9.6. Аналіз загальновиробничих витрат.
Загальновиробничі витрати – це витрати, пов’язані з організацією і обслуговуванням виробничого процесу. Їх склад визначений пунктом 15 П(С)БО №16 “Витрати”.
В процесі проведення аналізу вирішують такі основні завдання:
· визначають динаміку цих витрат на одну гривню товарної продукції;
· встановлюють абсолютне та відносне відхилення від кошторису, як у цілому, так і за окремими статтями, причини цих відхилень, обсяг і причини непродуктивних витрат;
· вивчають динаміку цих витрат на одну гривню товарної продукції;
· визначають вплив зміни структури та обсягу випуску продукції та обсяг зазначених затрат;
· перевіряють правильність розподілу цих витрат між окремими видами виробів;
· розробляють заходи щодо зниження затрат на одиницю продукції.
Джерелами для аналізу є дані аналітичного бухгалтерського обліку.
Аналіз витрат починають з визначення динаміки цих витрат на одну гривню товарної продукції. Загальна сума загально виробничих витрат лімітується затвердженими кошторисами на кожен вид витрат залежно від обсягу виробництва, структури й характеру продукції.
Далі аналізують виконання кошторису на кожен вид витрат у розрізі статей затрат.
Витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення за своїм характером є основними, тобто пов`язаними з технологічним процесом і в більшій своїй частині змінними – залежними від обсягу виробництва. Для аналізу цих витрат потрібно порівняти фактичні затрати з кошторисом і кошторисом, перерахованим на процент виконання плану випуску продукції з урахуванням коефіцієнта залежності.
Потім виявляють абсолютні та відносні відхилення, як у цілому від усіх витрат, так і за окремими статтями, а також непродуктивні витрати. До останніх належать невиправдані перевитрати за окремими статтями затрат.
У подальшому аналізі слід виявити причини відхилень фактичних витрат від планових. Для цього використовують дані аналітичного обліку затрат по кожному цеху.
Цехові витрати, в основному, є умовно-постійними, а за змістом складаються з виробничих витрат на обслуговування виробництва цехів і управління ними та на непродуктивні витрати, спричинені недоліками в організації виробничого процесу.
Цехові витрати планують і обліковують на підприємстві відповідно до діючої номенклатури статей цих затрат, а при аналізі порівнюють фактичні затрати з кошторисом і даними за попередній звітний період. Виявляють відхилення фактичних затрат від планових, з`ясовують обґрунтованість планового завдання за фактичним рівнем затрат у попередньому році, для чого складають таблиці цехових витрат.
Заходи щодо скорочення загальновиробничих витрат можуть охоплювати:
· зміцнення штатної і фінансової дисципліни на підприємстві;
· суворе дотримання режиму економії внаслідок скорочення витрат за статтями кошторису;
· поліпшення структури управління;
· усунення непродуктивних витрат.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 Наверх ↑