наявн. або відсутн. ПК, їх типу, виду, системи. Ці особл-сті слід врах-ти при орг.-ї руху докум-в і формуванні документопотоків.
1-ю опер-ю пот. обліку є прийм. докум-в. Раціон. орг.-я цього етапу потреб. встановл-ня з кожного виду документів твердих строків здавання та вибору найбільш ефек¬т-го їх переміщення.
Наст. опер-ю пот-го обліку є склад. бухг-го проведення. Це практично визначає весь рух документа.
У подальшому рух документа залеж. від формув. показників в аналіт. і синтез. розрізах. Це значною мірою визначається тією сист-ю і формою обліку, яка застос-ся у госп-ві (журн.-ордерна, меморіально-ордерна, автоматиз-на).
Рух докум-в у процесі пот. обліку організ-ть в осн. за графіками. У графіку фіксують тільки основні його характ-ки. Такий графік являє собою табл., у підметі - назва всіх перв. докум-в, а у присудку - служби, структ. підрозд. та особи, які мають прац. з докум-ми, строки обробки, передав-ня, вид обробки тощо.
Важл. елементом орг.-ції документообороту на етапі пот. обліку є зберіг-ня док-тів після обробки та здавання в архів. Докум-ти до склад. місячного балансу мають перебувати у розпорядж. у підзвіт. осіб, які їх використ-ли в обліку. Після цього їх зшивають у папки і зберіг. у пот. архіві бухг-рії. По закінч. пот. року всі докум. здають в архів господ-ва відпов. до заг. Полож. про формув. архівних матеріалів.
Для одерж. зведених підсумк. показників потрібна заздалегідь продумана сис-ма руху носіїв у часі та просторі на заверш. етапі облікового процесу.
За хар-ром і змістом окремі види робіт у процесі руху носіїв облікової інформації на цьому етапі не відрізн. від 2 попер. етапів. Проте підсумк. облік як етап облік-го процесу значно відрізн., якщо йдеться про звіти за міс. або за рік. Насамперед визнач-ть споживачів підсумк-ї інф-ї, для чого спочатку склад-ть перелік адресатів і форм звітн-ті, використ-чи табель-календар звітності. Оскільки звітність поділ. на зовн. і внутр.., то й табель-календар звітності має 2 форми.
При орг.-ї руху носіїв облік-ї інф-ї підсумк-го етапу необх. визнач.:
• перелік робіт, які треба виконати при заповн-ні окремих форм звітн-ті;
• взаємозв’яз. окремих форм;
• склад осіб, що відповід-ть за підгот-ку даних для заповн-ня тієї або ін. форми;
• строки підгот-ки даних (дні, год.);
• спосіб передав-ня даних виконавцю;
• техн. засоби, які використ-ся для підгот. звед-х даних, пок-ків тощо.
Особл-тю орг.-ї руху носіїв облік-ї інф-ї на етапі підсумк-го обліку є те, що до формув-ня того або ін. пок-ка іноді залуч-ть ін. служби - планові, матер.-техн-го забезпеч., фін., праці тощо. Це потреб. заздалег. Продум-ї с-ми взаємозв’язку з цими службами.
Для формув. пок-ків звітної форми склад. відповідні оперограми (документограми). В них чітко визнач., коли підсумк-й документ передають гол. бухг-ру для аналізу.
При орг.-ї підсумк-го обліку доцільно застос- сітьові графіки. Особлю це стосю складних звітних форм. Крім оперо грам для орг.-ї підсум¬к-го обліку використ-ть також зведені графіки комплексу робіт за міс., квартал, півріччя, 9 місяців, рік. Потреба у цих графіках зумовлена тим, що звед. звіти за к-стю форм та їх показниками відрізн-ся один від одного.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Наверх ↑