1 Електропровідність
Якщо до двох платинових електродів, поміщеним у розчин електроліту, прикласти різниця потенціалів від зовнішнього джерела струму, то через розчин потече струм. Сила струму, що протікає через електроліт, визначається як прикладеною напругою Е, так і опором R розчину, поміщеного між електродами. Це відношення математично виражається законом Ома:
(1)
Де / — сила струму, а; Е — напруга, v; R — опір, ом. Електропровідністю розчину називається величина, зворотна його опору. Якщо опір розчину R, то його електропровідність W буде дорівнює
(2)
Одиницею виміру електропровідності є зворотний ом-1 (або мо).
Електропровідність розчинів залежить від числа іонів в одиниці об'єму розчину, тобто від концентрації С, від рухливості u цих іонів, тобто від легкості, з яким вони рухаються в електричному полі. Поряд з цим електропровідність розчину обернено пропорційна відстані L між електродами і прямо пропорційна площі S електродів. Математично ця залежність виражається формулою:
(3)
Для конкретної пари електродів при незмінній відстані між ними L, і S постійні. Після об'єднання всіх постійних величин в одну константу k одержимо:
(4)
Т. Е. Електропровідність розчину прямо пропорційна концентрації іонів в розчині і їхній рухливості. Якщо в розчині одночасно присутній кілька іонів, то його електропровідність буде величиною адитивною (сумарною) і пропорційною сумі добутків концентрацій окремих іонів (катіонів і аніонів) на їхню рухливість:
(5)
Іноді доводиться порівнювати значення електропровідності, отримані з різними парами електродів. В цьому випадку користуються питомою електропровідністю χ, що є електропровідністю розчину, поміщеного між плоскими електродами площею кожний у 1 см2, що знаходяться один від одного на відстані в 1 см. Залежність між електропровідністю і питомою електропровідністю визначається відношенням:
(6)
Питома електропровідність має розмірність ом-1∙см-1. Відношення L/S характеризує судину для виміру електропровідності, називається постійною електролітичної комірки і позначається α. Постійна електролітичної комірки залежить від геометричних розмірів судини і звичайно визначається дослідним шляхом при вимірюванні електропровідності контрольного розчину, для якого значення питомої електропровідності відомо. Для цієї мети застосовують 0,001 н розчин хлориду калію, значення питомої електропровідності якого наступні:
При t=18°C χ = 0,000127 ом-1ּсм-1,
При t=25°С χ =0,0001474 ом-1ּсм-1.
Питома електропровідність розчину, так само як і електропровідність, залежить від температури: електропровідність збільшується приблизно на 2% при підвищенні температури на 1°. Тому при точних вимірах судини для виміру електропровідності варто поміщати в термостат з постійною температурою.
При вимірах іноді буває зручніше користуватися еквівалентною електропровідністю. Еквівалентною електропровідністю λ називають питому електропровідність, віднесену до числа моль-еквівалентів η в 1 моль розчину:
(7)
Еквівалентна електропровідність також залежить від температури, ' концентрації і природи речовини.
Між еквівалентною і питомою електропровідністю і концентрацією існує складна залежність. Еквівалентна електропровідність при нескінченно великому розведенні (тобто коли концентрація стає нескінченно малою) прагне до деякого постійного значення, залежить тільки від температури і природи електроліту і називається граничною електропровідністю (Λ). Гранична електропровідність дорівнює сумі рухливостей катіона u і аніона v, що входять до складу електроліту:
(8)
Прямий кондуктометричний метод аналізу заснований на залежності електропровідності від концентрації. Використовуючи стандартні розчини електроліту, будують калібрувальний графік залежності електропровідності від концентрації електроліту. Потім визначають електропровідність аналізованого розчину і за графіком знаходять його концентрацію. Незважаючи на високу точність і простоту визначень, прямий кондуктометричний метод аналізу не знайшов широкого застосування в практиці аналітичних лабораторій. Це позв'язано з тим, що метод не є специфічним. Відповідно до рівняння (5) вимірювана електропровідність є сумою електропровідностей всіх іонів, що є присутніми у розчині. Тому навіть найменші домішки значно змінюють значення електропровідності і спотворюють результати аналізу. Однак цей метод широко застосовується для цілей автоматизації контролю в різних беззупинних хімічних виробництвах.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 Наверх ↑